Co musíte vědět před výběrem a koupí opalovacího krému

Působení slunečních paprsků je žádoucí i příjemné, vystavujeme-li se mu s mírou. UV záření je zásadní pro transformaci životně důležitého vitamínu D do jeho aktivní podoby, přispívá také k naší psychické pohodě. V létě je nám přece tak fajn! Sluneční paprsky s sebou ovšem nesou i mnohá rizika. Milé nám samozřejmě není předčasné stárnutí kůže jako následek přehnaného opalování; nedostatečná ochrana před UV zářením ale může přinést i jinou hrozbu – rakovinu kůže, například. Prevencí před neblahými účinky slunečních paprsků je nevystavování se polednímu slunci či nošení pokrývky hlavy a slunečních brýlí. Naprosto stěžejní je ale užívání vhodného opalovacího krému, čili krému s UV faktorem.

Důležitost UV faktoru

Opalovací krémy nás chrání před škodlivými účinky UV záření, tedy slunečních paprsků. Zásadním činitelem opalovacích krémů jsou UV filtry. K určení míry ochrany slouží UV faktor. Nejdůležitějším vodítkem je u něj výše udaného čísla. Vhodnost výše UV faktoru je však individuální.  Zjednodušeně lze říci, že UV faktor určuje, jak dlouho můžeme být při jeho použití na slunci, aniž bychom se spálili. Spálení nikdy nepodceňujte, neriskujte jej a snažte se mu vždy předejít.

Rozeznáváme záření UVA a UVB. UVA je zodpovědné za předčasné stárnutí, vrásky a nepěkné skvrny, není ovšem jednoznačně prokázáno, že by jeho působení bylo zhoubné. Záření UVB může za naše opálení, působí ovšem také zhoubně. Hodnota SPF je ochranný faktor před UVB zářením.

Zjistěte svůj fototyp

U opalovacích krémů hleďte na výši UVA i UVB filtru. Vybírejte krémy voděodolné a rezistentní proti otírání. Při výběru produktu se řiďte i svým fototypem. Fototyp určuje, jak dobře snášíte pobyt na slunci. Někdo se spálí, jen co vystrčí nos ze dveří, jiný v pohodě přečká snad i peklo. Inu, svět je nespravedlivý. Světlé typy s modrýma očima a spoustou pih zpravidla vydrží nejméně, jejich kůže sama o sobě je schopna se před spálením chránit maximálně 5 – 10 minut. Nejodolnější typ s velmi tmavými vlasy a snadno se na slunci opalující vydrží v pohodě 25 – 30 minut bez následků.

Čtěte také:  Buďte COOL – buďte off-line!

Výpočet trvání ochrany SPF faktoru

Jak dlouho Vás krém s daným SPF faktorem chrání, můžete zjistit velmi snadno. Vaše kůže na slunci zčervená po 10 minutách a Vy chcete opalováním strávit 120 minut. Máte krém s ochranným faktorem 20. Výpočet vypadá následovně: 120/10 = 12, 20 x 12 = 240 minut. Krém Vás bude chránit cca 120 minut.

Sílu slunečních paprsků není radno podceňovat

Opalovací krém není zeď, nefunguje tedy jako 100% ochrana, ale jako filtr. Riziko je tu tedy stále. Mažte se proto často. V tropech a na horách se mažte častěji a sáhněte po silnějším faktoru. Obecně se bez ohledu na značku a deklarovanou kvalitu doporučuje minimální výše faktoru jako 25. To, že jste opáleni, neznamená, že jste chráněni. Mazat se musíte stále. Ani mraky Vás před paprsky nechrání zdaleka tolik, jak myslíte. Projde skrze ně až 90 % záření. Protože UV paprsky nehřejí, spálí Vás, i když necítíte horko.

Pamatujte také, že děti jsou na slunce daleko senzitivnější. Děti do 1 roku věku by na přímém slunci neměli pobývat takřka vůbec. Nezapomínejte rovněž na sluneční brýle pro ochranu očí. Měly by mít UV filtr min. 400, kategorie 3. Myslete na své zdraví, opálení vypadá hezky, ale přílišné vystavování se slunečním paprskům je skutečně nezdravé. K vytvoření vitamínu D stačí několik minut denně.

Pozor na některé kosmetické či zdravotní přípravky – protizánětlivé krémy, parfémy, deodoranty, esenciální oleje či léky mohou v kombinaci se slunečním zářením působit vážné alergické reakce či spáleniny. Vyvarujte se jich nebo jejich užití konzultujte s odborníky.

Jaký přípravek je pro Vás nejvhodnější?

Krém má hutnější složení a na kůži lépe drží. Nevýhodou je obtížnější nanášení.

Čtěte také:  Měsíček lékařský pomáhá léčit průdušky, játra i pokožku

Sprej se nanáší velmi snadno, jeho efektivita a výdrž se ovšem krému ani zdaleka nevyrovná. Mléko je zlatou střední cestou. Aplikace je jednoduchá, díky hustší konzistenci je ale poměrně dobrá i výdrž a schopnost ochrany. Na obličej a dekolt vybírejte produkty speciální. Vhodná jsou šetrnější mléka s vyšším faktorem. Nezapomínejte také na balzámy na rty.

Nemávejte rukou nad datem spotřeby. Účinnost krémů opravdu klesá. Trvanlivost opalovacích krémů ničí i dlouhodobý pobyt na slunci.

Jistě potěší, že ochranu před zářením poskytují i „domácí“ suroviny, např. kokosový olej. Jejich trvanlivost je však nízká a schopnost ochrany těžko ověřitelná. Do opalovacího krému se opravdu vyplatí investovat. Vaše zdraví za to stojí.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com, Zdroj: Wikipedia

Mohlo by se vám líbit...