Jak procestovat svět za pár “kaček” – 1.díl
Kde jsou ty doby, kdy jsme nemohli cestovat, protože jsme na to neměli, protože jsme nemohli, nebo protože jsme nevěděli jak… Ještě 25 let dozadu bylo opravdu velkou raritou sbalit do batohu náhradní tričko, dvoje ponožky, žabky, zarezervovat si letenku za korunu díky chybnému tarifu a prostě odletět.
Jak můj táta s oblibou říká: “Kdybych měl tenkrát takové možnosti jako vy dnes…To bych cestoval, to bych se sbalil a odjel hned po škole. Pár měsíců nebo i rok bych bloumal tím naším krásným světem.”
Máme to štěstí, že žijeme v době neomezených možností, kdy odjet ze dne na den na druhý konec světa zvládne každý. Hranice jsou otevřené, kreditka bezlimitní a informační kbelík také postrádá dno.
A přesto někteří necestují, protože na to „nemají“, protože „nemají čas“, protože „mají děti“, protože “mají práci”…
Protože co kdyby je náhodou snědl růžový jednorožec. 🙂
Jenže cestovat můžete i s dětmi, pracovat budete ještě 20, 30, 50 let… Zkrátka 99 % důvodů, které lidé uvádí jako bariéru poznání světa žádnými důvody nejsou. Jistě, nekonečná kreditka ani z daleka nekonečná není, ale v dnešní době můžete procestovat svět i s prázdnými kapsami. Stačí jen chtít:
“Buď člověk hledá důvody, proč něco nejde nebo možnosti, jak by to jít mohlo”. Pevně věřím, že patříte skupiny číslo dvě. Protože jestli ano, pak se vám budou hodit následující tipy, jak procestovat svět za pár stovek.
1. Bydlení zadarmo výměnou za starost o domácí mazlíčky
Bydlet zadarmo, hlídat luxusní vilu s bazénem, občas pomazlit a nakrmit hafana. Večer si užívat na terase západ slunce se skleničkou vína v ruce a říkat si, jak je život krásný. Pohádka? Kdepak. Utracené deseti tisíce? Taky vedle.
Pokud máte doma nějaké zvířectvo, jistě každý rok řešíte to samé – kdo pohlídá vašeho domácího mazlíčka, zatímco se budete pohupovat na hladině moře někde v Itálii? A co když pojedete na služební cestu?
Ne všichni mají to štěstí, že jim pejska či kočičku pohlídají obětaví rodiče nebo kamarádi, kteří jim navíc zalijí i kytky. Proto vznikla stránka trustedhousesitters.com, kde stovky lidí hledají někoho, kdo jim pohlídá luxusní vilu a/nebo se jim postará o domácí mazlíčky. Za pár hodin práce týdně tak získáte ubytování zcela zdarma.
Výhody:
- ideální možnost v zemích, kde byste jinak za ubytování utratili majlant;
- vhodné pro krátkodobé pobyty – nejčastější poptávka je po dvoutýdenní výpomoci;
- máte naprosté soukromí a celý dům jen pro sebe.
Nevýhody:
- zájemců z řad cestovatelů je mnohem více než hostitelů;
- dostupné pouze ve vyspělých zemích;
- vysoký poplatek za registraci cca 3 000 Kč.
2. Dobrovolnictví tak trochu jinak
Pod pojmem “dobrovolnictví” si stále mnoho lidí vybaví charitativní pomoc v Africe. Ovšem moderní doba nabízí i jiné formy dobrovolnictví, kdy můžete dělat úplně cokoliv.
Starat se o závodní Husky v Norsku? Dělat průvodce v Thajsku? Vypomáhat s marketingem a spravovat sociální sítě hostelu na Kanárských ostrovech? Pomáhat stavět ekologický dům? Poznat, jak to funguje na soběstačné farmě v Himalájích?
Nic není nemožné.
Na stránce www.workaway.info najdete 31 000 hostitelů, kteří hledají třeba právě vaši pomoc. Pracujete 4-5 hodin denně 5 dní v týdnu, dají se však najít i nabídky, kde pracujete jen 2-3 hodiny denně nebo naopak až 6 dní v týdnu. Za odměnu získáte ubytování zdarma a většinou i 2x denně stravu.
Výhody
- můžete si vyzkoušet dělat práci, o které jste vždy snili;
- máte příležitost stát se součástí velmi zajímavých projektů;
- obrovská poptávka po dobrovolnících;
- hostitele najdete ve všech zemích;
- platíte jen za registraci (cca 850 Kč), většinou žádné další poplatky;
- na stránce má každý hostitel hodnocení od dobrovolníků, kteří u něj již pracovali.
Nevýhody
- registrace v hodnotě 850 Kč platí jen na jeden rok
Pokud byste chtěli dobrovolnictví spojit s výukou španělštiny, pak se koukněte na www.volunteerlatinamerica.com , kde najdete nabídky na dobrovolnictví v Latinské Americe. Zejména pro zvířomilce je to úžasná stránka, kde najdete nabídky jako je práce s rejnoky, lenochody, tygry… Ovšem nevýhodou je, že většina hostitelů požaduje nemalý poplatek za ubytování a stravu (v hodnotě i několika tisíc za měsíc).
3. Stopujte
Když se mluví o stopování, spoustě lidem se stále ježí chlupy hrůzou. Nutno uznat, že stopování opravdu není tou nejbezpečnější činností na světě. Zejména pokud stopuje samotná slečna.
Jestliže však máte po boku někoho do dvojce nebo jen máte pro strach uděláno, pak je to skvělá možnost, jak se dostat kamkoliv po Evropě. Buď si určíte místo, kam chcete dojet, nebo se necháte “unášet” prvními auty, která zastaví. A kdo ví, třeba se tak dostanete na dokonalá místa, která nenajdete v žádném sebelepším průvodci.
Výhody:
- doprava zadarmo;
- dobrodružství, svoboda.
Nevýhody:
- relativní nebezpečnost;
- dlouhá cesta a neúprosné čekání na chvíli, než vám konečně někdo zastaví;
- v některých zemích nemají o stopování ponětí, a tak nad vámi budou jen nechápavě kroutit hlavou.
4. Klasika, která neomrzí – au pair pobyt
Jestliže chcete poznat zahraniční kulturu opravdu skrz na skrz, pak je au pair pobyt jedna z nejlepších možností.
Výhodou je, že už dávno se změnil princip au pair pobytů a nejenže se jich mohou zúčastnit jak slečny, tak kluci a páry, ale také už není pravda, že na au pair pobyt musíte odjet minimálně na rok. Zejména ve Španělsku, Itálii nebo Francii hledají au pair často jenom na léto.
Pokud se chcete stát au pair a netoužíte zrovna po USA, kde je spolupráce poněkud komplikovanější, zapomeňte na agentury, které z vás chtějí stejně jen vymáčknout co nejvíce peněz. Hostitelskou rodinu si můžete najít na vlastní pěst například zde: www.aupairworld.info . Každá rodina má vyplněný profil, a tak snadno zjistíte, jaké mají děti zájmy, kde rodina bydlí, jaký bude váš pracovní rozvrh apod. Díky tomu najdete rodinu, která vám bude dokonale sedět a zažijete s ní nezapomenutelný čas.
Buďte však obezřetní – pokud rodina hledá někoho, kdo bude s dětmi nonstop a k tomu ještě uklízet, vařit, prát a starat se o celou domácnost, pak to není au pair, ale služka. Au pair by neměla pracovat více než 35 hodin týdně, ovšem najdete i rodiny, které naopak hledají výpomoc třeba jen na 4 hodiny denně.
Výhody:
- ubytování a stravování zcela zdarma;
- dostáváte kapesné ve výši 50-120 eur;
- dokonale poznáte místní kulturu;
- s dětmi si často užijete spoustu srandy;
- vysoká poptávka po au pair;
- najdete jak krátkodobé pobyty v řadě několika týdnů, tak dlouhodobé pobyty na rok a více.
Nevýhody:
- může se stát, že hostitelská rodina bude ve skutečnosti zcela jiná, než jste si představovali;
- děti mohou být nevychované a rozmazlené.
5. Využijte svůj vlastní pohon
Nohy nám nenarostli jen tak pro nic za nic. Stejně tak neslouží jen pro to, aby nás donesli do práce a zpátky. Je to ideální pohon pro cestování!
Nestojí totiž ani „ň“, jako palivo jim často stačí jen levná čínská polévka, vydrží minimálně 50 let a nepotřebujete si vyřizovat mezinárodní řidičák.
Výhody:
- dojdete kamkoliv – nestane se, že do vesnice v zapadákově se nedostanete, protože tam není zastávka;
- potkáte spoustu zajímavých lidí;
- působí to jako očista duše;
- pravděpodobně shodíte několik kilogramů, což nikdy není k zahození;
- jedná se snad o zcela nejlevnější způsob cestování.
Nevýhody:
- budete pomalí( ale aspoň stihnete vstřebat všechnu krásu našeho světa).
A pokud vám opravdu poněkud pomalé tempo vadí, osedlejte svého oře. Tím myslím kolo. A nebo opravdu vezměte toho koně, nakonec proč ne – aspoň budete mít společnost.
6. Kempujte a spěte “pod širákem”
Nejdražší položky při cestování? Doprava a ubytování. Díky kempování, spaní v autě nebo pod širým nebem značně ulevíte svému cestovatelskému rozpočtu.
Zatímco pod otevřeným nebem vás nechají spát ve většině zemí, pozor si dávejte na stan a rozdělávání ohně – v některých zemích je táboření přísně zakázáno.
Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com