Začněte pravidelně vykonávat nejzdravější sport, plavání. (2.díl)
V minulém díle jsme hledali ty pravé důvody, které by měly být impulsem k tomu začít plavat. Také jsme probrali jednotlivé způsoby, kterými lze plavání provozovat. Dnes se podíváme na to, jak často plavat, a jak udržet potřebnou motivaci.
Četnost plavání
Uvádí se, že při učení se novým dovednostem, či při upevňování dovedností již naučených, je vhodné danou činnost provádět alespoň 3x týdně. Důvodem je zapomínání na straně jedné a nevědomé učení na straně druhé. Zapomínání je důležitá psychologická funkce – chrání systém před přetížením informacemi. Nové pohyby jsou v nevědomí opakovány a jsou posilovány nově vzniklé nervové spoje. Učíme se i ve spánku – tělo znovu třídí a zpracovává informace obdržené přes den a to co se zdá být důležité (tím že se to vyskytuje často) je posilováno. Frekvence 3x za týden se zdá být pomyslnou linií mezi zapomínáním a nevědomým učením. Rovněž zdravotní výhody popsané výše budou zřetelnější při častější frekvenci plavání. A úplně nejlepšího výsledku dosáhneme, pokud danou činnost budeme opakovat pravidelně i ve stejný čas. Tělo je stroj s vlastní inteligencí a je naší přirozeností hledat ve vnějším světě řád. Proto při opakování po čase vznikne návyk a tělo již dopředu, před samotným cvičením začne přípravu, která napomůže průběhu cvičení (klasické podmiňování).
Pokud nemáte možnost pravidelně chodit plavat, rozhodně to neznamená, že pro vás plavání není přínosné. Výše uvedené přínosy se týkají i občasného plavce. Svou roli hraje samozřejmě i genetická výbava a dosavadní způsob života. To vysvětluje rozdíly mezi plavci, jež trénují společně, ale dosahují jiných výsledků. Ani toto by vás však nemělo odradit.
Pro dosažení co nejlepších výsledků, by měla být četnost plavání minimálně 3x týdně.
Trocha vědy
Plavání se řadí mezi tzv. aerobní cvičení. Jedná se o aktivitu prováděnou při střední intenzitě po delší čas se zvýšenou tepovou frekvencí. Tělo se musí zahřát a dostat se na tepovou frekvenci, při které začne spalovat tuky, proto je vhodné plavat vcelku, bez přestávek a konstantní rychlostí. Doporučuje se alespoň 30ti minutové plavání. Sprinty ve vodě jsou anaerobní (bez přítomnosti kyslíku) a jsou součástí tréninku závodních plavců, plavčíků apod. Pro rekreační plavání jsou vhodnější delší úseky v mírnějším tempu.
Svaly ve vašem těle metabolizují cukr (glukózu) v krevním řečišti a vytváří vysoce energické molekuly zvané ATP (adenosintrifosfát – někdy také zvaná jako energetická měna buňek) která je nepostradatelná pro funkci buněk. Adenozintrifosfát (ATP) je jediným možným zdrojem energie pro svalové buňky, pro výstavbu nových tkání, transport minerálů a odpadních látek v těle. Obecně platí, že čím intenzivnější výkon, tím více “jedeme” na cukry (konkrétně glukózu). Při nižších intenzitách postačí k tvorbě ATP (adenosintrifosfátu) “pomalé” tuky.
Jak udržet motivaci?
Motivace je bezesporu podstatná. Z počátku bývá motivace dostatečná a její zdroje mohou být různé. Zdraví, vzhled, relaxace, vliv sociálního okolí, zaujetí ladnými pohyby dobrého plavce a snaha o napodobení, neodolatelná touha pozorovat pohledné spoře oděné jedince atd. Život se však vyvíjí a s tím i naše postoje. Časem se tak můžeme dostat do situace, kdy nám dosavadní důvody nepřináší dostatečnou motivaci pravidelně plavat. Základní myšlenky byly naznačeny výše – je to především dobrý pocit z pobytu ve vodě a s tím související dobře zvládnutá rovnováha a technika. Je-li pro vás činnost hrou a máte z ní potěšení, budete se k ní chtít vracet. Následuje výčet možných motivačních faktorů, jistě sami přijdete na další.
Přihlas se na závod, nechoď sám, přihlas se do plaveckého klubu, stanov si cíl, pozoruj pohledné jedince pod vodou, závoď s ostatními aniž bys je k tomu vyzval, představuj si sám sebe v situaci, kdy tobě, či někomu jinému na kom ti záleží, jde o život a je třeba k němu co nejrychleji doplavat, následně si užívej vědomí toho, že se nic takového neděje, plav pod vodou, představuj si sám sebe jako vodního tvora a chovej se podle toho, vytvoř vlastní plavecký styl, plav ve změněném stavu vědomí, bav se tím!
“COKOLI SI MYSL UMÍ PŘEDSTAVIT, TOHO LZE I DOSÁHNOUT.”
W. Clement Stone
Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com