Jak vypěstovat doma avokádo

20Přichází jaro a s ním se začíná probouzet i okolní příroda. Kvetou prvosenky, petrklíče, nalévají se pupeny na stromech. A doma už můžeme pomalu jaro přivítat také. Rostliny kvetou a vznikají nové listy. Nadchází tedy čas na zastřižení starých listů, doplnění hlíny do květináčů, dodání trochu té výživy nebo na vyzkoušení pěstování nové rostliny. A tou může být právě avokádo.

Zelenina nebo ovoce?

Avokádo je plod rostliny, která má velmi roztomilý název, je jím hruškovec přelahodný. Podle názvu by se dalo říci, že rostlina je ovoce a na tom se také shodne většina odborníků. Avšak někteří uvádí, že jde o zeleninu, protože plod není sladký. O avokádu se ale všeobecně ví, že má blahodárné účinky, lehce se roztírá, když je zralé a dá se použít do mnoha pokrmů. Pro nás je ale nejdůležitější, že má pecku. Ta může mít průměr až 5 centimetrů.

Jak na to?

Na internetu se dozvíte spoustu návodů, jak naklíčit avokádo. Jsou tam rady, že se dá naklíčit v květináči nebo, že může klíčit na vatě. Nejjednodušší a nejlépe viditelné klíčení avokáda je ale ve skleničce.

Naklíčení

Jak na to? Vezmete si pecku do ruky a podíváte se, z jaké strany je pecka do špičky a z jaké strany je kulatá. Tou špičkou by mělo avokádo být vzhůru a kulatou částí by mělo spočívat ve vodě. Nejlepší způsob (a taky samotné pecce trochu pomůžete) je, pokud bude pecka už naštípnutá. Díky tomu může z pecky rychleji vyrůst kořínek do vody a stonek vzhůru. Aby pecka držela ve vodě a nepřepadávala na stranu, doporučuje se, aby se do pecky ze tří stran zasunuly párátka. Pozor ale na ně! Po pár týdnech mohou uhnít a tak avokádo svou vahou může přelomit vytvořené kořínky. Je třeba to hlídat.

Čtěte také:  Spánek je základem zdravého a spokojeného života

Kolik času tomu věnovat?

Pecka je ve vodě dlouho. Není to zrovna krátkodobá záležitost, ale o to víc vás mile překvapí, když se naklíčení povede. Je třeba pecce dodávat neustále vodu, aby nebyla na suchu. A té vody je potřeba opravdu dost. Dolévám třeba 3krát až 4krát týdně.

Sadba

Nakonec dobře naklíčenou pecku poznáte podle toho, že má ve vodě hojně kořínků a ve vrchní části je pěkně vzrostlý úzký mladý kmínek, kterému začínají rašit listy. V tu chvíli je nejvyšší čas pecku zasadit. Vždy pamatujte na to, že musíte mít větší květináč, aby další kmínky, které porostou, mohly vytlačit pecku do stran.

Je důležité také vědět, že pecka potřebuje světlo a teplo. A pokud zasadíte jednu pecku a ona nevzejde, nevzdávejte to s ním. Pěstování avokáda není jednoduché, ale může být zábavné, když mu pěstitel dá čas. I bez plodů je avokádo krásná rostlina, ale ti, kteří jsou opravdu trpěliví a budou dávat malému stromku dostatek péče, můžou po pár letech pěstování očekávat i první plody.

Autor a foto: Nikola Vondráková
Mohlo by se vám líbit...