Jarní úklid odložte. Jeďte do Vídně!

Vypadá to, že jaro má své první notně zdráhavé krůčky za sebou a konečně k nám přichází v plné síle. Jarní úklid by se měl spíše než domácnosti týkat Vaší mysli. Pohodu si navodíte nejlépe aktivně tráveným odpočinkem a trochou toho „seberozmazlování”. Co takhle vyrazit za kulturou, zábavou a labužnickým debužírováním do Vídně? Vídeň je tradiční kulturní metropole Evropy, a navíc ji máme takřka za humny! Na její plnohodnotnou návštěvu klidně postačí prodloužený víkend.

Vídeň je městem univerzitním, tedy i městem kultury, kaváren a šenků. Je také architektonickým skvostem; historický střed města je hrdým členem seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vídeň je rovněž pokladem pro všechny milovníky nákupů. Zajít můžete do úchvatných vetešnictví i nejluxusnějších obchodů a buďte si jisti, že tu seženete všechno. Od nesehnatelných vinylových desek po umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty.

Možnosti ubytování jsou skutečně široké, ať už preferujete navýsost elegantní hotel Imperial či nenáročný penzion, Vídeň vyjde vstříc každému gustu i peněžence.

Přestože je Vídeň desátým největším městem EU, je překvapivě snadné se po ní pohybovat pěšky. Chcete-li toho stihnout více, půjčte si kolo – pro Vídeň je ideálním dopravním prostředkem. Kola jsou k dispozici třeba na Západním vlakovém nádraží.

Za kulturou a uměním

Dominantou města je jednoznačně 137 m vysoká věž impozantního Chrámu sv. Štěpána (Stephansdom). Kdo netrpí závratí a zvládne vyjít 343 točitých schodů, měl by tento výstup považovat za povinnost. Naskytne se Vám úžasná podívaná a Váš fotoaparát bude mít celou Vídeň doslova na dlani. Žádný návštěvník města by si také neměl nechat ujít Zámek Schönbrunn. Prohlídka této císařské letní rezidence sice zabere dost času, nudit se ovšem rozhodně nebudete. Zájemci se tu mohou naučit koketerii s vějířem! V schönbrunnském parku pak najdete mezi turisty méně známé bludiště, jež bylo původně postaveno roku 1720 a později obnoveno přesně dle historických nákresů.  Jde o unikátní zážitek, doporučujeme zejména rodinám s dětmi.

Čtěte také:  Jak procestovat svět za pár "kaček" - 1.díl

Jednou z nejtypičtějších ikon moderní Vídně je Hundertwasserův dům. Neuvěřitelně pestrá budova navržená kontroverzním umělcem je již klasické dílo architektury a zároveň ideálním místem k odpolednímu posezení. Nevynechejte jej, je to místo nabité pozitivní energií!

Klasická díla mistrů jako Dürer, Rubens či Chagall hledejte v nezapomenutelné galerii Albertina. V Leopold Museu se můžete kochat díly secesními i expresionistickými, uvidíte tu tvorbu Schieleho nebo Klimta. Ve Vídni najdete i muzeum otce psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Vyznavači jiného typu exponátů pak jistě ocení muzea věnovaná zbraním či tramvajím nebo Přírodovědné muzeum vystavující kostry dinosaurů a mnohé jiné tvory i rostliny. Kdo preferuje zvířata živá, jistě zaplesá nad faktem, že Vídeň disponuje několika zoologickými zahradami. V Zoologické zahradě Schönbrunn se ale můžete projít i v korunách stromů!

Klasické divadelní hry a opery nejlepších světových autorů hledejte v Burgtheateru.

Za zábavou a požitkem

Prater je zřejmě nejznámějším prvkem Vídně. Připište si jej na seznam!  V tomto klasickém zábavním parku najdete dům hrůzy, horskou dráhu, nespočet stánků a atrakcí, ale hlavně Reisenrad, ruské kolo postavené roku 1897. Jeho uzavřené kabinky Vám poskytnou úžasný pohled na město. Poblíž parku najdete možná největší noční klub Vídně, Prater Dom. Chcete-li se nocí protančit až do rána, je tím pravým místem.

Kdo se neobejde bez sportovních aktivit ani chvilku, nechť vyhledá Dunajský park a ostrov. Můžete tu využít mnohé cyklostezky, in-line dráhy, pláže i jiná sportoviště. V červnu se tu také konají několikadenní slavnosti – každoroční festival plný hudby a nejrůznějších akcí. Vstup je volný.

Při večerních toulkách nezapomeňte zabrousit také do tzv. Bermudského trojúhelníku, někdejší židovské čtvrti soustředěné kolem Ruprechtskirche. Najdete tu ty nejlepší kavárny, šenky, vinice i noční kluby. Sklenku si určitě dejte v baru Krah Krah, oblíbené základně vídeňské zlaté mládeže. Mají tu 70 druhů piva! Slavným nočním klubem je Roter Engel, nejčastěji se odtud linou tóny jazzové a bluesové hudby.

Čtěte také:  Jak procestovat svět za pár "kaček" - 2. díl

Pobíhání po kulturních památkách a atrakcích vyčerpá nejednoho výletníka, neváhejte tedy zásoby energie průběžně doplňovat místní klasikou. Tou je samozřejmě vídeňská káva se světově proslulým Sachrovým dortem, vídeňský guláš i typický Schnitzel – řízek. Věhlasné jsou také stánky s tradičními vuřty. Ani ony si nezaslouží, abyste je minuli bez povšimnutí. Drobné hříchy se na dovolené přece odpouští.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...