Spánek je základem zdravého a spokojeného života

Pravidelný spánek se kladně podepíše na vašem zdraví!

Spánek je jednou z našich biologických potřeb, což znamená, že bychom bez něj nedokázali přežít. Ačkoliv si naprostá většina lidí dopřává alespoň několik hodin pravidelného denního spánku, není neobvyklé, že se nám nedostává jeho zcela dostatečného množství a to se může negativně projevit jak na našem duševním rozpoložení, tak na našem fyzickém zdraví.


Proč je důležité spánek nezanedbávat?

Spánek je velice důležitý. Vším, co děláme ve stavu bdělosti, ať se jedná o fyzickou námahu, přemýšlení nebo prosté smyslové vnímání, nějakým způsobem vždy zatěžujeme svůj mozek, který přirozeně snese jen určité množství námahy a po překročení této míry se dožaduje odpočinku. Ve chvíli, kdy se mu jej nedostává, jeho nervové spoje se přetěžují a jejich funkčnost omezována, což my v praxi zažíváme jako únavu, slabost, podrážděnost či zhoršenou schopnost uvažovat.

Ve spánku se, hodně zjednodušeně řečeno, nejprve obnovují nejsvrchnější části mozku a teprve po proniknutí do opravdu hlubokého spánku přichází řada taky na všechny vnitřnější části, a spí tedy celý mozek. Z tohoto důvodu není příliš vhodné usínat na kratší časové úseky, i když vícekrát za den, náš organismus si totiž nemusí plnohodnotně odpočinout.

Je rovněž dokázáno, že pokud se nám dlouhodobě nedostává plnohodnotného spánku, tedy pokud pravidelně spíme kratší dobu, než je pro nás vhodné, zpravidla se nevyhneme různým komplikacím v našem každodenním životě. Kupříkladu by se dalo říct, že nedostatek spánku nás dělá doslova hloupějšími, poněvadž naše schopnost přemýšlet, uvažovat a soustředit se bývá nezanedbatelně vyšší, jsme-li patřičně odpočatí. Taktéž je to logicky zákonitě přínosné pro naši fyzickou výkonnost.

Zároveň se zanedbáváním spánkové povinnosti vystavuje zvýšenému riziku řady zdravotních potíží, mezi něž patří srdeční selhání, zvýšení krevního tlaku či mozková mrtvice.

Čtěte také:  V únoru jsou nejvíce ohrožené ledviny


Jak dlouho bych měl(a) spát?

Asi už jste se někdy setkali s tvrzením, že ideální doba spánku za  1 den je přibližně 8 hodin. Toto tvrzení je v zásadě pravdivé a výstižné, nicméně vždy tomu tak nemusí přesně být. Vhodné množství spánku je jednak odlišné u různých věkových kategorií, přičemž ale lze říct, že u většiny lidí, tedy v dospělém věku, je 8 hodin skutečně akorát. Pochopitelně ale pro každého existuje trochu jiná optimální doba, která se však zpravidla pohybuje mezi 7-9 hodinami denně.

Ideální je si vypozorovat si, jaké množství spánku je pro vás osobně dostačující a následně se jej snažit co možná nejpravidelněji dodržovat. Je žádoucí spát přibližně stejně dlouho každou noc, ať už je zrovna víkend či nikoliv. Je jasné, že toto bude řadě lidí působit značné potíže, nicméně věřím, že sami zjistíte, že po relativně krátké době si na svůj pravidelný spací režim navyknete a stane se pro vás bezproblémovou rutinou, která se kladně podepíše na vašem zdraví i na vaší spokojenosti.

Autor a zdroj: David Web (fitness specialista), Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...