Užitečné tipy pro ještě lepší domácí sklizeň

 

Vlastnoručně vypěstované bylinky zažívají renesanci, stejně jako domácí sklizeň ze zahrádky, z terasy nebo balkonu. Většina z nás vnímá takhle vypěstovanou úrodu jako vítané zpestření běžného nákupu nebo koníček, oddychovou činnost či zkrášlení svého bydlení. A tak nás případný neúspěch či neúroda asi nepoloží na kolena. Ani nás neodradí od toho, abychom to příští rok nevyzkoušeli znovu. Ale je toho dost, co se dá udělat lépe, levněji a šetrněji k přírodě. A za pojištění úspěchu to určitě stojí.

 

  1. Víte, že ideální výsevné misky máte určitě doma a nemusíte je kupovat? Recyklujte, co byste jinak vyhodili. Stačí odstřihnout horní polovinu kartonu, do dna udělat pár děr pro odtok přebytečné vody, naplnit substrátem a semínka zasít do hloubky dvakrát takové, jak velké je semínko. Když pak sazeničky přesadíte do záhonu, z prázdného kartonu odstřihnete i dno a uděláte z něj kolem zasazené rostlinky hradbu. Ta je ochrání před housenkami.

 

  1. Podobným způsobem jako kartony od mléka vám poslouží i vaničky od margarínů nebo tvarohu. Aby měla semena ideální tepelné podmínky k vyklíčení, vystelte krabičky alobalem. Opět obojí na spodku proděravíte, aby se přebytečná voda nehromadila v nádobě.

 

  1. Šikovnými pomocníky při pěstování semenáčků jsou kartony od vajíček. Ty můžete dokonce s vyrašenými semínky rovnou i zasadit do země, stačí od sebe jednotlivé dílky oddělit nožem. Pro větší rostlinky jsou na tento účel vhodnější lepenkové ruličky z toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Před umístěním do záhonu je opatrně rozstřihněte. Pak už jen pohlídejte, aby karton úplně zmizel pod zemí a nebylo jej vidět.

 

  1. A ještě rada pro zapomnětlivé nebo pro ty, co toho jednoduše sadí příliš najednou: nezapomeňte si pro lepší orientaci na vybranou výsevnou nádobku fixem napsat, co jste do ní zasadili a kdy.
Čtěte také:  Rychlé hubnutí: nacpěte se zeleninou a ovocem k prasknutí

 

  1. Pokud sázíte semínka rovnou do záhonu, pak vás možná zaujme tip na ochranu před kočkami. Ochranou ještě nevyklíčených semínek před nevítanou návštěvou, která by si z krásně načechrané půdy chtěla udělat záchod, je lehké drátěné pletivo.

 

  1. I přesto, že sazeničky pustíte do volné přírody v čase přesně podle návodu, může se stát, že si s nimi počasí ještě pohraje. Skvělou ochranu před nečekanými mrazíky poskytne starý deštník zbavený rukojeti, který nad rostlinkami na noc rozprostřete.

 

  1. Dalším nepřítelem domácího pěstitelského úspěchu bez použití chemie jsou různí škůdci. Spolehlivými osobními strážci rajčat a paprik jsou aromatické rostliny jako šalvěj, měsíček, vratič či bazalka. Zelí, kapustu, květák či kedlubnu vám ochrání vedle vysazený kopr či tymián.

 

  1. Povedlo se vám z loňské sklizně uchovat vlastní semínka? Až nadejde ten správný čas na setí přímo do země, nemusíte kupovat výsevný proužek. Semínka stačí seřadit na stůl v požadované vzdálenosti a pak je nalepit na tenkou papírovou lepící pásku. Ideálně ekologickou, recyklovatelnou variantu, s lepidlem na bázi kaučuku.

 

  1. Stejnou službu – jen ne doma na stole, ale přímo u záhonu – vám udělá i mokrý lněný provázek, na který se semínka nalepí.

 

  1. Jestliže budete potřebovat do záhonu hloubit stejně velké důlky, ideálním pomocníkem je zmrzlinová lžíce. Ta vám perfektně poslouží i při přesazování bylinek v domácím prostředí. Uvidíte, že manipulace s hlínou bude pohodlná a vy si doma nenaděláte nepořádek.

 

  1. Při výsevu větších a těžších semen, jako jsou například fazole, budete mít dokonale rovné řádky pod kontrolou díky rovnému provázku. Ten natáhněte mezi dřevěné tyčky zapíchnuté na obou koncích záhonu. Semena pak vysévejte podle něho.
Čtěte také:  Zdravé mungo fazolky s chilli a zeleninou

 

  1. Dalším zajímavým způsobem, jak získat uklizený a přitom pestrý záhon bylinek, letniček či zeleniny, je recyklovat starý žebřík. Položte jej vodorovně na záhon a použijte ho jako šablonu pro výsev. Klidně i několik sezon za sebou, pokaždé v jiné barevné a druhové kompozici.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

 

Mohlo by se vám líbit...