John D. Rockefeller – první miliardář v historii

První článek v kategorii “příběhy” bude o Johnu Davisonu Rockefellerovi a není to náhoda. Je to příběh o muži, který začal od nuly a vybudoval obrovské impérium. Impérium, které z něj udělalo v jeho době nejbohatšího člověka na světě. Věřte nebo ne, ale jeho úspěch se skrýval v jednoduchých aspektech. Vytrvalost a pracovitost! Pojďme se tedy společně podívat na to, jak to dokázal a inspirujme se jeho příběhem.


Historické pozadí

Polovina 19. století, Amerika. Největším průmyslovým odvětvím této doby byl lov a zpracování velryb. Jejich olej byl velmi žádaným a potřebným produktem. Používal se ke svícení i topení. Lovem velryb se zabývaly statisíce lidí. Lovily se v takových počtech, že velryb začalo rapidně ubývat, což znamenalo logické zdražení zmíněného oleje a úpadek celého odvětví. Vyvstala otázka, čím se nahradí velrybí olej? Spousta lidí na tuto otázku znala odpověď, ale jen jeden z nich ji využil na 100%. Touto odpovědí byla ropa.

Rodinné poměry a mládí

V roce 1839 přišel na svět mladý Rockefeller. Narodil se do průměrné Americké rodiny. Jeho otec byl šarlatán, který se vydával za doktora a prodával “všelék” nemocným lidem. Přesto byl u lidí oblíbený. Doma netrávil tolik času, ale když se vrátil ze svých cest, popisoval svému synovi, jak dělat obchod a vydělávat peníze. Velký vliv na něj měla také jeho matka, která jej ovlivnila v oblasti víry a s tím spojeného pohledu na práci. Naučila ho hodnoty tvrdé a poctivé práce. Oba tímto přispěli k jeho úspěchu v podnikání. Již jako mladý kluk prodával obarvené kamínky svým kamarádům a všechny vydělané peníze šetřil. Svůj podnikatelský um dokázal i tím, že půjčil svému sousedovi 50 dolarů na nákup osiva. Samozřejmě za to chtěl úrok 7%. Po roce dostal 53,5 dolarů a rozhodl se, že peníze budou pracovat pro něj, ne on pro ně. Jeho otec, přesto že ne úplně poctivou cestou, vydělal dost peněz na to, aby mladý Rockefeller vystudoval dobrou střední školu i účetní kurz.

Čtěte také:  Meloun vodní: Osvežující pochoutka s nízkým obsahem kalorií

Čas změny

V 16 letech nastoupil do firmy na zprostředkování obilí a zeleniny. Jako vždy, pracoval velmi tvrdě. Pracoval za 50 centů na den. Zlom přišel poté, kdy požádal o zvýšení svého platu, ale to bylo zamítnuto. Se svým přítelem se tedy rozhodli založit konkurenční firmu. Díky jeho extrémní pracovitosti a přísnosti jeho firma rostla.

Naučte se přimět čísla, aby mluvila! Řeknou vám drsnou pravdu a odhalí budoucnost.

John D. Rockefeller

Černé zlato na obzoru

V Pensylvánii v roce 1859 bylo nalezeno velké množství ropy. Tato zpráva se rychle rozkřikla a podnikatelé se začali o celou tuto záležitost zajímat. Všichni chtěli vlastnit těžební věže. Rockefeller ale uvažoval jinak. Spočítal si, že obrovské peníze nejsou jen v její těžbě, ale hlavně v její přepravě a rafinaci. Proto se svými společníky založil společnost zaměřující se právě na tyto činnosti. Obchod jen kvetl a všichni začali vydělávat obrovské peníze. Rockefeller chtěl ale víc, narozdíl od jeho společníků. Ti chtěli nechat byznys na stejné úrovni a užívat si vydělané peníze. Tak vznikla rozepře mezi společníky. Celý spor vyústil v aukci, kde Rockefeller skoupil celou společnost.

„Nikdy se nebojme vzdát se dobrého pro lepší.“

John D. Rockefeller

Standart Oil a její dominance

Rockefeller byl vlastníkem celé společnosti a ta byla přejmenována na Standart Oil. Jeho společnost rafinovala okolo 500ti barelu ropy denně, což znamenalo, že mohl železnicím nabídnout pravidelný přísun ropy. Díky této spolupráci společnost zbohatla natolik, že skoupila 22 z 23 ropných rafinérií z celého Clevelandu. Rockefeller měl velmi agresivní obchodní praktiky. Uměle snižoval cenu tak, aby byla pro ostatní společnosti likvidační. Mezi další z jeho triků bylo to, že nechával ředitele ostatních firem nahlédnout do svého účetnictví, aby si uvědomili, proti jakému soupeři stojí. Díky tomuto vedení, od roku 1880 společnost Standart Oil zpracovávala 95% ropy.

„Tajemství úspěchu je dělat obvyklé věci neobvykle dobře. “
John D. Rockefeller

Rozdělení společnosti

Standart Oil měla absolutní dominantu na trhu s ropou, tedy v nejvýdělečnějším byznysu vůbec. Dividendy z akcií této firmy vynesly mezi lety 1882 až 1906 neuvěřitelných 548 milionů dolarů! Firma ovšem byla až moc mocná a bohatá na to, aby fungovala jako jeden celek. Vznikla z ní totiž monopol na trhu! Proto soud rozhodl, že Standart Oil bude rozdělena na 34 na sobě nezávislých firem. Mnohé z nich můžete znát i dnes (Exxon, Amoco, Conoco, Mobil). Tohle mělo Rockefellera složit na kolena, ale opak se stal pravdou. Díky rostoucímu automobilovému průmyslu akcie těchto firem šly prudce nahoru. Hodnota jeho majetku se víc než zčtyřnásobila! 

„Věřím že je mojí povinností vydělávat peníze a stále víc peněz, a tyto peníze pak použít k tomu, abych činil dobro mým bližním podle mého svědomí. “

John. D. Rockefeller

Stáří

Rockefeller se extrémně věnoval charitě. Podporoval univerzity, zakládal nadace bojující proti nemocem, daroval peníze i na umění.  Ve svých pamětech z roku 1906 Rockefeller napsal, že má v životě dva cíle: vydělat sto tisíc dolarů a dožít se sta let. Zatímco první cíl tisícinásobně překonal, ten druhý mu unikl jen o 2 roky. Dožil se 98 let. Zemřel s majetkem 5 bilionu korun. 

Čtěte také:  Jak budovat opravdu zdravé mezilidské vztahy

Inspirujme se jeho cílevědomostí, sebekritičností a neuvěřitelnou pracovitostí, kterou Rockefeller měl.

Autor: David Web, Foto a Zdroj: Wikipedia

Mohlo by se vám líbit...