Ráj existuje: Objevte kouzlo ostrova Ko Tarutao

Ko tarutao, nejhezčí ostrov v Thajsku

Pante Malacca, nejkrásnější pláž na ostrově.

 

Rok 2010, kdy se v Thajsku rozzářila světla reflektorů během natáčení filmu Pláž s Leonardem Di Capriem, odstartoval masový turismus. Není divu. Thajsko láká na kulturu, památky, hory a hlavně – překrásné pláže.

V Thajsku jsme strávili 3 týdny. A buďte si jisti, že kdyby peněženka byla bezedná a dovolená v práci nekonečná, po tamních plážích bychom se procházeli ještě teď.  Při vytváření itineráře naší třítýdenní cesty jsme však neměli o tom, co nás čeká, ani ponětí. Doufali jsme v to, v co všichni ostatní: Azurové moře. Pláže s bílým pískem. Málo turistů.

Naděje byly velké, mozek však zůstával neurony pevně na zemi a stále opakoval: Kdepak, taková místa už v Thajsku dávno nejsou.  Po naší cestě vám však mohu říct jediné:

Ráj na zemi stále ještě existuje.

A pokud nejste zhýčkání komfortem turistických resortů a all inclsuive nabídek, kousek tohoto ráje si můžete vychutnat i vy.  Představujeme vám ostrov Ko Tarutao, seznamte se.

 

Ostrov, kde jsou turisté až na druhém místě. Na tom prvním je příroda.

Na samém jihu Thajska se z Andamanského moře vynořují ostrovy, nad kterými by spoustu turistů ohrnula nos. Jedná se o ostrovy, na kterých nenajdete přepychové restaurace, večerní promenádu, ohnivou show a dokonce ani hotely ne. Těmito ostrovy jsou Ko Tarutao a Ko Adanag. A právě o Ko Tarutao si teď řekneme více.  Protože nepodělit se o takovou krásu, to by byl hřích.

Ko Tarutao je jedním z nejjižněji položených thajských ostrovů. Na délku měří 25 km, v šířce dosahuje 10 kilometrů a největší plochu zabírá neprůchozí džungle plná zeleně. Naraz na divoké opice, prasata, krávy  nebo varany tu není nic těžkého. Tady totiž stále ještě platí, že příroda je na prvním místě.

Čtěte také:  "Živím se vyhozenými potravinami, bydlím ve stanu a cestuji na kole," říká Radim Bělín - muž, který už 10 let cestuje po Evropě bez jediné koruny.

Ko tarutao, nejhezčí ostrov v Thajsku

Cesta ke krokodýlí jeskyni.

Ubytování: značka jednoduše

Vzhledem k tomu, že Ko Tarutao spadá pod správu národního parku, jediné ubytování , které je dostupné, je provozováno právě národním parkem. Hlavu můžete složit buď do pohodlných bungalovů s vlastní koupelnou nebo pod stan. Pokud se obáváte monopolně nadsazených cen stejně  tak, jako jsme se báli my, starosti hoďte na hlavu. V tabulce níže uvádíme příklady cen ubytování, nad kterými zůstává hlava stát.

 

Typ ubytování

Počet osob

Cena za jednotku a noc (THB)

Bungalov

3

600

Stan pronajmutý

3

225

Stan vlastní

30

 

Ceny jsou udány v místní měně – thajských bátech (10 THB=0,65 CZK). Při přepočtu dojdeme k závěru, že jedna noc v bungalovu stojí 390 Kč pro 3 osoby. Pokud zvolíte stan tak jako my, zaplatíte 146 Kč za noc.  Za malý poplatek obdržíte i podložky na ležení, přikrývku a polštář. A jestliže na zádech vezete stan svůj, zaplatíte za něj směšných 20 Kč.

Ao Pante Malacca – srdce ostrova

Co se týče ubytování, vybírat můžete ze tří lokalit – „ranger stations“.  Na hlavní pláži Ao Pante Malacca budete ve středu dění. Je zde restaurace, malý obchůdek, přístav a recepce. Najdete tu nejvíce bungalovů, ale přesto tady na turisty narazíte jen výjimečně. Oči potěší pláž s bílým pískem a azurově zbarveným mořem. Jedná se o nejkrásnější zátoku na ostrově.

Ao Molae – samota uprostřed zeleně

Jestliže zvolíte pláž Ao Molae, také neuděláte chybu. Nachází se 4 km od Ao Pante malacca. Turisté volí tuto lokalitu jen zřídka, a to kvůli jisté izolaci od hlavní pláže. Nic však není tak horké, jak se na první pohled zdá. Na hlavní pláž se dopravíte pěškobusem, na kole anebo vás tam zdarma dopraví nákladní vozidlo, které jezdí 3x denně – na snídani, oběd a večeři.

Čtěte také:  Kde se žije nejlépe? 5 nejlepších zemí pro život

Upřímně, v této zátoce není vlastně vůbec nic. A to je na ní to nejkrásnější. Jedinému problému, kterému zde musíte čelit, jsou mořské blechy, které si na vás náramně rády pochutnají, a riziko, že vám ve stanu umístěném pod palmami spadne na hlavu kokos (míru rizika neznáme, pro klid duše jsme se raději po statistice nepídili).
Ko tarutao, nejhezčí ostrov v Thajsku

Ao Son – ideální pro samotáře

Jako třetí možnost můžete využít zátoku Ao Son, která se nachází zase o 4 km dál a kde vám jedinou společnost budou dělat zaměstnanci restaurace a drzé opice. Bungalovy tu nečekejte – tady se spí pouze ve stanu.

Jídlo? Nejchutnější, které jsme v Thajsku jedli

Upřímně, od restaurace ve správě národního parku jsme nečekali žádný zázrak. Opět nám ale po střetu s realitou spadla brada. A povím vám – ještě štěstí, že tu vaří jen 3x denně. Jinak by museli zdražit zpáteční lodní lístky kvůli těžším turistům.

Vzhledem k tomu, že naše bankovní konta nejsou tučná tak, jak bychom si přáli, volili jsme jídla z nejlevnější kategorie – to znamená v přepočtu za 60 Kč. Dostanete velmi slušnou porci rýže upravenou na nejrůznější způsoby a k tomu kuřecí maso, mořské plody nebo zeleninu. Pokud nemáte nic proti rýži a masu, ručíme za to, že si tu budete náramně „chrochtat“.

 

Kam za výlety

Pozor, zvýšený výskyt opic!

 

 

Ko tarutao není nejmenší, míst, kam jít, tu však moc není – většinu rozlohy tvoří neprůchozí džungle. Nejedná se tedy o příliš vhodné místo k dlouhodobému pobytu. Pokud tu však přijede na týden, nudit se nebudete. Během vaší návštěvy nezapomeňte:

  • Půjčit si kajak a vyjet na vlastní pěst mezi mangrovníky do krokodýlí jeskyně.
  • Vyjít na vyhlídkové místo nad Pante Malacca a mít Tarutao jako na dlani.
  • Projít se k vodopádu u zátoky Ao Son, který vás sice sám o sobě neoslní, cesta džunglí však ano.
  • Domluvit si loď a vydat se na druhou stranu ostrova za šnorchlováním.
Čtěte také:  V čem je zelená káva jiná

 

Pokud hledáte místo, kde si odpočinete od shonu každodenního života a ruchu velkoměsta, Ko Tarutao na vás čeká s otevřenou náručí.

 

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...