Jak správně pečovat o vlasy
Dříve se říkalo, že vlasy jsou korunou krásy a toto pořekadlo platí doposud. Vlasy jsou zkrátka ozdobou a péče o ně a jejich úprava by měla být každodenním rituálem. Jsou také jedním z nejviditelnějších znaků, jimiž se muži a ženy odlišují, ale také přitahují. Krásné a kvalitní vlasy jsou jakýmsi indikátorem dobré kondice, u něžného pohlaví podtrhují ženskost a fantazii se meze nekladou, ale i muži, obzvláště ti mladší, dovedou zaujmout promyšlenými vlasovými kreacemi. Vhodně zvolený účes navíc dovede podtrhnout půvab jeho nositele či nositelky a korigovat nedokonalosti obličeje. Dnešní doba nabízí neomezený výběr kvalitní a šetrné vlasové kosmetiky a dokonalou péči v kadeřnických salonech. Naštěstí jsou už pryč doby nechvalně proslulé trvalé ondulace, kterážto vlasová úprava byla kdysi velmi populární, ale její působení na kvalitu vlasů mělo neblahé následky. Přesto, že je na trhu obrovský výběr vlasové kosmetiky, je dobré věnovat jejímu výběru velkou pozornost a pozorně číst etikety, které obsahují důležité informace o složení výrobku. Mohou obsahovat různé látky, které při častějším používání vlasům neprospívají.
Tenzidy
Jsou zodpovědné za pěnu v šamponech, dokážou smýt mastnou špínu. Většina tenzidů v kosmetice je syntetického původu, neboť jsou levnější. Tenzidy rostlinného původu jsou bohužel při výrobě až 20 x dražší. Neplatí pravidlo, že čím více šampon pění, tím je lepší, a množství syntetických tenzidů může podráždit pokožku. Je lépe si za kvalitnější výrobek připlatit a mít dobrý pocit z rozumné investice.
SLS (sodium lauryl sulfate)
Je obsažen v konvenčních šamponech, barvách na vlasy a kondicionérech. Nejčastěji se vyrábí z ropy. Škodí očím i kůži, ukládá se ve vnitřních orgánech. Může podráždit sliznice a vyvolat alergické reakce.
Silikony
Spíše než nám škodí přírodě. Jsou téměř biologicky neodbouratelné, končí v řekách a oceánech, v rybách a následně v našich žaludcích. A to už stojí za zamyšlení.
Parebeny
Chovají se v těle jako hormon estrogen, mohou působit hormonální nerovnováhu.
Flatáty
Ohrožují zdraví jater a ledvin.
Sečteno a podtrženo, vyplatí se kupovat kvalitní vlasovou kosmetiku bez koktejlu těchto látek, buďme ohleduplní ke svým vlasům i k životnímu prostředí. A pak, nabízí se i jiné, ryze přírodní řešení, jak zdravě a ekologicky pečovat o vlasy.
Arganový olej
Tento vzácný olej pochází z Maroka. Vyznačuje se vynikajícími účinky na pleť i na vlasy, tento fakt je způsoben vysokým obsahem vitamínu A a E a mastnými kyselinami omega 3 a omega 6. I když tento přípravek není úplně levný, je dobré zainvestovat, vydrží vám dlouho a plně se vám odmění. Můžeme ho používat jako kondicionér i přípravek v péči o vlasy, který pomůže zregenerovat poškozené konečky. Je také skvělým přípravkem pro vlasovou stylistiku. Díky němu váš účes dlouho vydrží, vlasy budou zářivější, zdravější a budou navíc nádherně vonět.
Bylinné odvary
Vyrobte si bylinné odvary, jsou velmi účinné a navíc vaše vlasy báječně provoní. Návod na výrobu: hrst bylin dle vlastního výběru zalijte 500 ml vody, na mírném ohni vařte 15 minut, poté nechte zchladnou a zceďte. Výběr bylin je pestrý, jedničkou je ovšem kopřiva dvoudomá. Působí účinně v boji s mastnou pokožkou, vlasy posiluje, podporuje jejich růst a dodává lesk. Šalvěj lékařská pomáhá při výskytu lupů, měsíček lékařský chrání vlasy před volnými radikály a má antibakteriální schopnosti, rozmarýn lékařský obsahuje látky, které způsobují lepší prokrvení pokožky, díky čemuž se do vlasového folikulu dostane více živin a vlasy lépe rostou, bývá hojně využíván ve směsích bylin proti padání vlasů, velmi účinně působí s kopřivou dvoudomou, mátou peprnou, šalvějí lékařskou, listem břečťanu. Levandule lékařská působí účinně při boji s lupy, heřmánek pomůže řešit problém s mastnými vlasy. Škála bylin, které si zvolíme, je velmi rozmanitá, stačí si vybrat. Pro větší účinnost je vhodné oplach z odvaru aplikovat po každém umytí a zároveň vmasírovat do vlasové pokožky.
Životní styl
Stav vlasů nezáleží jen na péči zvenčí. Velkou roli hraje také stravování, pro dobrou kondici vlasů je nutné konzumovat potraviny s vysokým obsahem karotenoidů a komplexu vitaminů B, zinek, železo, methionin, což je velmi důležitá aminokyselina. Patří mezi ně oranžová a červená zelenina a ovoce, luštěniny, ořechy, mořské plody, celozrnné obilniny.
Šetrná a pravidelná péče o vlasy se vyplatí, odměnou je nejen váš osobní příjemný pocit z krásných a zdravých vlasů, ale i obdivné pohledy vašeho okolí.
Autor a zdroj: Eva Sklenářová, foto:Pixabay