Troufnete si na 14 denní Zero Waste výzvu

Nejprve se sluší říct, co vlastně Zero waste (zkráceně ZW) je. Přeložit z angličtiny ho můžeme několika způsoby a to jako „nulový odpad“, ale stejně tak to může znamenat i „nulová ztráta“ nebo „nulové plýtvání“.

Co je cílem této výzvy? Na konci snažení, v cílové rovince, je nulový odpad. Budeme rádi, pokud se naší 14 denní Zero Waste výzvy zúčastníte a následně na náš Facebookový profil „Jenfit.cz“ napíšete, zda je pro vás tento styl života udržitelný i do budoucna, případně na jaké nápady jste přišli.

Nápověda pro vás

Menší nápovědou a inspirací, kterou se můžete během výzvy řídit je autorka Bea Johnson, která ve své knize Domácnost bez odpadu uvádí 5 kroků:

  1. krok: Zamítnout (co nepotřebujeme)
  2. krok: Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)
  3. krok: Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)
  4. krok: Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)
  5. krok: Zkompostovat (zbytek)

Zero waste produkty

Autor fotografie: RikaC, Zdroj fotografie: pixabay.com

Co je od vás v rámci Zero Waste vyžadováno?

Zero Waste vyžaduje od lidí, aby přijali zodpovědnost za to, co nakupují a kolik odpadů produkují. Neznamená to však, že nebudeme produkovat žádné odpady. V reálném čase bychom se však tomuto cíli měli přiblížit a skládkovat nejvíce nejvíce 10 % zbytkového odpadu.

Změna životního stylu v rámci Zero Waste?

Zero Waste by mělo být především o předcházení odpadu. V běžném odpadovém hospodářství, jak ho známe dnes, se odpad vyprodukuje a pak až se řeší, co s ním. Hlavním cílem Zero Waste není pouze více recyklovat (recyklování je pouze náplast). Žádný materiál se ale nedá recyklovat nekonečně, některý více, některý méně, ale vždy u toho dochází ke ztrátám a životnost každého materiálu jednou skončí.

Proto je lepší se snažit vzniku odpadu předcházet … to je cílem a posláním Zero Waste.

Čtěte také:  10 důvodů proč si ráno dát ledovou sprchu

Pokud stále nevíte jak začít …

  1. Jak na potraviny?
    • Nakupujte potraviny bez obalu, což neznamená, že musíte hned zamířit do bezobalového obchodu, mnoho možností máte i v supermarketu. Pořiďte si látkové pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo, které napomohou vyhnutí se neekologickým obalům i igelitovým pytlíkům.
  2. Jak na vodu?
    • Pořiďte si ekologickou lahev a doplňujte si ji u kohoutku nebo fontánky či pítka.

Autor textu: Lucie Nováková; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...