Sedm skvělých vlastností česneku

Máte rádi česnek? Jeho chuť může být sice pro někoho příliš silná, stejně tak jako jeho vůně. Jeho zázračné vlastnosti, které působí na lidský organismus jako živá voda, však rozhodně stojí za to, abyste česnek alespoň v nějaké podobě do svého jídelníčku zařadili. Konec konců nemusíte ho jíst zasyrova. Můžete ho podusit, osmažit, anebo si pořiďte česnekovou tinkturu, která se užívá po kapkách a zapíjí se, takže z ní česnek skoro neucítíte. Jestli se teď ptáte, jak konkrétně česnek našemu organismu prospívá, přečtěte si náš dnešní článek.

1) Česnek proti bacilům

Česnek se vyznačuje především tím, že dokáže hubit všemožné mikroorganismy. Od virů až po bakterie. V lidském těle tedy působí antibakteriálně, antiviroticky, a zároveň dezinfekčně. Česnek navíc pomáhá snižovat riziko zánětů. Ze všech těchto důvodů se česneku ne nadarmo říká přírodní antibiotikum. Podává se při infekcích i v rámci prevence.

2) Snižuje krevní tlak

Česnek skutečně patří k rostlinným doplňkům, které můžete po konzultaci s lékařem užívat při vysokém tlaku. Česnek tlak snižuje díky obsahu alicinu. Ten blokuje činnost hormonů, které krevní tlak naopak zvyšují. Při problémech s krevním tlakem je nejlepší česnek užívat ve formě kapslí nebo jako tinkturu.

3) Příznivě ovlivňuje cholesterol

LDL cholesterol je tím “zlým” typem cholesterolu, HDL cholesterol je tím “dobrým”. Proto se přirozeně všichni snažíme, aby hladina našeho LDL cholesterolu v krvi byla co nejnižší. S tím nám může pomoci česnek, který pomáhá upravovat celkovou hladinu cholesterolu a snižuje také obsah triglyceridů v krvi (látky jejichž hladina by neměla překročit 1,7 mmol/l). Dalším benefitem česneku je omezování nadměrné tvorby plaku, jenž se může v důsledku špatné životosprávy usazovat uvnitř cév a přispívat k problémům s cholesterolem.

Čtěte také:  Klystýr jako způsob jarní očisty

4) Reguluje cukr v krvi

Další látkou, jejíž hodnoty v krvi česnek reguluje, je inzulin. To znamená, že může velmi příznivě fungovat jako doplněk v léčbě cukrovky. Důležité ale je vždy konzultovat užívání česneku s lékařem.

5) Bojuje s nadváhou

Jako další z výčtů pozitivních účinků česneku na lidské zdraví přichází na řadu schopnost česneku spalovat zásoby tuku. Je to logické. Z prvního bodu už víte, že česnek v těle působí protizánětlivě. Dlouhodobá nadváha s sebou pravidelně přináší lokální záněty, o kterých člověk často nemá ani ponětí. Česnek se těmito záněty bojuje, čímž tělo uzdravuje a pomáhá mu úspěšně nastartovat proces hubnutí.

6) Předchází nachlazení

Česnek výborně funguje v rámci prevence. Pravidelná konzumace této cibuloviny vás může ochránit před projevy nachlazení jako je rýma nebo kašel. Díky svým účinným vlastnostem podporuje česnek také rychlejší léčbu infekcí horních cest dýchacích a snižuje bolest v krku. Česneková tinktura nebo česnekový extrakt se dokonce doporučují jako podpora dlouhodobé léčby onemocnění dýchacích cest, např. astmatu.

7) Léčí kožní nemoci

Česnek hraje významnou roli v léčbě kožních infekcí. Díky svým antimykotickým schopnostem dokáže česnek skvěle bojovat s kožními plísněmi, s mykózami nebo s pásovým oparem. Příjemný bonus pak představuje fakt, že česnek podporuje růst nehtů.

Autor a foto: Bc. Barbora Uhlová

Mohlo by se vám líbit...