Zmrzlina McDonald’s má stejně kalorií jako pět panáků.

Řídíte auto s rodinou, která vás donutila zastavit na drive thru. Než se doplazíte k objednávacímu okénku, stihnete od přísedících přijmout objednávku o 77 položkách a nestihnete si rozmyslet, co chcete vy. Na salát moc chuť nemáte, kávy už byly během dne dvě, hamburger má zákaz od posledního stoupnutí na váhu. A navíc vás nahání chuť na sladké už od doby, co jste vyjeli, všichni se třikrát pohádali a jednou se i zabloudilo. A zmrzlina je vlastně jogurt.

No dobře, tak smetana… Nebo?

Populární zmrzlina McDonald’s McFlurry s posypkami a polevami obsahuje minimálně 16 gramů tuku, 64 gramů cukru a okolo 500 kalorií (údaje jsou ze zdroje, který pracoval s americkou produkcí zmrzliny). Což je zhruba čtvrtina až pětina doporučené denní dávky kalorií. Chutná výborně, o tom žádná, ale opravdu chcete, aby vám pod zadkem vybouchla kalorická bomba? Třikrát kaloričtější než hříšná 330 ml lahev coca-coly? Či adekvátní pěti panákům Jacka Danielse (pro čtenáře nad 18 let)? Nebo 14 nuggetkám?

Co je to běžná spotřeba kalorií

Obecná doporučení jsou sice obecná – a my jsme přece každý jiný, ale pro ilustraci toho, co vám chceme říct, nám dobře poslouží. Obecně se doporučuje denní příjem kalorií u mužů 2 500 kalorií a u žen 2 000 kalorií. Pokud si jedinou zmrzlinou šoupnete do žaludku čtvrtinu doporučeného příjmu kalorií a násobek maximální doporučené dávky cukru, jakou nutriční kvalitu asi bude mít zbytek vašeho dne? A to nemluvíme o tom, co se děje s tělem po takové dávce cukru. Po krátkodobém nárůstu hladiny krevního cukru následuje rychlý pokles. Tak kvůli tomu se vám po dalších pár kilometrech začne chtít spát! Aha!

McFlurry prostě není zdravé, dietní ani bio. Omlouváme se

McDonald’s McFlurry je zmrzlina s příchutí vanilky distribuovaná světově uznávanou společností rychlého občerstvení McDonald’s. Přetéká trans mastnými kyselinami, umělými sladidly a barvivy. Podává se v kelímku s opravdu divnou plastovou lžičkou, která byla ještě donedávna obestřena tajemstvím. Dnes už se díky sociálním sítím a sdílným zaměstnancům ví, že je součástí stroje na výrobu zmrzliny (mixuje ji) a je konstruovaná tak, aby se vám na půli cesty do pusy pod tíhou krému nezlomila. A taky aby vám nemrzly prsty.

Čtěte také:  Čím nahradit bílý cukr

Ikonickou zmrzlinu McFlurry, původně pocházející z Kanady, není se správnými ingrediencemi složité vyrobit. Jedná se v podstatě o vanilkovou zmrzlinu, která se smíchá s lentilkami, křupinkami, sušenkami, karamelizovanými oříšky, poleje se čokoládovou, karamelovou či rádoby jahodovou polevou – a přece na sobě nebudeme šetřit, to všechno i v několika různých zpatlaných kombinacích. Kombinujte polevu a posypky – jedna poleva a jedna posypka, dvě posypky nebo dvě polevy, šup šup, ať nám to neroztaje.

McDonald’s volí příchutě regionálně. Každý z nás by dokázal vyjmenovat deset příchutí, které mu jedou, a stěží jednu, která ne. V Americe znají McFlurry s oreo sušenkami, McFlurry kit kat, McFlurry s m&m’s, McFlurry se snickers a rolo. V nabídce McFlurry v Austrálii můžeme mít bubblegum squash (opravdu), strawberry crumble a caramel cookie. Japonci zařadili Matcha McFlurry. Ano, je zelená. Fantazii, bizarnostem a kalorické hodnotě se meze nekladou.

Pokud se vám někdo bude snažit namluvit, že McDonald’s McFlurry je neškodná pochoutka, nemůžete s ním souhlasit, ani kdybyste zrovna měli celou sadu slevových kuponů a hlad jako Brno. Ani kdyby vám celé auto dětí skandovalo, že bez zmrzliny nemá cenu žít a že jste jim přece za vysvědčení slíbili odměnu. A jaké je ponaučení z tohoto článku? Jestli děti opravdu budete chtít odměnit, pak na drive thru neodbočíte…

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Zdroj: https://calorie-charts.info/blog/2019/07/05/how-many-calories-has-mcdonalds-mcflurry-same-as-5-shots-of-whisky/

 

 

Mohlo by se vám líbit...