5 zastávek, kterými projdete na své cestě k úspěchu

Spousta lidí má v životě veliké ambice. Dělá jim problém spokojit se s tím, jak se věci doposud mají, nebo si to často ani nepřejí. Pokud jste jeden z těchto lidí, je pro vás přirozené, že se budete pokoušet mířit vysoko, neustále se překonávat a stanovovat si nové osobní cíle. Pokud se ale zamyslíte nad různými lidmi ve vašem okolí, nebo někdy nad sebou samým, zjistíte, že veliké množství plánů a cílů, jež si lidé usmyslí, nikdy doopravdy nenaplní.

V  tomto článku jsme se rozhodli pokusit pomoci vám při překonávání lenosti, nechuti, či jiných různých mentálních překážek, které nám brání na naší cestě k úspěchu. Přečtěte si o pěti stádiích, která zpravidla doprovázejí úspěšnou realizaci čehokoliv, co jsme si označili jako cílovou destinaci.

1. Nespokojenost

Prvním popuzením, které nás posléze přiměje k tomu, abychom učinili něco navíc, je nespokojenost. Nespokojenost, která nás neustále bodá někde hluboko uvnitř. Může se jednat o zdánlivě banální záležitost, kupříkladu to, že někdo nemůže jít na ples, protože se nevejde do svých šatů, či do svého obleku, které mu ještě před pouhým rokem padly jako ulité. Nebo může jako zdroj něčí frustrace působit to, že potom co přijde unavený domů z práce, usedne před televizi a jeho pohled spočine na překrásných exotických plážích, bohužel však jen skrze skleněnou obrazovku. V zásadě není rozdíl mezi tím, zda chce někdo zhubnout, nebo si chce plnit své tajné sny, může to být klidně obojí! Tak už konečně přestaňte snít a žijte si svůj sen!

2. Uvědomění

Možná, že se díváte kolem sebe a říkáte si, že se vlastně nemáte tak špatně, že ostatní také mají nadváhu, nebo, že ještě také nikdy nebyli na dovolené u moře. Samozřejmě, že byste měli pravdu, nicméně to není žádný důvod k tomu, aby se právě z vás nestal ten, jenž vykročí z davu a vynaloží dostatečné úsilí k tomu, aby se konečně dočkal příznivé změny. Proto se přestaňte jen stále rozhlížet po ostatních a začněte si budovat cestu za tím, za čím stojí za to jít.

 

„Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.“
Charlie Chaplin

3. Rozhodnutí

Poté, co jste pevně přesvědčeni o tom, že je nutné začít rychle provádět změny a dát věci do pohybu, je důležité zdůraznit sám sobě fakt, že toto není jen záležitost chvilkového nadšení pro věc, nýbrž, že to skutečně myslím vážně, že je to něco, co opravdu chcete a půjdete si za tím, něco co děláte kvůli sobě, nikoliv kvůli ostatním.

Čtěte také:  4 tipy pro pohodové a svěží vstávání

4. Cíle

Nyní přichází chvíle, kdy začínáte skutečně jednat. Je nutné najít perfektní střet všech vám známých faktorů, udělejte si co nejpřesnější přehled toho, čeho chcete dosáhnout, všeho, co je vám zatím v danou chvíli umožněno a co je přesně nutno učinit k tomu, abyste mohli přejít k dalšímu kroku. Vypracujte si plán všeho, co je nutno učinit a začněte s tím bezprostředně po dočtení tohoto článku. Pamatujte na to, že zásadním rozdílem mezi cílem a snem je to, že cíl si stanovujete co nejkonkrétnější, učiňte tedy sami sobě závazek a podřiďte mu vše. Chcete-li např. zhubnout, striktně si stanovte, kolik kilogramů shodíte do příštího měsíce a učiňte vše pro to, aby tomu tak skutečně bylo. Dejte si úkol! Do dvou týdnů shodím 4 kg. Za 2 týdny se postavte na váhu a máte jasný výsledek. Shodili jste méně než jste chtěli? Řekněte si “Shodil jsem o kilo méně, ale vidím že to jde, musím na sobě víc zapracovat”. Shodili jste více? Gratuluji, teď vidíte, že to jde ještě lépe než jste čekali. Z toho vyplyne jedna věc. Pracujte na sobě víc, protože se blížíte svému cíli rychleji, než bylo Vaše očekávání.

5. Výdrž a motivace pokračovat

Ve chvíli, kdy se zavážete učinit jakoukoliv změnu, jež vyžaduje dlouhodobou zodpovědnost a aktivitu, vaše motivace zpravidla dosahuje maxima a jste odhodláni udělat vše pro dosažení vytyčeného cíle. Bohužel s nejvyšší pravděpodobností, dříve nebo později nastane moment, kdy vás ovládnou pochybnosti, lenost či nějaký jiný z řady různých kontraproduktivních pocitů. Jsou to právě tyto chvíle, kdy musíme prokázat, že jsme skutečně s to vytrvat a překonat i ty krizové období na naší cestě k úspěchu.

Pozitivní věcí ale je, že čím více jste již pro danou záležitost udělali, tím snáze se vám tyto chvíle náhlé slabosti budou překonávat, poněvadž vynaložíte-li pro něco velké množství času a úsilí, stane se pro vás nepřípustným to vzdát. A vy už jste vynaložili přinejmenším to úsilí, že jste si tohle přečetli a i to samo o sobě už něco znamená.

Čtěte také:  Ajahn Brahm - jeden ze světově nejproslulejších duchovních vůdců

Autor: David Web, foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...