Jak tuhne krev v poláriu aneb terapie ledem

Zdroj obrázku: www.pixabay.com

Znáte také ten pocit? Horko procházející celým tělem, aromatická vůně linoucí se z kamen a pak toužebné ochlazení v ledovém bazénku. Nechat se rozmazlovat v sauně při teplotách 50-90°C se stalo vyhledávaným odpočinkem pro spoustu z nás.

Není to však už trochu nuda? Nastupujícím trendem je polárium, ve kterém si sice užijete až dvojnásobnou teplotu, ovšem se záporným znaménkem. A věřte nebo ne, pozitivních účinků má možná víc než jen obyčejná sauna.

-160°C? Žádný problém.

Předtím, než okusíte, jak chutná život na Antarktidě, se budete muset podrobit pečlivému oku doktora, který posoudí váš zdravotní stav.  Kryoterapie se sice není třeba bát, ovšem teploty -100° až -160°C nejsou pro každého.

Pobyt v kryokomoře si tak musí odpustit lidé s vysokým krevním tlakem, srdečním nebo cévním onemocnění, nádorovým onemocnění, infekčními chorobami apod.

Jak je možné přežít takové teploty?

Když jsem o kryoterapii slyšela poprvé, ani jsem do polária nemusela chodit, aby mi ztuhla krev v žilách. Zmínka o teplotě -160°C mi stačila bohatě a věřím, že i vás napadá otázka, jak vůbec může obyčejný smrtelník takové teploty snést.

Vysvětlení je však prosté. Díky promyšlenému systému, který je založen na nulové vlhkosti vzduchu, v poláriu nedochází ke snížení vnitřní teploty těla a ochlazuje se pouze jeho povrch. Právě to je příčinou toho, proč se statečným „polárníkům“ nic nestane.

To, že se však nesnižuje naše vnitřní teplota, ještě neznamená, že návštěvníkům není pořádná zima. Proto, pokud odoláte strachu a rozhodnete se účinky chladu vyzkoušet na vlastní kůži, dostanete teplé rukavice, tlusté podkolenky a roušku. Zimní bundy však nechte doma – v poláriu jsou pánové pouze v trenýrkách, dámy mají navíc povolené i tričko. Luxusem, kterého si můžete dopřát, je i povolená zimní čelenka.

Čtěte také:  Běh, jakožto skvělá cesta k vysněné postavě

Proč se polárium těší tak velké oblibě?

Asi jen málokdo by si pod ideálně stráveným odpolednem představil několik minut o teplotě  -160°C. Abychom byli upřímní, kryoterapie opravdu není určená pro relax po náročném dni. Jedná se o léčebnou metodu, pro kterou by se hodilo ustanovit nové přísloví „Pro zdraví se musí trpět.“. Milovníci polária však moc dobře vědí, proč to dělají. Kryoterapie totiž dokáže pomoct s rozličnou škálou zdravotních problémů, a to například:

  • zrychluje regeneraci po těžké fyzické námaze;
  • zmírňuje bolesti při onemocnění kloubů, páteře a osteoporóze;
  • pozitivně ovlivňuje depresi, stres a únavový syndrom;
  • přispívá ke snížení nadváhy a celulitidy;
  • dokáže léčit astma a jiná onemocnění dýchacího systému;
  • zpomaluje průběh roztroušené sklerózy;
  • a mnoho dalšího.

Abyste si mohli vyzkoušet, jaké to je, když člověku tuhne krev, nemusíte trpět žádným onemocněním. Díky svým pozitivním vlivům na lidský organismus je terapie ledem dokonalým způsobem, jak mnohým zdravotním problémům naopak předejít a zvýšit tak odolnost těla i duše. A co vy? Láká vás představa pobytu v mrazu nebo se vám naopak ježí chlupy na těle jen při té představě?

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...