Ostrov Koh Rong Samloem – tajemství Kambodži

Tropický ráj pro příští vysněnou dovolenou na Vás čeká v Thajském zálivu. Kambodžský ostrov Koh Rong Samloem je jedním z těch míst, o jehož půvabech chce každý návštěvník okamžitě informovat celý svět, ale zároveň si jej chce až žárlivě střežit pro sebe, jako tajemství.

Tento tropický ráj je vzdálen 18 km od kambodžské pevniny, leží poblíž vietnamských hranic a spadá pod provincii Sihanouville. Koh Rong Samloem je ostrov malý, velmi nepravidelně tvarovaný. Jeho rozloha je pouhých 24,5 km2. Brzy si tam tedy budete připadat jako doma. Terén je převážně hornatý, zelené kopce a pahorky tvoří malebnou, zajímavě zvlněnou krajinu. Střed ostrova je pokryt převážně džunglí, domovem mnoha endemitních druhů fauny i flory. Pobřeží je charakteristicky lemováno pískovcovými skalními útvary a těmi nejúžasnějšími plážemi.

Nenápadný klenot

Ostrov je stále sympaticky nerozvinutý. Panenské pláže, drobné korálové útesy a pozoruhodná džungle zůstávají turismem jen málo dotčeny. Koh Rong Samloem je doslova únikovou destinací. Je místem klidným a pokojným, prostým mnoha někdy až obtížných civilizačních výdobytků. Nejen, že tu nenajdete McDonald nebo Starbucks, neseženete tu ani taxi. Infrastruktura ostrova je totiž téměř mizivá. Většina přesunů se odehrává pěšky, jde-li o malé vzdálenosti, nebo na lodi, chcete-li se například přemístit na jinou pláž či druhou stranu ostrova. Nečekejte tu hlučné bary, rušný noční život nebo pestré nákupní uličky. Na ostrově a v jeho okolí panuje minimální světelné a zvukové znečištění. Najdete tu tedy ideální podmínky pro jednu z nejúžasnějších podívaných světa – pozorování fosforeskujícího planktonu. Po setmění zkrátka popojdete kousek dál po pláži a skočíte do příjemně teplé vody, poplavete pár metrů od břehu a zakusíte něco neuvěřitelného – noční koupel ve světélkujících vlnách!

Čtěte také:  Jarní úklid odložte. Jeďte do Vídně!

Kde se ubytovat?

Na ostrově se nachází více než tucet resortů, které nabízí pohodlné ubytování v bungalovech na pláži nebo okouzlujících stromových domech. Komfort najdete i v netradičním teepee. Nízkonákladoví cestovatelé pak mohou využít stylových guesthousů. Nejvíce ubytovacích možností poskytuje líbezná zátoka Saracen Bay se svou 3 km dlouhou pláží. Jste-li (třeba pracovně 😉 ) závislí na elektřině a internetovém připojení, počítejte s tím, že větší jistotu získáte spíše v luxusnějších resortech.

Aktivity

Charakter ostrova přímo vybízí k poklidné a tiché dovolené. Snad až kýčovitě líbezné pláže s bílými písky a mírnými tyrkysovými vodami jsou ideálním místem pro očistu těla i mysli. Přestane-li Vás však relaxační styl dovolené uspokojovat, nabízí se mnoho lákavých aktivit. Drobné korálové útesy a hojné skalní útvary skýtají milovníkům šnorchlování jedinečné možnosti pro pozorování podmořského života. V místních vodách lze spatřit například mořské koníky. Potápěči i rybáři jistě rádi využijí možnosti plaveb ke vzdálenějším atraktivním destinacím. K prozkoumání okolí se vyplatí pronajmout si kajak. Místní krajinu a džungli nejlépe prozkoumáte během pěších túr, na některé trasy se však hodí i horská kola, na ostrově běžně k zapůjčení. Nezapomeňte se také věnovat objevování khmerské kuchyně, večer si dopřejte tradiční masáž.

Kdy jet?

Turistická sezóna v Kambodži začíná v listopadu a končí v květnu. Tou dobou také očekávejte více turistů či cestovatelů a s tím spojené nevýšení cen. Ostrov i Kambodžu lze navštívit i mimo sezonu, počasí je stále příznivé, hrozí však riziko dešťů a méně klidných vod.

Doprava na ostrov

Na ostrov se dostanete snadno z přístavu v Sihanoukville, můžete zvolit rychlou loď, tzv. “speed ferry”, a dosáhnout pobřeží ostrova během 45 minut, nebo se plavit pomalou lodí, tzv. “slow boat”, a vychutnávat si spektakulární krajinu s okolními ostrovy. Plavba pak trvá asi 2 hodiny. Cena se liší podle typu dopravy, seženete lístek za 5 i 20 USD.

Čtěte také:  "Živím se vyhozenými potravinami, bydlím ve stanu a cestuji na kole," říká Radim Bělín - muž, který už 10 let cestuje po Evropě bez jediné koruny.

Pozor, na ostrově není bankomat, hotovost si tedy vezměte s sebou v dostatečném množství!

Tip

Nedaleko Koh Rong Samloem se nachází větší, sesterský ostrov Koh Rong. Ten je pro své kouzlo, ale zejména proslulé party a večírky, oblíbený mezi baťůžkáři celého světa. Zatoužíte-li po rušnějším společenském životě, rozhodně doporučujeme Koh Rong navštívit. Velmi pravděpodobně tam strávíte noc, na kterou jen tak nezapomenete!

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...