Potraviny, které dodají pleti dokonalý vzhled

Každý z nás touží po zdravé pleti s dokonalým a zářivým vzhledem. Naše pokožka, především ta na obličeji, bývá velmi často vystavena negativním vnějším vlivům a kromě toho je náchylná k poškození.

Je tedy potřeba o ni dokonale pečovat a nejen pomocí drahých kosmetických přípravků. Důležitá je i zdravá a vyvážená strava. Všechno, co jíme, ovlivňuje jak naše tělo, tak i pokožku. Nevhodná strava může způsobovat celou řadu zdravotních obtíží mezi něž patří také hormonální nerovnováha. Ta se obrovskou měrou podílí na vzhledu naší pokožky. Mezi nejčastější projevy patří vznik akné, rychlejší stárnutí pokožky, tvorba vrásek, hyperpigmentace či suchá pokožka.

Potraviny do vašeho jídelníčku

Stárnutí je biologický proces, který nelze zastavit. Můžeme však alespoň částečně zpomalit některé příznaky, které jej provázejí a pomoci tělu vyrovnat hladinu potřebných hormonů.

  • Kokosový olej – Patří mezi velmi účinné potraviny. Pomůže vyrovnat hladinu hormonů a upravit vzhled naší pokožky.
  • Mandle – Krom jiného obsahují vitamín E, který zlepšuje vzhled naší pokožky a pomáhá ji chránit před škodlivými UV paprsky. Vitamín E je silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům v našem těle. Ty mají neblahý vliv na náš zdravotní stav. Kromě toho se v mandlích nachází také zinek, jež má také pozitivní vliv na vzhled a stav naší pokožky.
  • Vejce – Zvyšují v těle hladinu dobrého cholesterolu. Ten tvoří základní stavební kámen pro tvorbu hormonů. Kromě toho jsou dokonalým zdrojem bílkovin a dodávají některé tělu prospěšné látky, jež jsou důležité pro zdravou funkčnost naší pokožky. Patří mezi ně cholin, lutein a jód.
  • Celozrnné potraviny – Nejen, že dobře chutnají, ale také tělu poskytují celou řadu zdraví prospěšných látek. Jsou bohaté na vitamín B a tryptofan, který je nezbytný pro tvorbu serotoninu (hormon štěstí a dobré nálady).
  • Kurkuma – Patří mezi koření, které pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů v těle. Lze jí ochutit celou řadu potravin. Kromě masa to jsou zelenina, rýže nebo brambory.
  • Brokolice – Tato zelenina obsahuje velké množství vitamínu C a E, které podporují produkci kolagenu a jsou dokonalou ochranou proti UV záření.
  • Avokádo – Obsahuje omega mastné kyseliny, které hydratují pokožku, pomáhají při její regeneraci a zklidnění. Kromě toho nabízí vlákninu, draslík, hořčík, kyselinu listovou a vitamíny B, C a E.
  • Kvalitní hořká čokoláda – Kakaové flavonoly obsažené v hořké čokoládě pomáhají v boji proti únavě, účinkům stárnutí a špatnému spánku. Kromě toho snižují stresové hormony, proto se po její konzumaci cítíme dobře.
  • Zelený čaj – Tento lahodný nápoj nabízí velké množství antioxidantů. Polyfenolické sloučeniny v něm obsažené mají protizánětlivé účinky.
Čtěte také:  Osm činností, které Vás udrží fit i při každodenní práci u počítače

Autor textu: Petr Pokorný; zdroj fotografie: pixabay.com

 

Mohlo by se vám líbit...