Břišní svaly a osm minut cvičení k jejich dokonalosti

Léto se neodvratně blíží a každý by chtěl mít v jeho průběhu vypracované břišní svaly. Bohužel, břišní svaly nerostou samy a člověk pro ně musí něco udělat. A tím něčím není nic jiného, než pravidelné cvičení. Víte ale jak takové cvičení efektivně provádět?


Proč cvičit břišní svaly?

Co je to za otázku? Vždyť je to jasné. Kvůli pekáči buchet, na který nalákáme minimálně 20 potencionálních partnerů či partnerek a rázem může započít vysněný plážový harém. Věděli jste ale, že břišní svaly nejsou jen na okrasu, ale mají i své funkce? (Samozřejmě ani zdaleka tak důležité, jako ty estetické). Přesto bych na ně chtěl poukázat, protože jak jste asi poznali, zatím jsem psal s velkou dávkou ironie. Tak teď už vážně.


Opora zad

Díky pevnému svalstvu břicha si můžete zajistit i zdravá záda. Jak je to možné? Svaly středu lidského těla jsou centrem podpory a stability pro celou pro celou horní část těla, zvláště páteře. Břišní svaly společně se svaly spodní části zad poskytují přirozenou ochranu páteře a udržují ji ve správné pozici. Kontrakce břišních svalů vytváří zvýšený tlak na vnitřní oblast břicha, což poskytuje potřebnou podporu vnitřním orgánům, která je potřeba pro korektní postavení páteře. Při sedavých zaměstnáních je tedy důležité posilovat svaly nejen kolem zad, ale také svalstvo břišní.


V posilovně to platí dvojnásob

Mít silné břišní svaly je důležité také pro lidi, kteří chodí do posilovny a cvičí s vyššími váhami. Bez této přiměřené podpory by byl trénink s vysokými váhami dost rizikový. Zvyšuje se možnost vyvolání problémů s meziobratlovými ploténkami (v extrémním případě může dojít až k jejich výhřezu, protože síly, které na ně v případě slabé opory středu těla působí, narůstají). Věnujte proto pozornost procvičování břicha nejen kvůli “six-packu”, ale také kvůli Vašim zdravým zádům.

Čtěte také:  U potravin se vyplatí sledovat glykemický index


Pokud jste břišní svaly doposud necvičili, bude pro Vás ze začátku velmi obtížné cvičit přesně podle videa. Je to normální. Břišní svalstvo má jednu velkou výhodu; je možné ho cvičit denně, kvůli rychlé regeneraci. Co to znamená? Pokud budete poctivě cvičit, nejen že toto cvičení hravě zvládnete, ale je možné mít pekáč buchet ještě před tím, než začne léto.

Autor a zdroj: David Web (firness specialista), Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...