Nedovolte, aby vaše novoroční předsevzetí shořela jako vánoční prskavka. Dosáhněte svých cílů jednou pro vždy!

Také znáte ten legendární den, kdy praskají fitness centra ve švech, pracovní portály zaznamenávají náhlé zvýšení návštěvnosti a domácnosti se blýskají i za sporákem? Tak tato legenda je datum všem důvěrně známo –  1.ledna. Nebo možná 2.ledna – den, kdy nás opustilo alkoholové opojení. Anebo ještě lépe – co takhle 6.ledna, až je všechno cukroví konečně pryč? Nebo možná…možná raději až od února?

Našli jste se v těchto řádcích? Pak věřte, že je na čase osvojit si všechny tipy, které vás dovedou k úspěšnému dodržení novoročních předsevzetí. Co dělat, aby výmluvy konečně vzaly nohy na ramena?

Méně je někdy více

Začátek nového roku se blíží a vy už si zapisujete seznam novoročních předsevzetí?

Shodit 30 kilogramů, mít vlasy po pas, každý den sportovat aspoň dvě hodiny, zuby si čistit pětkrát denně…Stop! Někdy méně, znamená více. Stanovte si 1-2 cíle, kterých chcete dosáhnout – víc ani ťuk. Čím více předsevzetí si vezmete do hlavy, tím méně se na jednotlivé cíle budete soustředit. Zaměřte se na kvalitu, ne kvantitu!

Malý krůček pro lidstvo, velký krok pro vás

Sklony k megalomanství se občas objeví u každého z nás. Při plánování vašeho budoucího já však hoďte přehánění za hlavu. A pokud se svého velkého snu nemíníte vzdát, pak si jej rozdělte alespoň na menší části. Místo na první pohled nedosažitelného cíle, budete mít několik menších úkolů, které splníte mnohem snáze.

Buďte chytří: Plánujte dle SMART

Tak schválně, jak vypadají vaše novoroční předsevzetí? Zhubnout? Přestat kouřit? Věnovat se více rodině? Špatně, špatně, špatně. Pokud chcete, abyste se již při plánování svých cílů co nejvíce přiblížili jejich splnění, pak si své cíle přepište dle metody SMART:

Čtěte také:  6 rad, jak si zvýšit své sebevědomí

S – specific (specifický, jasně určený) – popište své cíle jasně, srozumitelně a stručně

M – measurable (měřitelný) – míra úspěšnosti dosažení vašeho cíle by měla být měřitelná

A – achievable (dosažitelný) – stanovte si jen takové cíle, kterých můžete dle svého nejlepšího úsudku opravdu dosáhnout

real (reálný) – žádné snění, plánujte reálně

T – time bound (časově určený, časově ohraničený) – časový horizont je důležitý

A jak tedy mají cíle vypadat tak, aby šance na jejich dosažení byla co největší?

NE  ANO
Zhubnout Shodit 10 kg do 1.8.2018
Víc cvičit Sportovat alespoň 3 hodiny týdně
Přestat kouřit Do 1.5.2018 kouřit maximálně 3 cigarety denně

novoroční předsevzetí, cíle, jak dodržet

Převzato z: www.pixabay.com

Proměňte novinu v rutinu

Vůbec nejdůležitějším aspektem při snaze dodržet své cíle je proměnit nové věci na každodenní rutiny. Upřímně, asi jen málokdo zažívá při čištění zubů euforii, která je důvodem pro vykonávání této činnosti den za dnem. Z čištění zubů jsme si však vytvořili rutinu, kdy zkrátka každý den před spaním jdeme a zuby si vyčistíme bez ohledu na náladu, únavu či počasí.

Dejte stejný nádech stereotypu i svým novoročním předsevzetím. Toužíte po čisté domácnosti? Nejlepším krokem bude, když si řeknete, že každý večer budete věnovat 15 minut úklidu, jinak nevlezete do postele (a ani na gauč před televizi). Rádi byste shodili pár kilo? Každý den se v 19:00 věnujte krátké sportovní aktivitě. Chcete se naučit nový jazyk nebo oprášit léta nepoužívanou ruštinu? U snídaně si vždy přečtěte jeden cizojazyčný článek.

Pamatujte, že podstatné při vytváření nových rutin je, abyste dané činnosti vykonávali přibližně ve stejný čas a stejně dlouho. Přitom postupujte pomalu – plánujte jen to, co zvládnete, ať se děje, co se děje. V případě cvičení tak může jít o 20 minut denně – ty si totiž zvládnete najít vždy. Pokud vás to bude bavit a budete si chtít čas prodloužit – s chutí do toho.

Čtěte také:  Blahodárné účinky zázračné rostliny goji

Zároveň zapomeňte na vytváření více rutin najednou. Nefunguje to. Teprve až si dokonale osvojíte jednu zvyklost, můžete přidávat další.

novoroční předsevzetí

www.pixabay.com

Myslete na pozitivní motivaci

Jestliže máte pohnutky se za nedodržení cíle trestat, pak jste ve slepé uličce. Vsaďte raději na pozitivní motivaci. Konečně se vám podařilo zhubnout 3 kila? Udělat 10 kliků? Vydržet týden bez cigarety? Ať už byl váš pokrok jakýkoliv, udělejte si radost a podpořte tak své snažení. Nezáleží na tom, zda se odměníte welness pobytem, nákupem nového trička nebo zaslouženým odpočinkem ve formě celodenního lenošení.

Téměř v cíli? Hlavně nepolevujte!

Myslíte, že už máte skoro vyhráno? Vydržte na sobě pracovat až do konce a mějte na paměti, že ani po dosáhnutí svého vysněného cíle by vaše cesta neměla skončit. Nenechte si úspěch utéct tak, abyste museli příští rok začínat znovu.

Nejčastější novoroční předsevzetí pro rok 2018

Zajímá vás, jak jsou na tom ostatní? Jako bonus přinášíme žebříček nejčastějších novoročních předsevzetí v roce 2018, který zveřejnila statista.com.  Mezi dotazovanými bylo 1159 amerických občanů a tady je výsledek:

  1. Jíst zdravěji
  2. Více sportovat
  3. Věnovat se víc sám sobě
  4. Víc číst
  5. Seznámit se s novými lidmi
  6. Naučit se něco nového
  7. Získat (lepší) práci
  8. Objevit nový koníček, hobby

Ať už je váš cíl jakýkoli, věřte, že není věc, které by se s pevnou vůlí nedalo dosáhnout. Vzpomeňte si na své neúspěchy z minulých let a tentokrát se do toho ponořte až po uši. Uvidíte, že na konci své cesty zažijete nepopsatelný pocit štěstí a pýchy, který vás utvrdí v tom, že to stálo za to!

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...