Avokádo jako superpotravina pro těhotné ženy

Nejenže je avokádo delikátním ovocem, které se se svou neutrální chutí hodí snad ke každému jídlu od česnekových pomazánek až po ovocný salát, ale je také velmi zdravé. To by asi nebyla až tak překvapivá zpráva, ale podle nedávných studií je avokádo to nejlepší, co si mohou dopřát těhotné ženy! Toto sytě zelené ovoce může radikálně pomoct také ženám, které se o dítě teprve snaží.


Jak avokádo pomáhá těhotným ženám?

Ukázalo se, že avokádo je úžasným zdrojem živin, které těhotné ženy potřebují. Například kyselina listová, draslík, vláknina a antioxidanty jsou v těhotenství velice prospěšné. Avokádo neobsahuje nic, co by dítěti nebo jeho matce mohlo uškodit. Není v něm cukr, nasycené tuky, sodík ani stopové množství alkoholu.

Všechny tyto superlativy rozpoutaly ve společnosti obrovský dialog. Na jeho základě se vybrané ženy podrobily výzkumu, ve kterém měly za úkol jíst převážně středomořskou stravu plnou potravin rostlinného původu, dále luštěniny, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Samozřejmě také již zmíněného avokádo. Po porovnání s ženami, které následovaly americké výživové doporučení pro těhotné ženy, byly výsledky jednoznačné. (Ve výzkumu bylo také významné procento žen, které se otěhotnět teprve snažily). Skupina žen, která se držela středomořské kuchyně a avokáda, měla výrazně vyšší procento těhotenství. Jejich děti také vykazovaly mnohem menší procento vrozených vad.

Čtěte také:  Vyzkoušejte zázračné amazonské ovoce açai


Na základě tohoto výzkumu je jasné, že avokádo nabízí blahodárné živiny, které mohou přispět ke zdraví matky i dítěte a zvýšit její šance na otěhotnění. Ovoce se doporučuje jíst i po porodu během kojení.

Účinky konzumace avokáda v těhotenství

Avokádo má pro těhotné ženy mnoho výživových výhod. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro matku i dítě. Pravidelná konzumace avokáda během těhotenství může snížit riziko preeklampsie a dalších těhotenských komplikací. Pokud máte odpor k potravinám bohatým na tuky, můžete se avokádu ve svém jídelníčku raději vyhnout. Avokádo má však vysoký obsah vlákniny, která může pomoci udržet hladinu cholesterolu pod kontrolou.

Vysoké množství vlákniny v avokádu může také pomoci předcházet zácpě během těhotenství. Zácpa je častým problémem těhotných žen, zejména během druhého a třetího trimestru. Vláknina je důležitá pro správné trávení. Příjem 10 gramů vlákniny z jednoho avokáda zajistí přibližně třetinu denní potřeby vlákniny. Pravidelná konzumace avokáda během těhotenství může také pomoci kontrolovat hladinu cukru.

Avokádo je skvělým zdrojem cholinu, který je nezbytný pro mozek a nervový systém plodu. Avokádo také obsahuje draslík, který může zmírnit svalové křeče. Vápník je důležitý pro kosti maminky a plodu a také pro podporu vývoje nervů.

Zdravá strava v těhotenství by měla zahrnovat dostatek ovoce a zeleniny. Avokádo je dobrým zdrojem vlákniny a vitaminu C. Několik kousků si můžete přidat do salátu, guacamole nebo smoothie. Toto ovoce také pomáhá proti ranním nevolnostem. Může také zmírnit nevolnost a ulevit od křečí v nohou.

TIP: Jak vypěstovat doma avokádo neboli avokádovník.

Avokádo má vysoký obsah kyseliny listové, která je potřebná pro zdravý růst plodu. Foláty jsou nezbytné nejen pro vývoj plodu, ale chrání také před některými vrozenými vadami. Jedno avokádo obsahuje přibližně 19mcg kyseliny listové, což je více než doporučená denní dávka pro většinu žen.

Mastné kyseliny obsažené v avokádu pomáhají vytvářet pokožku plodu a podporují zdravý růst. Kromě toho avokádo obsahuje lutein, karotenoid, který je nezbytný pro vývoj očí a mozku. A konečně, avokádo je plné antioxidantů, které zabraňují poškození buněk.

Ačkoli je avokádo považováno za superpotravinu pro těhotné ženy, je nejlepší sníst denně jen asi polovinu avokáda. Tím zajistíte, že příjem živin bude konzistentní a nepřekročíte své denní požadavky. Případně můžete dužinu rozmačkat s trochou soli, medu nebo mléka, abyste zvýšili hustotu živin.

Bylo prokázáno, že avokádo snižuje hladinu LDL cholesterolu. Pokud se však obáváte srdečních onemocnění nebo máte vysoký krevní tlak, raději se poraďte se svým lékařem. Některé výzkumy zjistily, že strava s vysokým obsahem mononenasycených tuků a vlákniny snižuje riziko srdečních onemocnění.

TIP: Jak zaštipovat avokádo.

Avokádo je zdrojem řady živin, včetně vápníku, fosforu, draslíku, hořčíku, mědi, zinku a omega-6 mastných kyselin. Toto ovoce má také řadu vitaminů, včetně vitaminů skupiny B, vitaminu E a kyseliny listové. Tyto živiny pomáhají zajistit plodu zdravé IQ, vývoj mozku a neurologický růst.

Konzumace avokáda během těhotenství je bezpečná, ale přesto byste se měla poradit se svým lékařem, který vám sdělí, kolik byste ho měla sníst a čeho se vyvarovat. Také pokud jste alergická na latex, měla byste se konzumaci avokáda během těhotenství vyhnout.

Autor : David Web, Zdroj: Calorie-charts.info, Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit...