Vyzkoušejte zázračné amazonské ovoce açai

Plody açai

Produkty z plodů volně rostoucí palmy açai jsou považovány za jedny z nejzdravějších potravin na světě. Má to své opodstatnění. Açai obsahuje extrémní množství vlákniny a celou řadu antioxidantů, vitamínů a minerálních látek. Že jste o něm ještě neslyšeli? Pojďme se společně na tento malý zázrak podívat blíže.


Co přesně je açai a kde roste?

Açai, známá též jako euterpe brazilská, je volně rostoucí palma, která se vyskytuje v deštných pralesích Brazílie a dalších jihoamerických států. Produkuje tmavě fialové bobulovité ovoce, které svou chutí připomíná čokoládu a lesní plody. Domorodé kmeny amazonské džungle je běžně využívají jako energetickou podporu, zdroj celkové vitality a také jako účinné afrodisiakum. Mimo Jižní Ameriku se díky své výtečné chuti a blahodárným účinkům na lidský organismus a jeho zdraví açai stalo doslova potravinovým hitem.

Čtěte také:  Hloh obecný- bylina s blahodárnými léčivými účinky

 

Co všechno açai obsahuje?

Blahodárný vliv plodů palmy açai na naše zdraví je lidem dobře znám již po dlouhá staletí. Plody açai jsou považovány za přírodní prostředek prevence civilizačních onemocnění, ale třeba i nadměrně rychlého stárnutí kůže. Lze jej považovat za jedny z nejvýživnějších plodů a za, podle některých studií, nejsilnější přírodní antioxidant na světě. Antioxidanty ničí volné radikály vznikající v lidském organismu a tím posilují imunitní systém, regeneraci buněk a také pomáhají chránit srdce, cévy, mozek, ledviny, oči a jiné tkáně. V açai bobulích jsou obsaženy také vitaminy A, B1, B2, B3, C a E. Bohatý obsah vitamínů je navíc doplněn o vlákninu, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a minerální látky, které lze najít také v peckách uvnitř ovoce. Dále je v ovoci přítomný antioxidant nazývaný anthokyanin, který je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů.

Ovoce açai

Domovem palmy açai jsou především deštné pralesy Jižní Ameriky.


Odkud açai získat?

Vzhledem k tomu, že açai roste výhradně v Jížní Americe a podléhá rychlé skáze, se do Evropy nedováží. U u nás je toto blahodárné ovoce spojeno především s celou řadou volně dostupných produktů, které lze zakoupit prostřednictvím internetu nebo ve specializovaných prodejnách.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...