Jak procestovat svět za pár “kaček” – 2. díl

V prvním díle jste se mohli dozvědět o možnostech, jak cestovat levně díky Au pair pobytu, dobrovolnictví nebo třeba hlídání domu v zahraničí. Pokud jste si nevybrali žádnou z předchozích možností, jak cestovat za hubičku, pak vás možná osloví tyto:

7. Pracujte na cestách

Novinkou moderní doby jsou digitální nomádi – lidé, kteří pracují odkudkoli na světě. Na jednom místě stráví většinou měsíc až dva, a poté se opět přesunou jinam, přičemž výdělkem pokrývají své náklady na cestování.

Existuje spoustu prací, které můžete vykonávat na dálku – programátor, marketér, grafik, řídit svůj vlastní business… Anebo si najít práci přímo v zahraničí. Poptávka je zejména v zemědělství a hotelnictví, dělat však můžete i turistického průvodce, instruktora potápění nebo předcvičovat jógu…

Práce na cestách, jak levně cestovat

8. Couchsurfing aneb přespání na gauči

Ubytování zadarmo? Proč ne. V rámci couchsurfingu je možné i toto. Portál www.couchsurfing.com je sociální síť, díky které můžete kdekoliv na světě najít někoho, kdo vám poskytne ubytování zdarma.

Ovšem pozor – tato možnost není určena pro vyžírky, které by si nechali pro korunu vrtat koleno. Jde o způsob, jak se seznámit s místními lidmi, zlepšit jazyky, zkrátka nebýt při cestování sám. A nepsaným pravidlem je také přivézt hostiteli malý dárek, nejčastěji něco typického pro zemi, ze které pocházíte.

Výhody:

  • skvělý způsob, jak poznat místní kulturu;
  • hostitel vám často ukáže místa, která nenajdete v žádném turistickém průvodci;
  • ubytování zdarma.

Nevýhody:

  • velmi obtížné najít hostitele. Na portále je sice stovky tisíc registrovaných hostitelů, většina z nich však na portále není aktivních;
  • hostitel může zrušit ubytování na poslední chvíli a vy se pak ocitnete na ulici;
  • nikdy nevíte, zda hostitel nebude vlezlý (varování zejména pro zástupce něžného pohlaví);
  • ubytování maximálně na 3 noci.
Čtěte také:  Studijní pobyt na Maltě 3: očekávat nečekané

9. Program Work And Travel

Je jasné, že sbalit se a odjet poznat USA není otázkou pár dolarů. Proto je ideální využít programu “Work And Travel” – tedy agenturní program, v rámci kterého 3 měsíce pracujete v USA a pak máte měsíc na cestování.

Nejčastější pracovní pozice v rámci tohoto programu jsou plavčík, servírka, uklízečka, pokojská, ale i jiné. Za dobu 3 měsíců si vyděláte nejen na zaplacení letenky, ale taky dost na to, abyste další měsíc mohli celý jen cestovat.

Výhody:

  • Prací pokryjete nejen vynaložené náklady, ale také vám zbude dostatečně velká suma na cestování;
  • jedinečná příležitost, jak se dostat do USA bez vynaložení velkých nákladů.

Nevýhody:

  • velký poplatek za zprostředkování (nejlevnější začínají na 12 000 Kč)
  • často v práci strávíte 12 hodin denně 6 dní v týdnu, je to tedy pro opravdové pracanty;
  • je pravděpodobné, že budete ubytování společně s mnoha dalšími lidmi – buďte na to připraveni.

Pokud vás víc než USA láká Kanada nebo Nový Zéland, pak máte možnost využít speciálních víz “Working Holiday“, díky kterým můžete v zemi strávit až jeden rok a podle libosti cestovat a pracovat. Počet zájemců, kteří víza obdrží je však limitován kvóty a vízum můžete obdržet jen jednou za život.

www.pixabay.com

10. Navštivte chudou zemi

Spoustu lidí potřebuje zažít tu „pravou exotiku“. Ovšem nedotčenou přírodu, vstřícné obyvatele a hlavně finanční dostupnost najdete i v rozvojových zemích. Co takhle navštívit třeba Rumunsko, Ukrajinu, Albánii, Makedonii, Gruzii…? Jedná se o země s krásnou přírodou, navíc stále ještě nezničené turismem. Tak si honem pospěšte, než se situace změní!

Kromě zachování původní atmosféry a přírody však rozvojové země nabízí i něco víc – cenovou dostupnost. Například v Gruzii najdete ubytování uprostřed hor za 1500 Kč – na měsíc.

Čtěte také:  Tři doporučení pro pohodové létání

Ovšem při hledání ubytování buďte obezřetní zejména při vybírání lokality a hlavně se držte pravidla „Důvěřuj, ale prověřuj.“ Bydlet za pár stovek měsíčně sice lze, jen pozor abyste se neocitli ve válečné zóně, romském ghettu, špíně apod.

Není však nutné hnát vše do extrému. Spoustu možností levného ubytování najdete třeba i v Thajsku. Pěkné ubytování seženete kolem 4-5 000 Kč za měsíc pro dva. A to není vůbec špatné, co říkáte?

chudé země; Gruzie; Makedonie; Albánie; jak cestovat levně; levné cestování

www.pixabay.com

11. Zlatý důl s názvem Erasmus

Pokud jste student, většinou máte moře času, ale už jen pouhý rybníček peněz. Často hodně vyschlý rybníček. Erasmus je ideální způsob, jak vycestovat na delší dobu, u toho studovat, poznávat cizí zemi a ještě k tomu se seznámit se spoustou nových lidí (a u toho zničit játra).

Jedinou podmínkou bývá jakžtakž dobrý prospěch a úspěšné složení jazykových testů. Jestliže právě pokládáte svůj meč na zem, tak ještě zastavte, protože nic není tak horké, jak se na první pohled zdá.

Vzhledem k tomu, že mezi studenty o Erasmus příliš velký zájem není, školy mají na zájemce o vycestování stále menší a menší nároky. To znamená, že jazykové testy sice splnit musíte, ale nikoho už většinou nezajímá na jaké úrovni. Prospěch mít dobrý musíte mít do takové míry, že máte buď splněny všechny povinnosti nebo, když už vám chybí nějaký předmět, tak ne zcela významný.

V rámci studia nemusíte ovšem vyjet jen studovat. Můžete si domluvit také pracovní stáž, na kterou dostanete dotace. Často se ovšem k takovým informacím musíte prokousat, a tak není nic jednoduššího než zajít na studijní oddělení a poptat se na všechny možnosti. Nezapomeňte však, že studijní pobyty se vyřizují minimálně půl rok dopředu.

Erasmus, Jak cestovat levně, Jak cestovat bez peněz, cestování

www.pixabay.com

 

Čtěte také:  Vycestujte do nejlepších lázní Evropy

12. O svých  cestách pište, mluvte

Ať už cestujete krátkodobě nebo jste sbalili kufry na několik měsíců, podělte se o své zkušenosti. Pokud máte psací střevo, pak se pusťte do psaní blogu, který vám bude sloužit zároveň jako cestovatelský deník. Nebo sepsat průvodce formou
e-booku. Jestliže dáváte přednost mluvenému slovu, pak můžete uspořádat semináře či přednášky.

Psaní, Blog, Jak cestovat levně, Jak cestovat bez peněz

www.pixabay.com

Teď už znáte možnosti, jak můžete procestovat třeba celý svět za pár stovek v kapse. Tak co myslíte, najdete dost odvahy vystoupit ze své komfortní zóny nebo se stále budete vymlouvat na nedostatek peněz a času?

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...