Kliky jako řešení bolestí zad

Mnoho lidí má kliky zapsáno jen jako cvik, kterým je trápil tělocvikář na základní škole. Ale rozhodně to nebylo zbytečné. Proč? Pojďme si tedy ukázat velké výhody tohohle cviku.

Analýza odborníka

Jedná z velkých předností kliků je jejich informativní hodnota. Pokud se rozhodnete navštívit fitness trenéra či fyzioterapeuta, podle kliku pozná problémy  a slabosti na Vašem těle. Díky těmto faktům může sestavit cvičební plán či určité typy masáží individuálně, čili mnohem efektivněji.

Síla vrchní části těla

Pokud bychom se bavili o efektivitě, mnozí by mohli namítat, že na tyto partie bude lepší benchpress, nebo tlaky s jednoručními činkami, ale není tomu tak. U kliku pracuje tělo se svoji přirozenou vahou, což znamená mnohem menší riziko zranění, natáhnutí svalu, nebo poškození kloubů. Další výhodou je komplexnost kliku, což znamená že při klikování tělo pracuje jako celek a tím se posiluje mnohem víc než jen prsní svaly a ramena. Na kliku získáte skutečnou stabilitu trupu, lopatek a sílu horní části těla jako celku!

Core stabilita

V dnešní době lidé nemají ani z daleka tolik pohybu jako mívali lidé kdysi. Z toho vyplývá, že jim chabnou svaly. Nejvíc to lidé pociťují na svalech kolem páteře a celkově zádových svalech. Jak? Spousty lidí trpí chronickými bolestmi zad. Kliky jsou výborným cvikem právě pro osoby s tímto problémem. U tohoto typu cvičení se posiluje tak zvaná core stabilita, což je stabilita našich lopatek, krční páteře a bederní a pánevní oblasti. Pokud tyto partie máme ochablé, způsobuje to výraznou bolest zad.

Autor a zdroj: David Web (firness specialista), Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...