Tajemství kvalitního spánku aneb jak si poradit s nespavostí

Cítíte se celý den unaveni a netěšíte se na nic jiného, než na večer? Jenže jakmile ulehnete, začne vám hlavou kolovat jedna myšlenka za druhou a vy zjišťujete, že je už půl třetí ráno a stále nespíte. Co s tím? Než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte tyto osvědčené rady, které vám pomohou ke kvalitnějšímu a rychlejšímu spánku.

1. Cvičení

Je nám jasné, že slova jako jsou “fyzická aktivita” nebo “cvičení” jsou už jakýmsi otřepaným klišé, se kterým se setkáváte snad v každém článku. Ale zdravý pohyb, byť by to byla jen dvacetiminutová procházka, jsou pro kvalitní spánek skutečně potřebné a důležité. Právě cvičení zvyšuje účinek melatoninu – přírodního spánkového hormonu v těle. Je jen potřeba si dát pozor, v jakou hodinu cvičíte. Nejideálnější dobou je brzké ráno, protože vystavení se dennímu světlu napomůže přirozenému cirkadiánnímu rytmu. Večernímu cvičení se naopak vyhněte, tělo by nestihlo spotřebovat nově získanou energii, čímž byste si narušili spánkový režim.

2. Postel pouze pro spaní

Jestliže i vy patříte mezi ty, kteří fungují v režimu “home office”, rozhodně byste neměli pracovat z postele. Postel by měla být podnětem pouze ke spánku či milostným hrátkám, v žádném případě by se nemělo jednat o místo, odkud vyřizujete pracovní záležitosti.

3. Pozor na tzv. rušitele spánku

Kromě jiných faktorů, také prostředí kolem vás může ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Ujistěte se, že vaše ložnice je stvořená pro odpočinek, pohodlí a spánek. Vytvořte si z ní oázu klidu a relaxace. A ačkoliv je pohodlné se dívat dlouho do noci na televizi z postele, věřte, že právě elektronika je zásadním rušivým elementem. Také váš mobilní telefon se snažte odkládat v jiné místnosti, abyste zamezili nočnímu brouzdání na internetu. Ložnice by měla být dobře větraná, chladnější místnost s tlumeným osvětlením.

Čtěte také:  Recept na lehkou zdravou pochoutku - makový koláč

4. Je čas na rituál

Pamatujete si na vaše dětství, kdy jste po koupeli ulehli do postele a rodiče vám četli pohádky před spaním? Jednalo se o zklidňující rituál, jenž vám pomohl lépe usnout. A stejně jako dítě, i dospělý potřebuje svůj rituál, protože ten pomáhá tělu a mysli signalizovat, že je čas na spánek. Vypijte sklenici teplého mléka s medem, dejte si koupel nebo si poslechněte svou oblíbenou uklidňující hudbu – poté zalehněte do postele v pyžamu z co nejpříjemnějšího a prodyšného materiálu.

5. Dejte si pozor na to, co jíte

Také jídlo dokáže někdy pořádně potrápit, proto se snažte jíst dvě až tři hodiny před spánkem. Vyvarujte se těžkých jídel, místo nich volte lehčí varianty, například těstoviny s rajčatovou omáčkou, jablko s plátkem sýra nebo celozrnné krekry.

6. Vyvarujte se alkoholu a kofeinu

Mnoho lidí si myslí, že sklenka vína či dvě je pro lepší spánek tím nejlepším. Jenže se jedná o velký omyl. Alkohol patří mezi stimulanty, které spánek narušují. A i když se nám může zdát, že spíme celou noc, náš spánek je trhaný a ráno se cítíme, jako by se po nás prošlo stádo koní.

7. Stres

Účty se hromadí, v práce je jeden problém za druhým a děti jsou náročnější víc, než kdy jindy. Ano, stres je dalším stimulem potlačující kvalitní spánek. Zařaďte do svého podvečerního rituálu také nějaké relaxační cvičení, které vám od stresu uleví.

Autor: Robert, Foto: Pixybuy.com

Mohlo by se vám líbit...