Mějte krásné vlasy jako z reklamy. Při správné péči dosáhnete zázraku
Markeťáci a tvůrci reklam to s ženami umí. Přesně vědí, co je achillovou patou každé ženy – krásné vlasy. Každá chceme mít hebkou, zdravou a lesklou hřívu a podle toho to v drogeriích také vypadá.
S nadějí v srdci vybíráme z šamponů s nápisy „pro suché vlasy“, „pro zdravé a lesklé vlasy“, „pro mastnou pokožku hlavy“, „stop padání vlasů“, jako bychom si mysleli, že tentokrát už nám pečlivě vybraný šampon opravdu přinese kýžený efekt.
Nepřinese. Místo toho vám přinášíme tipy, jak na zdravé vlasy, aniž byste dál krmily už tak plnou kasičku kosmetických koncernů.
3 mocná a přitom jednoduchá tajemství
K tomu, abyste dosáhly zdravějšího vzhledu vlasů, přitom stačí znát 3 jednoduchá tajemství:
- Používejte přírodní kosmetiku
- Vyživujte vlasy i zevnitř – pamatujte na zdravou životosprávu
- Používejte doplňky stravy a vitaminy
1) Přírodní kosmetika
Prvním krokem na cestě za lepším vzhledem a zdraví vlasů je vyhodit všechny ty parabeny, silikony, a alkoholy, které v běžné kosmetice obsazují první příčky složení. Místo toho vsaďte na přírodní kosmetiku.
V rámci tohoto procesu máte na výběr dvě cesty – buď najdete dodavatele opravdu přírodní kosmetiky, nebo se dáte alternativní cestou, a přírodní kosmetiku si vytvoříte vlastnoručně doma.
Domácí kosmetika
Ať už se jedná o masky, vlasové zábaly nebo šampony, vše si můžete připravit doma. Zabere to však spoustu času a ani aplikace není nejšikovnější. Výhodou však je, že máte jistotu, že vámi připravená kosmetika je opravdu 100% přírodní, a koneckonců ušetříte i nemalou sumu peněz.
Místo šamponu soda s octem
Populárním a zároveň levným způsobem, jak nahradit běžný šampon, je rozmíchat 1 lžíci sody ve čtvrt litru vody. Takto namíchanou směs nalijte na vlasy, lehce promasírujete pokožku hlavy, chvíli nechte působit, a pak smyjte vlažnou či studenou vodou.
Na rozdíl od šamponu soda nepění, proto je aplikace méně příjemná a zejména ze začátku budete mít pocit, že vám vlasy nemůže umýt. To však není pravda – soda dokáže smýt všechny nečistoty i mastnotu.
Ve druhém kroku použijte jablečný ocet, který v množství zhruba jedné lžíce smícháte s jednou sklenicí vody a taktéž touto směsí přelijete vlasy. Ocet má funkci kondicionéru a nebojte, zápach, pro ocet tak typický, po umytí vodou zmizí.
Vlasové přelivy a masky
Ocet však není jediným řešením. Dobrou alternativou jsou také bylinné výluhy. Používá se zejména kopřiva, měsíček lékařský nebo máta. Vybranou bylinu stačí vyluhovat ve vodě a posléze jej použít jako přeliv na vlasy. Stejnou funkci plní i obyčejné pivo, které vlasy vyživuje díky obsahu vitamínu B.
Při starosti o vaše vlasy nezapomeňte ani na masky a zábaly. Také si vzpomínáte, jak si maminka míchala masku z vajec a majonézy? Dnes spíše než majonéze dejte přednost olivovému či kokosovému oleji nebo bambuckému máslu. Po délce vlasů naneste potřebné množství oleje a nechte působit co nejdéle, klidně i přes noc.
Kupovaná kosmetika
Pokud upřednostňujete snadnou aplikaci, pak sáhněte po přírodní kosmetice kupované. Ovšem pozor – přírodní kosmetika je velký hit, a proto není divu, že spousta výrobců sama sebe prezentuje jako dodavatele 100% přírodní kosmetiky, i když to není zcela pravda.
Při výběru se tak držte několika zásad:
- Vždy čtěte složení
- nekupujte si žádný výrobek, u kterého není uvedeno složení
Složení na většině kosmetických produktů je však psáno v latině, proto není vůbec jednoduché se v něm vyznat. Proto jsme pro vás připravili samostatný článek, kde se dozvíte, jak se ve složení šamponů vyznat.
Pozor: Po přejití na přírodní kosmetiku není neobvyklé, že se vlasy více mastní, špatně se rozčesávají, na dotyk jsou suché a už ne tak lesklé a poddajné. Takový stav trvá 4-6 týdnů a je to období, kdy se z vlasů vymývá veškerá chemie, a obnovují se přírodní procesy. Pokud budete trpělivé a překonáte toto nepříjemné období, uvidíte, že vaše vlasy budou zdravější než kdy dřív.
2) Vyvážená strava
Péče o vlasy zvenku je jedna věc, ovšem nezapomínejte ani na péči zevnitř. K tomu slouží zdravá a vyvážená strava, která obsahuje dostatek všech druhů makroživin – sacharidů, zdravých tuků i bílkovin.
Při stravování se držte vlastního rozumu – není dobré jíst přebytek sladkého, smaženého, naopak jezte dostatek ovoce a zeleniny. Častou chybou je, že se zapomíná na zdravé tuky, proto se jich nebojte a zařaďte do svého jídelníčku olivový olej či ryby, které vám je poskytnou.
3) Vitaminy
Dopřát tělu všechny potřebné živiny není jen tak. K tomu dopomůžou správně zvolené vitaminy. Přitom není nutné utrácet majlant za několikaměsíční vitaminové kůry, které zaručují vlasy jako z pohádky.
Omega 3 mastné kyseliny
Přestože význam zdravých tuků je pro naše tělo obrovský, jsou stále ještě zanedbávanou složkou jídelníčku. A k čemu jsou omega 3 mastné kyseliny prospěšné? To se dozvíte v tomto článku /odkaz/
Biosil
Snad nejlevnější, ale mnohými ženami vychvalovanou variantou, je vitamin Biosil, který stojí kolem 60 Kč a obsahuje tabletky na 2 měsíce. Obsahuje biotin, který napomáhá k udržení normálního stavu vlasů, zinek, díky kterému nebudete mít jen krásné vlasy, ale také pevné nehty, a kyselinu pantothenovou, která zase snižuje míru únavy a vyčerpání.
Pivovarské kvasnice
Dobrou volbou, jak tělu dodat potřebné vitaminy, zejména v tomto případě vitamin B, jsou také pivovarské kvasnice. Za 200 tablet utratíte jen 60 Kč, nevýhodou však je, že jedna tableta obsahuje jen malé množství potřebných látek, proto je odporučená denní dávka 12 tablet – 4 ráno, 4 na oběd a 4 k večeři.
TIP: Studená voda vlasům prospívá
Při mytí vlasů byste také měly myslet na to, že horká voda vlasy ničí. Porušuje jejich strukturu, vlas otevírá a ten je pak náchylnější k poškození. Pokud máte do povahy otužilce daleko, vždy používejte alespoň vodu vlažnou.
Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com