Složení šamponů: Jak se v něm vyznat a jaké látky škodí vašim vlasům?

PHOT0012.JPG

Nejen složení potravin je tajenkou, jejíž vyluštění dá občas pořádně zabrat. Stejně je na tom i složení šamponů, které se navíc čím dál tím častěji tváří jako 100% přírodní, přestože tomu tak není. Jak se ve složení, které je ale navíc psané často v latině, vyznat?

Stačí se vyhnout složkám, které vlasům škodí nejvíce – jedná se zejména o sulfáty, silikony a parabeny.

Sulfáty

Ve složení jsou nejčastěji uvedeny jako Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES). Díky sulfátům šampony krásně pění, proto se nám zdá, že vlasy nám myjí důkladněji a šamponu zpotřebujeme méně. Ve skutečnosti však vlasům škodí, proto je v přírodní kosmetice nenajdete.

Ne všechny přírdoní šampony však nepění – dnes už řada společností sází na mydlici lékařskou, díky které pak šampon pění stejně nebo více než ty běžné. Oproti sulfátům se jedná opravdu o přírodní složku – mydlice lékařská je rostlina, kterou najdete běžně v přírodě.

Silikony

Ve složení je najdete díky koncovce –cone, -siloxane či –methocine. A proč vlasům škodí? Silikony na pokožce a vlasech yvtváří nepropustný filtr, díky kterému se na vlasy zdají na pohled lesklé a hebké. Ovšem kvůli silikonům vlasová pokožka nemůže volně dýchat a zanáší se.

Parabeny

Mezi ty njeznámějšía nejpoužívanější patří methylparaben a propylparaben, ve složení mohou být uvedeny také jako E s následujícím trojčíslím, například E214. Parabeny konzervují kosmetické přípravky a prodlužují tak jejich dobu trvanlivosti.

Propylene Glycol

Další, pro vlasy škodlivou látkou, je propylene Glycol. Ten působí jako emulgátor, čili surovina, která zajišťuje spojení jinak nespojitelných složek – například vody a oleje. Jeho použití ale narušuje přirozenou obranyschopnost pokožky.

Parfém

Aby šampon krásně voněl, je nezbytné do něj přidat parfém. Ten však skrývá ve svém složení parabeny také.

Čtěte také:  Potraviny, které Vám pomohou v boji s nadváhou

Pokud chcete mít jistotu, že vámi vybraný produkt je opravdu 100% přírodní, pak je nejlepší vsadit na kosmetické produkty, jejichž složení výrobce udává i v češtině.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...