Záněty horních cest dýchacích

Pokud máte záněty horních cest dýchacích, můžete mít potíže s dýcháním. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Ten vám také může poskytnout rady, jak vyčistit plíce a dolní cesty dýchací od ucpání.

Ucpání dýchacích cest

Horní cesty dýchací mají důležitou úlohu při regulaci proudění vzduchu a dýchání. Ucpání dýchacích cest může být závažným zdravotním stavem. Pokud se neléčí, může být život ohrožující. Kromě toho může vést také k chronické respirační tísni. Naštěstí pro většinu případů existují účinné léky.

Obstrukce horních cest dýchacích je u malých dětí poměrně častým zdravotním stavem. Může být způsobena infekčními a zánětlivými onemocněními, cizími tělesy a nádorovými stavy. Mezi nejnebezpečnější příčiny akutní obstrukce dýchacích cest patří například záškrt a bakteriální tracheitida.

Ačkoli jsou příčiny vzácné, ke zmírnění příznaků lze použít řadu chirurgických zákroků. Mezi tyto zákroky patří endoskopická resekce, kryoterapie a zavedení stentu. K dispozici je také paliativní léčba, která může přinést úlevu od příznaků a zlepšit krátkodobé i dlouhodobé výsledky.

Když se u pacienta objeví respirační potíže, měl by lékař okamžitě zahájit diagnostické vyšetření. Funkční vyšetření plic může potvrdit diagnózu chronické obstrukce horních cest dýchacích. Také rentgenogramy mohou lékařům pomoci určit správnou diagnózu a léčbu.

Pacienti s částečnou obstrukcí dýchacích cest se obvykle projevují stridorem. Mají také charakteristický “štěkavý” kašel. Chronická obstrukce dýchacích cest může způsobovat progresivní dušnost při námaze.

Diagnostika obstrukce horních cest dýchacích vyžaduje přesnou anamnézu, pozorování a zobrazovací vyšetření. Rutinní rentgenové vyšetření hrudníku je nezbytné. Vzhledem k možnosti vzniku život ohrožujících komplikací může být opožděná diagnóza smrtelná.

Pro minimalizaci rizik je u dětí s akutní obstrukcí dýchacích cest nutný klidný a na pacienta zaměřený přístup.

TIP: Co je rozedma plic a jak ji léčit.

Horní cesty dýchací

Infekce horních cest dýchacích způsobuje řada virů a bakterií. Běžnými příznaky infekce horních cest dýchacích jsou rýma, překrvení a bolest v krku. Některé těžší formy této infekce mohou způsobit značnou dehydrataci a zmatenost. Většina případů naštěstí odezní sama. Pokud však příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je možná načase vyhledat lékařskou pomoc.

Čtěte také:  Podle průzkumu se 60 % Čechů hroutí ve své práci stresem

Příznaky infekce horních cest dýchacích závisí na tom, která část horních cest dýchacích je infikována. Příznaky se mohou lišit také v závislosti na typu viru nebo bakterie, které infekci způsobily.

Příznaky infekce horních cest dýchacích mohou být mírné nebo závažné a mohou se pohybovat od dráždivé rýmy až po závažný zápal plic. Zatímco infekce horních cest dýchacích obvykle odezní samy, v případě závažné infekce může být nutná hospitalizace.

Většinu infekcí horních cest dýchacích způsobují viry. Viry, které způsobují URI, jsou obvykle samy o sobě a lze je léčit léky zmírňujícími příznaky. Pokud jsou předepsána antibiotika, je třeba je užívat s opatrností.

Infekční URI obvykle postihují nos, dutiny a hrdlo, ale mohou se rozšířit i do jiných orgánů. Virové infekce mohou být nakažlivé, proto by si lidé s URI měli udržovat čisté ruce a obličej a vyhýbat se blízkému kontaktu s ostatními pacienty.

Bakterie mohou rovněž způsobit URI a většina jejich typů není nakažlivá. Je to způsobeno reakcí imunitního systému na infekci.

Akutní infekce horních cest dýchacích mohou být život ohrožující, zejména pokud zasáhnou hrtan. Z tohoto důvodu by měl člověk, který prodělá závažnou URI, okamžitě navštívit lékaře. K potvrzení diagnózy může být zapotřebí rentgenové vyšetření krku.

Dolní cesty dýchací

Zánět dolních cest dýchacích může být způsoben bakteriemi nebo viry. Tato onemocnění mohou způsobit horečku a kašel. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří mají oslabený imunitní systém. Příznaky mohou být mírné až závažné. V závislosti na příčině mohou možnosti léčby zahrnovat léky na potlačení kašle a léky proti bolesti. Pomoci může také dostatek odpočinku.

Flexibilní bronchoskopie je dobrý způsob, jak zobrazit hlavní větve plic. Obvykle se provádí, když je pacient pod sedativy.

Prokalcitonin je sérový biomarker, který může pomoci při diagnostice infekcí dolních cest dýchacích. Studie ukázaly, že jej lze použít k identifikaci zánětu a k vedení antibiotické léčby. Jeho dostupnost je však v mnoha institucích stále omezená.

Čtěte také:  Avokádo jako superpotravina pro těhotné ženy

Nejvýznamnější vlastností prokalcitoninu je schopnost přesně určit, zda má daný pacient infekci. Sériové hladiny prokalcitoninu mohou pomoci při vedení přerušení podávání antibiotik při podezření na infekci na jednotce intenzivní péče. Kromě zkrácení hospitalizace a délky pobytu je tento lék užitečný také pro pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí.

Využití prokalcitoninu jako klinického testu je teprve v počátcích. K upřesnění jeho použití v klinické praxi jsou nutné další studie. K nárůstu přispívají i další faktory, jako je rezistence na antibiotika a stárnutí populace.

I když je prokalcitoninu věnována velká pozornost, jiné testy mohou být účinnější při určování, o jaký typ infekce se jedná. Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že nízké skóre sputa není vždy špatné. Pokud se domníváte, že by vaše dítě mohlo mít zápal plic, měli byste zavolat lékaře.

Kašel je běžným příznakem infekce dolních cest dýchacích. Pokud se však objeví jakékoli další příznaky, jako jsou potíže s dýcháním nebo horečka, měli byste vyhledat lékaře.

Infekce horních cest dýchacích

Záněty horních cest dýchacích jsou časté a mohou způsobit vážné komplikace. Tyto infekce se mohou vyskytovat od mírného nachlazení až po závažnější stavy, jako je například zápal plic.

Infekce horních cest dýchacích mohou být způsobeny viry nebo bakteriemi. Mohou postihnout hltan, hrdlo, nos, dutiny a hrtan. Mezi nejčastější příznaky patří kašel, kýchání, ucpaný nos a rýma.

Příznaky může doprovázet horečka. Některé infekce, například chřipka, mohou způsobit vyšší horečku.

Akutní zánět středního ucha, který je jednou z nejčastějších komplikací, lze léčit antibiotiky. Většina infekcí však odezní bez nutnosti léčby.

Další komplikací je sinusitida, infekce vedlejších nosních dutin. Mezi příznaky této komplikace patří kašel, který produkuje nazelenalý hlen, bolest a otok v obličeji a tlak v krku. Obvykle je toto onemocnění spojeno s virovou infekcí, ale může se vyskytnout i při bakteriální infekci.

Bakteriální infekce horních cest dýchacích jsou často způsobeny streptokokem skupiny A, stejnou bakterií, která způsobuje angínu. Ačkoli bakteriální faryngitida obvykle nezpůsobuje rýmu, může způsobit vředy na stěnách hrdla.

Čtěte také:  Břišní svaly a osm minut cvičení k jejich dokonalosti

Příznaky mohou trvat 10 až 14 dní. Mohou však přetrvávat i několik týdnů. Lidé, kteří mají oslabený imunitní systém nebo jsou náchylní ke stresu, jsou ohroženi vznikem závažnějších příznaků. K léčbě těchto infekcí může pomoci dostatek odpočinku a dostatečná hydratace.

Pokud je diagnostikována, mělo by být provedeno fyzikální vyšetření. To zahrnuje přezkoumání příznaků a také poslech plic. Mohou být provedena další vyšetření k vyloučení jiných onemocnění nebo poruch.

Jak vyčistit ucpané plíce

Záchvat bronchitidy nebo astmatu může způsobit, že budete kašlat, ale jaký je nejlepší způsob, jak vyčistit dýchací cesty od tohoto plicního onemocnění? Odpověď není pro každého stejná. Pokud jste se tedy nakazili obávaným zánětem dýchacích cest, je dobré se obrátit na svého lékaře dříve, než bude pozdě. Naštěstí existuje řada způsobů, jak to udělat.

Jedním z nejlepších způsobů je využít přirozenou obranyschopnost vašich dýchacích cest. Můžete například používat zvlhčovač vzduchu nebo používat nebulizátor. Můžete také vyzkoušet fyzikální terapii hrudníku. Pokud však nejste příznivcem fyzického cvičení, možná byste se mu měli vyhnout.

Stejně tak je nejlepším způsobem, jak se zbavit nachlazení nebo chřipky, vyhnout se nákaze. To zahrnuje nejen vyhýbání se záchvatům kašle, ale také zdržení se kouření. Tabákový kouř nejenže zhoršuje váš stav, ale může vést k vážnějším problémům. V souvislosti s tím byste měli mít vždy zapnutý bezpečnostní pás. I když to možná není tak samozřejmé, jak to zní, je důležité tato jednoduchá opatření dodržovat.

A nakonec nezapomeňte, že nejlepší je odpočívat. Pokud trpíte záchvatem kašle, nedělejte tu chybu, že se budete pokoušet provádět kardio-vaskulární cvičení. Vaše tělo vám v dlouhodobém horizontu poděkuje.  Abyste se ujistili, že dostáváte správnou léčbu, měli byste si také napsat otázky, které položíte svému lékaři.

Autor a zdroj: David Web, výživový specialista. Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...