Udržte si doma pořádek. Jednou provždy!

Předsíň zaházená botami, věšák nejde pod nánosem nejrůznějších sezónních kabátů ani vidět, gauč a opěradla židle jsou multifunkční držáky nejrůznějšího prádla, stejně tak roh ložnice plní funkci dodatečného úložného prostoru. V ranním shonu, poskakujíc na jedné noze, vždy přemýšlím, copak asi snídá Ponožkovník, společně s vílou Zimulkou, která si dnes nejspíš pochutnala na mé čepici a rukavicích. Jednoho dne jsem se probudila a rozhodla se skoncovat s tímto nanicovatým zlozvykem zvaným bordelářství. A když už se do něčeho tak náročného pouštím, jako je úklid domácnosti, proč neuklidit jednou provždy?


Uklízejte zázračně s expertkou Marií Kondo

Nebudu se tím moc chlubit, ale ano, nejsem schopná si doma pořádně uklidit. A když už tak jednou učiním, za týden se tiše po špičkách vkrade nepořádek zpět do mého bytu (samozřejmě bez pozvání). Dospěla jsem do tak zoufalé situace, že jsem se rozhodla koupit si knihu. Po dlouhém prokrastinačním prolézání knihkupectví jsem narazila na jednu publikaci Zázračný úklid autorky Marie Kondo, Knižní klub, rok vydání 2015, která slibuje doslova zázrak. Pokud se budu držet návodu, zbavím se prý nepořádku jednou pro vždy! A co víc, uklízení mne bude bavit a stane se součástí mé osobnosti. Zázrak za 250 Kč? No nekupte to!


Krok č. 1: Vyhoďte vše a ještě něco navíc

Pokud je náš byt zaneřáděný věcmi, které nepoužíváme, musíme začít nejdříve s vyhazováním. Hledání úložných prostorů, skrýší a přemisťování nepotřebného haraburdí nedává smysl.  Ponořila jsem se tak do dlouhého procesu, vzít jednu věc po druhé a rozhodnout se, zda je opravdu důležité ji vlastnit. Metr na rozhodování je jednoduchý: buď věc aktivně používáme a je funkční, nebo k věci máme citovou vazbu a dělá nám radost. Tím myslím, že se z dané věci opravdu často radujeme (to neplatí pro tzv. „chytače prachu“ v podobě přemnožených keramických panáčků na poličce, dvě krabice ve sklepě skrývající kamínky od moře, či nepřeberné množství knih, které nikdo nečte). Cokoli, co neplní ani jednu z výše uvedených funkcí, bez milosti vyhodíme. Uff.

Čtěte také:  Zvyk je železná košile. Závislost je zvyk!


Krok č. 2: Zbavte se největší noční můry – ukliďte šatník

Pokud pro nějaký druh nepořádku platí pravidlo, že musíme vše nejdříve roztřídit a bez milosti nepoužívané kusy vyhodit, pro šatník to platí dvojnásob. Zapomeňte na oblečení „na doma“ a „na chalupu ještě dobrý“ a vyhoďte vše, co nenosíte. Začněte tak, že posbíráte veškeré oblečení v domě. Ano i to, co je v kupě u postele, i sezónní oblečení v igelitových vakuovaných pytlích na půdě. Nevynechejte žádnou skrýš.

Vše naházejte na jednu hromadu a začněte s tříděním. A nebojte se, nemusíte vše vyhodit. Existuje mnoho charitativních bazarů, textil kontejnerů či přátel, kteří budou za vaše kousky vděční. Dopřejte svému oblečení druhou šanci a dovolte mu, aby bylo opět někým nošeno.


Krok č. 3: Určete každé věci její místo

Pokud jste dospěli jako já do fáze, kdy už není opravdu co vyhazovat, začněte s konečným úklidem. Díky velké čistce zjistíte, že máte dostatek úložného prostoru pro všechny vaše věci – třikrát hurá! Boty patří do botníku, sako na věšák, punčocháče ze včerejška do koše na prádlo a neidentifikovatelné předměty, které se ještě donedávna váleli na ledničce, do koše. Věci z podlahy patří, prosím pěkně, do skříně.


Rada na závěr: Ukliďte si všude. Kabelku i počítač nevyjímaje

Pokud je váš stůl v pracovně zavalen papíry a dokumenty, budete muset vynakládat 2x více energie, abyste vůbec začali s prací či učením. Tyto věci totiž moc rády odvádějí naši pozornost. Určete všem věcem místo, vytvořte poličky či šuplíky, do kterých věci vždy ukládejte. Výzva k úklidu se týká také vašeho počítače či laptopu. Není nic krásnějšího, než po zapnutí PC vidět uklizenou plochu a vědět, kam jste si uložily potřebné dokumenty. Smažte všechny programy a soubory, které nepoužíváte.

Čtěte také:  Chcete být úspěšní? Vstávejte brzy!

Poslední má rada je spíše pro ženy. Pokud jste se rozhodly pro definitivní úklid, nevynechejte nepořádek, který s radostí okupuje vaši kabelku. Účelem kabelky či kufříku je věci přenášet, nikoli je skladovat a uvádět v zapomnění. Podobnou funkci plní i vaše peněženka, ze které vyházejte všechny nepotřebné papírky, karty, staré jízdenky, nelepící náplasti, mušličky pro štěstí a další „nutnosti“.

Autorka knihy se dušuje, že nás úklid bude bavit. Nevěřila jsem tomu do poslední chvíle, ale pak to přišlo. Zázrak. Každý den po práci jsem se těšila na to, až si protřídím nějakou část bytu. Je krásné brát věci, kterými se denně obklopujeme, do ruky a uvažovat o jejich funkci či potřebnosti. A až vyhodíte pátý 10 litrový pytel s vytříděnými nesmysly, nabude váš pocit štěstí teprve na síle.

Autor: David Web, Foto: Pixabay

Zdroj: Zázračný úklid autorky Marie Kondo

Mohlo by se vám líbit...