Co se děje v lidském organismu, když začnete kouřit
O tom, že kouření vážně poškozuje lidské zdraví není třeba dlouho polemizovat. Každou další cigaretou se propadáme hlouběji do nepříjemného problému. Víte, co se v lidském těle odehrává, ihned po vykouření cigarety a jakým rizikům se z dlouhodobého hlediska vystavujete? Podívejte se společně s námi na prvních pár minut a hodin, které stojí za konečným verdiktem mnoha zdravotních komplikací.
Po několika prvních vteřinách
Stačí pouhý jeden poctivý nádech a kouř okamžitě vyplní prostory ústní dutiny. Tím se začnou tvořit první následky kouření a předpoklady vedoucí k zbarvení zubů do hnědožlutého odstínu. Imunitní systém se pod tíhou varovných signálů zburcuje do postoje, který normálně používá při celoplošném zánětu. Zdánlivě sice nic nepociťujete, ovšem realita je úplně jiná. Opakované poplachy vyvolávané kouřením cigaret postupem času imunitní systém oslabí, a tím se otevře vstupní brána pro celou řadu onemocnění.
Cigaretový kouř při postupu průdušnicí omámí slizniční řasy, jejichž úkol je dán fyziologickou podstatou – zametají sliznice od hlenu a dalších škodlivých látek. Jejich zpomalení má vliv na zhoršení celkové funkce horních cest dýchacích. Nikotin se během několika málo okamžiků dostává do krevního řečiště přes miliony kapilárních cest nacházejících se v plicích.
Již zmíněný nikotin se tak dostává ke všem životně důležitým orgánům, jakmile zaklepe na dveře od nadledvinek, pocítíte příval příjemné energie.
Tento negativní vjem je dán vypuštěním notné dávky adrenalinu. Srdce se tak dostává do velice stresující situace, kdy musí bez jakékoliv prokazatelné aktivity pumpovat na plné obrátky. Zde sami vidíte, že již po několika vteřinách se zvedá riziko mozkových příhod a infarktu.
V desetivteřinovém sledu se nikotin dostane samozřejmě i do centra našeho myšlení, kde dá signál k uvolnění dopaminu. Opětovně se dostavuje pocit zadostiučinění, na který si postupem vyvoláte návyk. Právě v tento okamžik je nutné počítat i s přítomností další nebezpečné látky. Řeč je o oxidu uhelnatém, který zabraňuje roznášení kyslíku do životně důležitých orgánů. Ty se tak stávají obětí zbytečného zlozvyku, který je postupně oslabuje, a tím i zkracuje jejich životnost. Tyto negativní dopady se v lidském těle rozdmýchají do deseti vteřin od vdechnutí, teď se pojďme podívat, co se děje po uplynutí pěti minut.
Po několika prvních minutách
Jste pohodlně usazeni a místnost obklíčil dým z vašeho posledního výdechu. Típnete cigaretu v popelníku a vaše smysly jsou uspokojené. Cítíte se dobře a vůbec netušíte, že vaše počínání rozjelo řetězovou reakci začarovaného kruhu. Již po pěti minutách klesá hladina dopaminu v krvi a vaše tělo opětovně touží po další dávce nikotinu. Z místnosti se cigaretový kouř vyvětrá, v těle však zůstává na tisíce škodlivých a zároveň i toxických látek. Lidský organismus potřebuje více jak 6 hodin na celkový úklid, i tak ve vás nadále zůstanou hmatatelné stopy po kouřen. Plíce si pamatují i jedinou cigaretu.
Následky kouření po 12 hodinách
Oxid uhelnatý blokuje červené krvinky a znemožňuje jim optimální přenos kyslíku do všech tkání těla. Kuřák se tak ve své podstatě dopouští dobrovolného přidušování. Funkčnost krvinek je tedy úzce spjat s množstvím vykouřených cigaret. Stačí jediná cigareta, aby se z tohoto šoku červené krvinky vzpamatovávaly celých 12 hodin. V případě, že vykouříte 20 cigaret denně, nenecháte je ani nadechnout a prakticky nemají podmínky k normální funkčnosti.
Pokud ve svém počínání budete pokračovat, hrozí vám riziko rakoviny plic, jazyka, hrtanu, střev, žaludku i ledvin. Kromě toho se zvyšuje riziko cukrovky, mrtvice. Výčet nemocí je samozřejmě daleko rozsáhlejší, lepší je cigarety nepokoušet a vůbec s nimi nezačínat.
Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: Pixabay