TOP 4 potraviny obsahující vitamin D
Vitamin D je velmi důležitý pro správné vstřebávání minerálů, metabolismus, zdraví kostí, zubů, srdce a spousty dalšího. Přesto je jeho nedostatek v moderní společnosti velmi běžný. Hlavním zdrojem tohoto vitaminu je totiž sluneční záření, ze kterého ho vstřebáváme přímo kůží. Plno lidí však netráví na slunci dostatek času a tak jim tento vitamin zkrátka chybí.
Není ale třeba zoufat, vitamin D se naštěstí vyskytuje i v některých potravinách, díky kterým můžete jeho přísun zvýšit. Přesto je však třeba zmínit, že jeho výskyt v potravě je oproti jiným vitaminům velmi malý. Pojďme se proto podívat, v jakých potravinách se s ním můžete setkat, ať přesně víte, kde hledat.
Olej z tresčích jater
Tento kdysi oblíbený potravinový doplněk drží s množstvím vitaminu D mezi potravinami první místo. Pokud si chcete zajistit 100% denní dávku tohoto vitaminu a podpořit svou imunitu, stačí jedna lžíce tresčího oleje denně pro dospělého a půlka lžíce pro dítě.
Kromě vitaminu D obsahuje olej z tresčích jater také velké množství vitaminu A. Jedna kávová lžička obsahuje cca 90% denní doporučené dávky tohoto vitaminu. Vitamin A je ale ve vysokém množství pro člověka toxický, proto buďte opatrní. Pro jistotu nikdy doporučenou dávku oleje nepřekračujte.
Ryby a mořské plody
S vitaminem D se setkáte téměř ve všech rybách a dalších mořských plodech. Obzvlášť za zmínku však stojí losos, ústřice, sledi, sardinky, konzervovaný tuňák, kaviár, rybí jikry a krevety. Všechny tyto plody moře jsou významným zdrojem vitaminu D, stejně tak jako i dalších zdraví prospěšných živin.
Co se lososa týče, doporučujeme spíše lososy z volného odchytu, kteří mají až o 75% více vitaminu D než lososi z farem. Totéž platí i pro kaviár a rybí jikry, které jsou mimochodem také skvělým zdrojem vitaminu A.
Vaječné žloutky
Ne každý je milovníkem ryb a mořských plodů, nemusíte se však bát, vitamin D můžete najít i jinde. Výborným zdrojem jsou právě také vaječné žloutky, a to především z domácích vajec. Žloutky pocházející z vajec volně chovaných slepic obsahují 3-5x více vitaminu D, než ty pocházející od slepic klecových. Taková vejce jsou sice dražší, ale také mnohem zdravější, chutnější a navíc jejich koupí podpoříte lepší životní podmínky pro slepice.
Pokud chcete přijímat dostatečné množství vitaminu D, jezte vejce pravidelně a snažte se je kupovat od soukromých chovatelů.
Houby
Houby jsou jediným přirozeným rostlinným zdrojem vitaminu D. Houby vstřebávají tento vitamin podobně jako lidé, z UV záření ze Slunce. Rozdíl tu však přeci jen je. Zatímco lidé (a další živočichové) produkují vitamin D3, houby produkují vitamin D2, který nezvyšuje hladinu celkového vitaminu D v krvi tak zásadně, jako vitamin D3. Asi to může znít trochu zmateně, tak to trochu zjednodušíme – vitamin D3 je pro člověka „silnější“ a lepší než vitamin D2, nicméně i ten je užitečný.
Podobně jako u vajec a ryb platí, že houby z přírody jsou lepší než ty kupované. Komerčně pěstované houby totiž často rostou jen ve tmě, tudíž nemají možnost vitamin D vytvořit. Abychom však všem pěstitelům nekřivdili, někteří k pěstování hub používají ultrafialové záření, kterým mohou obsah vitaminu D zvýšit. Pokud tedy nemáte jinou možnost, než houby koupit, zajímejte se alespoň o to, jakým způsobem byly pěstované.
Další zdroje vitaminu D
Již jmenované potravinové zdroje tohoto vitaminu jsou pravděpodobně jeho jedinými přírodními zdroji. Jak vidíte, opravdu jich není moc. Naštěstí pro lidi, kteří tyto potraviny z jakéhokoliv důvodu nejedí, existují některé další potraviny, do kterých je vitamin D uměle doplňován. Díky tomu ho můžete najít také v následujících potravinách:
- kravské mléko
- sójové mléko
- pomerančový džus
- ovesné vločky
- cereálie
Autor: Evča, Foto: Pixabay.com