Dejte chřipce vale! Vyzkoušejte babské rady proti nachlazení.

Nachlazení, babské rady nachlazení, rýma

Tak schválně, kolikrát za tuto zimu už jste tasili nože proti rýmě? Dvakrát? Třikrát? Pětkrát? Možná  dokonce čajíčkujete tak nějak nonstop…

Ať už se v tomto každoročním maratonu umisťujete pravidelně na předních příčkách nebo ne, nastydnutí není nic, z čeho by člověk skákal radostí.  A tak se plahočíte do práce, kde jste obklopeni podobně usmrkanými kolegy, s nimiž si v rámci zachování fair play vyměňuje po celou zimu ty nejvzácnější bacily.

Až toho budete mít dost, zamíříte do lékárny se zoufalou prosbou o zázračný elixír. Domů se vrátíte s dobrým pocitem, že jste podpořili farmaceutický průmysl a pak…a pak na tom budete pořád stejně. A návaly horka najednou nepociťujete jen vy, ale i vaše peněženka.  Takže až se zase jednou ocitnete v obklíčení papírových kapesníků, vyzkoušejte třeba jednu z následujících babských rad:

1. Nejlepší sirup proti kašli: topinky s česnekem

Česnek zlepšuje odkašlávání, čistí dýchací cesty a úleva přichází téměř okamžitě. A topinky? Ty zas potěší chuťové buňky.

2. Do boje s rýmou jedině s rýmovníkem

Nebojte, nemusíte hledat žádné rýmy v rýmovníku. Jedná se o rostlinu, kterou má doma pro případ pohotovosti snad každá správná babka – kořenářka. Návod k použití? Několikrát denně aplikujte “čichací” kůru.

3. Všelék jménem “zázvor”

Ať už jste přišli takzvaně „ s křížkem po funuse“ nebo hledáte tipy na fungující prevenci, skočte do obchodu pro zázvor. A vezměte ho rovnou pořádnou zásobu – zázvor je totiž špička v oboru. Ideální bude, když si ho nastrouháte do čaje. Ale pozor – ze začátku s mírou!

4. Smoothie = ideální parťák do nepohody

Zapomeňte na vodu s citronem. Smoothie hraje mnohem vyšší level. Nejenže si posílíte imunitu, ale taky si pořádně pochutnáte. Ať už zvolíte  jakoukoliv kombinaci, nešlápnete vedle. Při nachlazení vsaďte například na  mix pomerančů, mrkve, banánu, citronu a zázvoru.

Čtěte také:  Škodlivý lepek- mýtus, nebo podložená fakta

5. Zvlhčete vzduch

Zvlhčení vzduchu vás sice nevyléčí, rozhodně vám však uleví při spánku. Suché prostředí rýmu totiž jen zhoršuje. Pokud máte přes noc puštěné topení, před spaním na něj jednoduše rozprostřete vlhký ručník.

6. S kapkou medu kupředu

Medvídek Pú moc dobře věděl, co dělá, když jeho největší slabostí byl med. Jedna lžička domácího medu denně a bacily se od vás budou držet zase o něco dál.

7. Tea tree olej na pomazání

Pamatujete si tu nezaměnitelnou vůni krému, kterým vás při nachlazení kdysi dávno mazala maminka? Pořiďte si krém s tea tree olejem a před ulehnutím do postele si jím potřete hruď. Pocit úlevy je zaručen! A že tea tree olej zrovna nemáte po ruce? Nevadí, stejný účinek má údajně i sádlo.

8. Zapomeňte na prášky proti horečce

Pokud stupnice teploměru neatakuje 40°C, přípravky na snížení horečky vám jen uškodí (přestože se vás televizní reklamy snaží přesvědčit o opaku). Tělo potřebuje bojovat a „zázračnými“ tabletkami se z něj stává poražený. Léčit se budete mnohem déle než bez nich – pocit úlevy je totiž jen iluze. Je to stejné, jako když si vezmete prášek proti bolesti – bolest neustává, jen ji dočasně potlačíte.

 

9. Bylinkujte, louhujte…

Heřmánek, lípa, bezový květ, šípky…Ať už zvolíte jakýkoliv bylinný čaj, tělo vám za to poděkuje.

 

V nadpise jsme vám slíbili rad celkem 10. A jaká že je ta poslední? Ta nejjednodušší ze všech:

Nehrňte se do práce! Vezměte si den volna, natáhněte si vaše oblíbené pyžamo, termosku naplňte až po okraj a uvidíte, že místo za dva týdny budete zdraví jako rybička už během dvou nebo tří dnů.

Čtěte také:  Jak odpočívat, aneb jak nepodlehnout uspěchanosti

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...