Co je rozedma plic a jak ji léčit

Emfyzém (neboli rozedma plic) je chronické onemocnění, které postihuje plíce. Jedná se o onemocnění plic, které způsobuje ucpání dýchacích cest, což ztěžuje dýchání. Mezi příznaky patří kašel a sípání. Pokud se domníváte, že trpíte tímto onemocněním, zde je několik rad, které vám pomohou pochopit, o co se jedná a co s tím dělat.

Chronická obstrukční plicní nemoc

Pokud máte problémy s dýcháním, můžete mít chronickou obstrukční plicní nemoc. Příznaků je několik, ale nejčastějším z nich je dušnost.

Běžný test pro odhalení chronické obstrukční plicní nemoci se nazývá spirometrie. Pomáhá určit, zda jste kandidátem na léčbu. Spirometrie vám a vašemu lékaři také pomůže vyloučit jiné zdravotní potíže.

Léčba je často zaměřena na zmírnění příznaků onemocnění a prevenci dalších komplikací. Léčba může mít podobu léků nebo chirurgických zákroků.

Chronickou obstrukční plicní nemoc nelze vyléčit, ale včasná diagnóza může zpomalit vývoj onemocnění. To je důležité, protože to může zabránit závažnějším příznakům a vzplanutí nemoci.

Mezi příznaky patří častý kašel, sípání, potíže s dýcháním a dušnost. Mohou být mírné nebo závažné a mohou trvat několik dní nebo týdnů.

Inhalační léky mohou pomoci zmírnit příznaky. Například inhalační kortikosteroidy mohou zmírnit zánět v plicích. Kortikosteroidy se dodávají ve formě tablet nebo mohou být podávány v kombinovaném inhalátoru.

Kyslíková terapie může pomoci zmírnit dušnost. Kyslíkovou terapii lze používat doma nebo ve zdravotnickém zařízení a může být přerušovaná.

Dalším typem léčby je plicní rehabilitace. Během plicní rehabilitace dostává pacient informace a pokyny ke cvičení a je podporován ve zlepšování kvality svého života.

Pokud vám byla diagnostikována chronická obstrukční plicní nemoc, je důležité vyhledat lékařskou pomoc v případě následujících příznaků: infekce, zrychlený srdeční tep nebo modré rty. Lékař se vás bude ptát na vaše příznaky a anamnézu.

Čtěte také:  Může být pečivo důvodem, proč máte nadváhu?

V ideálním případě byste se měli nechat každoročně očkovat proti chřipce. To vás ochrání před infekcemi a záněty plic. Měli byste se také nechat očkovat proti zápalu plic a koronavirům.

Obstrukce plic

Při chronické obstrukční plicní nemoci dochází k poškození stěn vzduchových vaků v plicích. To způsobuje zmenšování plicních sklípků, čímž se snižuje množství kyslíku v krvi. To také ztěžuje dýchání. Lidé s tímto onemocněním jsou vystaveni zvýšenému riziku zápalu plic a srdečních onemocnění.

Plíce obvykle obsahují 300 milionů plicních sklípků, drobných tenkostěnných vzduchových váčků. Tyto váčky jsou normálně pružné a roztahují se, aby nasály kyslík ze vzduchu, který vdechujeme. Když se však rozedma plic rozvine, plicní sklípky se zmenší a nemohou přenášet tolik kyslíku do krve. Mohou dokonce prasknout, čímž vznikne obrovská vzduchová kapsa.

Příznakům rozedmy plic lze předcházet tím, že se vyhnete infekcím dýchacích cest. Závažnost příznaků můžete také snížit užíváním protizánětlivých léků. V závislosti na typu rozedmy plic můžete používat přídavný kyslík nebo nosit nosní kanylu, která dodává do plic další kyslík.

Prvním příznakem rozedmy plic je obvykle postupná dušnost. S postupujícím onemocněním se však budete setkávat s častějším a produktivnějším kašlem. V důsledku toho budete produkovat více hlenu, který může zablokovat dýchací cesty.

Pokud vaše příznaky neustupují, můžete se poradit s lékařem o možné léčbě. Ty mohou zahrnovat protizánětlivé léky, dlouhodobě působící bronchodilatancia a doplňkový kyslík. Přidání doplňkového kyslíku vám může pomoci cítit se lépe a může také zlepšit množství kyslíku v krvi.

Někteří lidé s rozedmou plic mají nárok na operaci zmenšení objemu plic. Tento zákrok spočívá v chirurgickém odstranění části nemocné plicní tkáně, což pomáhá zpružnit plíce a usnadnit dýchání. Operace zmenšení objemu plic může zlepšit vaši schopnost dýchat a zvýšit kvalitu života.

Čtěte také:  Jak vyhrát boj s akné

Onemocnění plic

Rozedma plic je plicní onemocnění, které je spojeno s kouřením tabáku. Způsobuje dýchací potíže a zvyšuje riziko zápalu plic. Existují léčebné postupy, které umožňují zvládnout toto onemocnění a zmírnit jeho účinky.

Ve Spojených státech je hlavní příčinou rozedmy plic cigaretový kouř. Významným faktorem jsou však také látky znečišťující ovzduší. Mezi další dráždivé látky patří prach a chemické výpary.

Léčba rozedmy plic závisí na závažnosti stavu. Pacienti mohou k usnadnění dýchání používat kyslík. V závažnějších případech lze zvážit operaci nebo transplantaci plic.

Nejlepším způsobem, jak rozedmě plic předcházet, je vyhýbat se expozici tabáku a dalším dráždivým látkám v plicích. K dispozici jsou některé inhalační léky k léčbě příznaků a snížení zánětu. Nápomocný může být také program plicní rehabilitace.

Pokud se domníváte, že byste mohli mít rozedmu plic, měli byste navštívit lékaře, který vás vyšetří. Ten také provede některá vyšetření, aby vyloučil jiná onemocnění. Patří mezi ně elektrokardiogram (EKG) a spirometrie. Spirometrie je test, který měří, kolik vzduchu je ve vašich plicích.

Lékař se vás také zeptá na vaši anamnézu a životní styl. Může vám doporučit další testy k potvrzení diagnózy.

Vyšetření funkce plic je důležité pro diagnostiku rozedmy plic. Posuzuje totiž obstrukci průtoku vzduchu. Může vám být také provedeno vyšetření arteriálních krevních plynů, které změří množství kyslíku ve vaší krvi.

Pokud trpíte genetickou poruchou nebo jste starší, může být riziko vzniku rozedmy plic vyšší.

 

Jak vyčistit ucpané plíce

Existuje řada způsobů, jak ucpané plíce vyčistit. Může pomoci použití zařízení na uvolnění dýchacích cest, ale existuje také řada domácích prostředků, které můžete vyzkoušet. Například zvlhčovač vzduchu může pomoci uvolnit hleny a pití sklenice teplé vody může zmírnit ucpání.

Čtěte také:  Jak správně začít s hubnutím?

Nejlepším způsobem, jak dát plíce do pořádku, je vyhnout se kouření. Kouření je jedním z nejlepších způsobů propuknutí rozedmy plic a může způsobit spoušť na vašem zdraví. Pokud máte obavy o své zdraví, je dobré poradit se s lékařem. Ten s vámi může probrat, jaký postup je pro vás nejlepší.

Obecně existují dva hlavní typy plic – plicní sklípky a průdušky. Plicní sklípky jsou malé váčky, které umožňují přenos kyslíku do krevního oběhu. Nahromadění hlenu v průduškách může vést ke kašli, který následně může ztížit dýchání. Emfyzém je způsoben poškozením plicních sklípků, a proto se jedná o chronické plicní onemocnění. V důsledku toho není neobvyklé, že pacienti s emfyzémem trpí velkou vzduchovou kapsou. To může představovat problém v klidovém stavu, protože vzduchové váčky jsou oslabené.

Dalším trikem je zůstat aktivní. Cvičení a správná výživa vám mohou do značné míry pomoci vyčistit ucpané plíce a udržet kašel na uzdě. Také může být rozumné navštívit kardiologa, pokud máte přetrvávající kašel. Váš lékař může určit, zda vám pomůže lék na předpis.

Mezi další metody patří očkování proti chřipce, které může být velkou pomocí, pokud máte chřipku.

Autor a zdroj: David Web, výživový specialista. Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...