Co se odehrává ve vašem těle po vysazení cigaret

Ministerstvo zdravotnictví varuje: kouření vážně poškozuje vaše zdraví. Možná to zní jako otřepané klišé z bulvárního plátku, ovšem na druhou stranu nikdo nemůže protestovat a kouření obhajovat. Škodlivost je všem známá a ze statistického hlediska vyplývá, že více jak polovina pravidelných kuřáků se nedožije více než 60 let. Chcete přestat? Podívejte se, co vše se stane po típnutí poslední cigarety.


Po 20 minutách bez kouření
  se upraví krevní tlak na normální hodnoty a zvýší se prokrvení všech končetin.


Po 8 hodinách
– v organismu klesá míra jedovatého oxidu uhelnatého o více jak polovinu a nikotinu až o 90 %. Zároveň se snižuje riziko infarktu a kyslík v krvi se dostává do normálních hodnot.


Po 1 dni
– je veškerý oxid uhelnatý z těla vyloučen a společně s tím vychází nečistoty i z dýchací soustavy, začínáte kašlat a váš mozek se dožaduje další dávky chybějícího nikotinu.


Po dvou dnech
– se organismus již očistil od veškerého nikotinu, zároveň se zlepšují ostatní smysly jako je čich a chuť a konečně se začíná regenerovat i nervová soustava.


Bavit se zde pouze o kladech úspěšného odstartování odvykání kouření by bylo celkem hezké, ale musíme myslet i na nepříjemné vedlejší účinky naší snahy. Absence cigaret má i negativní dopady na chování a pocitové vjemy.


Po 3 dnech
– přichází zvýšená nervozita, u někoho až hluboké depresivní stavy. Oproti tomu se vám mnohem lépe dýchá, jelikož se pozvolna vytrácí typická sevřenost průdušek. Kapacita plic se prohlubuje a vy začínáte pociťovat menší dýchavičnost při fyzické námaze.


Po 1 týdnu
– se nedokážete zbavit zvýšené chuti na cigaretu již několikrát za den. V tomto přelomovém období je lepší se vyhýbat zakouřeným prostorům a místům, kde se pro vás kouření stávalo rituálem. Pokud jste pravidelně kouřili u ranní kávy, přestaňte jí pít. Mohou se objevit i poruchy spánku a neschopnost si odpočinout.


Měsíc je velkým zlomem


1 měsíc bez kouření
je velkým milníkem. Vaše dásně se dostávají z toho nejhoršího a začínají se perfektně prokrvovat. Dokonce se radikálně snižují projevy neklidu a celkové nepohody. I váš spánek je hlubší a vydatnější.


2-3 měsíce
– od poslední cigarety se výrazně zlepšuje prokrvení končetin a odeznívají svíravé pocity v lýtkách. Při chůzi a běhu se již téměř nezadýcháváte.

Čtěte také:  Zvyk je železná košile. Závislost je zvyk!


Jeden rok od vysazení cigaret a dál…

Po prvním roku abstinence se o více jak polovinu snižuje riziko cévních onemocnění a srdečního záchvatu. Život bez tabáku je výhodný i po stránce odolnosti imunitního systému, který se mnohem lépe vypořádává s běžnými chorobami. Do pěti let klesá nebezpečí infarktové příhody a po deseti letech mizí riziko spojené s onemocněním rakoviny plic. Po 13 letech se snižuje pravděpodobnost, že přijdete o zuby na úroveň nekuřáků. Teprve až po 15 letech je tělo vyčištěné a chová se, jako by nikdy před tím nekouřilo.


Každý kuřák je milionář

Pokud se na problematiku kouření podíváme skrze finanční stránku věci, odhalíme, že každý pravidelný kuřák jedné krabičky denně je ve své podstatě milionář. Je velice jednoduché si spočítat kolik peněz by za aktuálních cen člověk prokouřil za rok, deset let nebo i 40 let. Krabička běžných cigaret dnes stojí okolo 90 Kč. Při každodenní potřebě je to za jediný měsíc 2700 Kč- což je za pouhý rok 32 400 Kč. Nemusíme snad dvakrát zdůrazňovat, o kolik peněz přijdete za deset let nebo za třicet. Útrata jednoho milionu korun za svůj život aktivního kouření je tedy reálná a naprosto zbytečná. Popřemýšlejte o tom!

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com
Mohlo by se vám líbit...