Stévie je rostlina sladší než cukr, ale přesto dietní

V obchodech se na nás ze všech stran smějí umělá sladidla, která v každém podvědomě vyvolávají pocit, že je můžete jíst po kilech a nic nepřibere. “Překvapivě” tomu tak není. Umělá sladidla jsou čistá chemie. Naštěstí existuje přírodní alternativa. Jaká to je? Seznamte se stévií sladkou.


Stévie je rostlina, která má svůj původ v Jižní Americe. Již staletí je využívána zdejšími kmeny ke slazení jejich tradičních čajů, nebo aplikována při pálení žáhy. Po objevení účinků této rostliny se hojně pěstuje po celé Střední a Jižní Americe, v Korei, Číně, Malaisii a Japonsku. Stévie se stále více využívá v potravinářství, jako sladidlo, které neobsahuje žádné kalorie. Přestože má sladkou chuť, neukládá se v těle v podobě tuků. Zkrátka, netloustne se po ní.

Proč snížit příjem cukru?

V dnešní době přijímáme mnohonásobně vyšší dávky cukru, než na které je tělo připraveno. Téměř vše co jíme, v sobě má menší, nebo větší obsah cukru. Věděli jste ale, že cukr je ve větších dávkách jed? Ano, jed. Nadměrná konzumace cukru mění metabolismus, zvýší krevní tlak, změní fungování hormonů a ničí játra. Připomíná Vám to něco? Přesně tyto problémy vznikají i při nadměrné konzumaci alkoholu. Není se ale čemu divit. Alkohol se totiž z cukru vyrábí.

Oslaďte si život zdravě

Účinnou látkou stévie jsou glykosidy steviosid a rebaudiosid.  V jejich čisté podobě (po zpracování rostliny), jsou 200 až 300 krát sladší než cukr. V její přírodní podobě, tedy v čerstvých nebo sušených listech, je její sladivost 30 až 40 krát sladší než cukr. 

Oba glykosidy jsou termostabilní, což znamená, že se při vyšší teplotě nerozkládají ani nekvasí a proto je možné stévii použít i do horkých nápojů či při tepelném zpracování moučníků, marmelád a jiných potravin.

Čtěte také:  Kuřecí plátek s medovo-hořčičnou omáčkou

Hlavní výhody stévie 

  • Nekalorické sladidlo do čajů i pokrmů
  • Stévie zvyšuje produkci inzulinu a tím napomáhá ke snížení projevů cukrovky druhého stupně
  • Snižuje projevy pálení žáhy
  • Zlepšuje trávení
  • Ústní voda k výplachům nebo žvýkání lístků – má antibakteriální a protizánětlivý účinek
  • Snižuje únavu a únavový syndrom
  • Snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích

Autor a zdroj: David Web (firness specialista), Foto: Pixabay.

Mohlo by se vám líbit...