Jak vyčistit ucpané plíce

Při určování způsobu vyčištění ucpaných plic je třeba vzít v úvahu řadu faktorů. Patří mezi ně rozsah onemocnění, množství vzduchu v plicích a schopnost plic ukládat a uvolňovat vzduch. Pokud jde o rozhodování o tom, jak vyčistit ucpané plíce, může být odpověď pro každého člověka jiná. Jedno však zůstává stejné: můžete použít kombinaci cvičení, dechových technik a dietních metod, které vám pomohou vyčistit plíce a volněji dýchat.

Onemocnění plic

Při nachlazení nebo infekci hrudníku si můžete všimnout, že máte v dýchacích cestách velké množství hlenu. To může ztížit dýchání a dokonce vést k infekci. Existují však způsoby, jak ucpané plíce vyčistit a pomoci vám lépe dýchat.

Měli byste pít hodně tekutin, aby se hlen zředil. Vyzkoušejte také horkou sprchu nebo pusťte horkou vodu do umyvadla, abyste dostali vlhkost tam, kde je potřeba.

Pokud vaše příznaky přetrvávají, je dobré navštívit lékaře. Ten vám bude moci předepsat léky a další techniky, které příznaky zmírní. V závislosti na stavu může být nutné dlouhodobě užívat antibiotika, která pomohou vašim plicím se zotavit.

Kromě pití velkého množství tekutin můžete k pročištění ucpaných plic použít také páru. Pokud máte zvlhčovač vzduchu, přidejte do něj eukalyptový olej. Případně můžete použít čaj z citronů a medu, který rozruší překrvení a zmírní kašel.

V případě závažných případů hlenu vám může lékař předepsat expektorancia, která vám pomohou zprůchodnit dýchací cesty. Mezi expektorancia patří guaifenesin.

Chcete-li zlepšit svou schopnost dýchat, vyzkoušejte polohovací cvičení. Ta můžete provádět vsedě, vleže nebo dokonce na zemi. Dbejte jen na to, abyste měli uvolněné hrudní svaly a hluboké dýchání.

Další možností je kloktání slané vody. Sůl pomáhá odstraňovat hlen z dýchacích cest.

Zbavit se hlenu v plicích vám může pomoci také perkuse hrudníku. Snažte se mít hlavu podepřenou polštářem, abyste zabránili hromadění hlenu.

Čtěte také:  Jaké situace mohou nastat při hubnutí a jak je řešit

Vykašlávání hlenu je u lidí s chronickým plicním onemocněním běžné. Pokud se budete řídit pokyny svého lékaře, měli byste být schopni udržet své plíce čisté.

Nemocné plíce

Pokud patříte mezi miliony lidí, kteří trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), váš život se může zastavit. Přestože je možné vést normální a relativně bezbolestný životní styl, bude zapotřebí trocha šikovnosti, abyste udrželi dech v chodu nebo zabránili život ohrožující epizodě zápalu plic. Máte však k dispozici celou řadu možností, od ručních přístrojů pro pozitivní výdechový tlak až po manuální fyzikální terapii hrudníku.

Jak již pravděpodobně víte, vaše plíce jsou domovem řady mikroorganismů a virů. Nejohroženější jsou však ty, které zmutovaly do agresivnějšího stavu. Měli byste vědět, že s vaším onemocněním je spojena celá plejáda příznaků, od smrkání až po kašel. Kromě kašle můžete pociťovat také bolest na hrudi, změnu způsobu dýchání a snížení kapacity plic. Naštěstí se můžete bránit pomocí léků, trochy cvičení a odpočinku.

Lékařská komunita se zabývá nejnovějšími možnostmi léčby, což je dobře, protože mnoho plicních onemocnění je nevyléčitelných. Jednou z nejnovějších je umělá plíce, přístroj, který nahradí vaše vlastní plíce uměle vytvořenými. Ačkoli bronchitidu nebo astma nevyléčí, může výrazně zmírnit závažnost příznaků. Ve skutečnosti můžete být díky této metodě zvětšení plic schopni zcela zastavit obávaný kašel.

Specializovanější typ plicního přístroje může být přínosem i pro starší lidi, kterým umožní užívat si zlatá léta. Několik studií prokázalo, že starší pacienti s funkční umělou plící jsou schopni vést aktivnější životní styl.

TIP: Co je rozedma plic a jak ji léčit.

Jak zvýšit kapacitu plic

Stručně řečeno, lékařská obec by zprůměrovala, že jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit kapacitu plic, je cvičení. Pokud hledáte nejlepší cvičební režim, zkuste kombinaci chůze, běhu a stacionárního kola. Do své kondiční přípravy byste také měli zařadit zdravou stravu. To nejen zlepší váš celkový zdravotní stav, ale může to zvýšit i vaši vytrvalost. Plíce jsou totiž hlavním viníkem v boji proti srdečním chorobám, cukrovce a dalším chronickým onemocněním.

Čtěte také:  Studijní pobyt na Maltě 3: očekávat nečekané

Možná nemáte čas chodit do posilovny, ale zdraví svých dýchacích cest můžete zlepšit jednoduše tím, že si budete všímat prostředí kolem sebe. Měli byste se například vyhýbat působení dráždivých látek, jako je prach, pyl a kouř. Kromě toho nezapomeňte ve své domácnosti používat kvalitní vzduchový filtr. A nakonec je vždy dobré nechat se občas vyšetřit u svého lékaře. Ať už se jedná o nachlazení, chřipku nebo jiné onemocnění, kvalitní prohlídka vám pomůže cítit se co nejlépe.

Závěrem lze říci, že nejzdravější a nejšťastnější jste při vyvážené kombinaci aktivity a odpočinku. To povede nejen k tomu, že budete zdravější, ale také k tomu, že vaše každodenní rutina bude produktivnější.

Jak vyčistit plíce

Pokud trpíte kašlem, existuje několik technik, jak pročistit ucpané plíce. Před použitím některé z těchto metod je však vždy dobré poradit se s lékařem.

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak pročistit ucpané plíce, je provedení několika dechových cvičení. Mezi tato cvičení patří břišní dýchání, hluboké dýchání a vydechování.

Břišní dýchání se provádí tak, že se břichem vtáhnete dovnitř a břichem vytlačíte ven. Toto dýchání je také známé jako brániční dýchání.

Dalším způsobem, jak vyčistit ucpané plíce, je perkusní dýchání. Perkuse hrudníku používá k uvolnění hlenu z plic nádech.

Foukání je méně namáhavý způsob, jak se zbavit hlenů. Zahrnuje hluboké dýchání a přesun hlenu z plic do větších dýchacích cest.

Změna způsobu spánku může pomoci s vyčištěním ucpaných plic. Spaní s hlavou podepřenou na polštářích je dobrým způsobem, jak zabránit hromadění hlenu. Můžete také používat zvlhčovač vzduchu nebo odpařovač studené mlhy.

Můžete také pít hodně tekutin. Sklenice teplé vody pomůže zředit hlen a rozptýlit překrvení. Pití citronové vody je také skvělým způsobem boje proti infekci.

Čtěte také:  Hubení díky lásce. A co dál?

Další technikou k vyčištění ucpaných plic je použití nebulizátoru. Nebulizátor je zařízení, které se skládá z komory, kompresoru a obličejové masky.

Mezi další techniky k vyčištění ucpaných plic patří posturální drenáž, manuální fyzikální terapie hrudníku a zařízení k uvolnění dýchacích cest. Každá z těchto metod je určena k uvolnění svalů v plicích a rozšíření průdušek.

Vyčištění plic je velmi důležité pro celkové zdraví. Vaše plíce mohou být poškozeny cigaretovým kouřem, znečištěným ovzduším a dalšími toxiny.

Autor a zdroj: David Web, výživový specialista. Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...