Potraviny bohaté na kolagen – účinná zbraň proti vráskám

Kolagen je důležitá živočišná bílkovina, která je nezbytnou součástí všech pojivových tkání lidského těla a je tak zodpovědná za elasticitu naší kůže. Občas se kolagenu přezdívá lepidlo, jelikož bez něj by se naše tělo jednoduše rozpadlo. Pokud si tedy začínáte všímat objevujících se vrásek, je to jednoduše známka toho, že se hladina kolagenu ve vašem těle začíná snižovat. A jedním z mnoha způsobů, jak zabránit štěpení této bílkoviny, je udržovat si zdravý životní styl, jehož nedílnou součástí je strava. Zde naleznete seznam potravin, které vám mohou pomoci proces stárnutí pokožky zpomalit.

Vývar z kostí

A začneme hned tím nejúčinnějším. Vývar z kostí totiž obsahuje bioaktivní formu proteinu, kterou tělo může začít okamžitě využívat ke stavbě; ostatní potraviny pouze napomáhají ke zvýšení kolagenové tvorby. Hovězí vývar je plný kolagenu typu I, který prospívá zejména pokožce. Krůtí a kuřecí vývar je zase bohatý na kolagen typu II, z kterého těží hlavně klouby.

Rajčata

Rajčata všichni znají pro svůj vysoký obsah lykopenu, který naši pokožku chrání před UV zářením. Lykopen však také podporuje syntézu kolagenu. Největší užitek máme z pečených rajčat, případně z rajčatové šťávy, které bychom měli vypít alespoň sklenici denně.

Lesní plody

Jahody, maliny, ostružiny nebo brusinky obsahují významný antioxidant, který není příliš mediálně známý. Jedná se o kyselinu ellagovou, jež hraje důležitou roli v prevenci štěpení kolagenu zapříčiněném UV zářením. Lesní plody navíc obsahují vysokou dávku vitaminu C, který působí proti oxidativnímu stresu a zlepšuje vzhled unavené, mdlé pleti.

Semínka

Ta dýňová jsou bohatým zdrojem zinku, který stimuluje produkci kolagenu. Potraviny bohaté na zinek zpomalují štěpení bílkovin a tím i proces stárnutí, zinek navíc urychluje regeneraci pokožky a napomáhá tak dosáhnout zdravého, mladistvého vzhledu. Chia semínka jsou zase skvělým zdrojem polynenasycených mastných kyselin známých jako omega 3, které napomáhají s hydratací kožních buněk a pleť pak působí jemnějším, vyhlazeným dojmem.

Čtěte také:  Proč je důležité být přirozeně pohybově aktivní

Autor: Jitka J, Foto: PixaBay.com

Mohlo by se vám líbit...