Jak odpočívat, aneb jak nepodlehnout uspěchanosti

Žijeme v době nervozity a stresu, jsme ze všech stran obklíčeni povinnostmi, starostmi a rozptylujícími vlivy, nedostává se nám potřebného klidu a naše mysl je konstantně vystavována daleko většímu tlaku a náporu, něž jí prospívá. Další znepokojující skutečností je to, že i lidé, kteří správně usoudí, že nastal čas odpočinku a odreagování, k tomu často volí prostředky jež nemusejí být úplně vhodné, či dokonce mohou působit kontraproduktivně.

Zábava a odpočinek nejsou totéž

Nemůžeme očekávat úlevu přepracované mysli na místě, kde nás obklopuje obrovské množství vjemů. Proto bychom se ve chvílích silného vypětí měli vyvarovat činnostem jako jsou sledování televize nebo poslouchání hlasité hudby, popřípadě aktivitám, při kterých nás obklopuje větší skupina lidí. Vůbec nejefektivnější relaxaci zpravidla zažíváme o samotě.

Spousta lidí pokládá za svůj příděl odpočinku sport, společenské události nebo různé pohybové, či jiné volnočasové aktivity, což rozhodně nehodlám vyvracet, často však zapomínáme, že není nutný pouze odpočinek od práce a povinností, nýbrž i od zábavy.

Jak uklidnit mysl?

Zásadní roli v tomto sehrává prostředí, které nás obklopuje. Jak jsem se již zmínil, je vhodné snížit množství různých vjemů a rušivých elementů na minimum, poněvadž každý intenzivní smyslový vjem poměrně silně namáhá naše vědomí. Z tohoto důvodu je skvělým místem k odpočinku náš domov, popřípadě jiné klidné, soukromé prostředí.

Je ideální, když při relaxaci nemáme žádné striktní plány pro strávení zbytku dne, poněvadž plánování a časové omezování se narušuje klid a stabilitu mysli.

Pravděpodobně tím nejlepším způsobem, jak si ulevit od stresu a negativních myšlenek, je návštěva přírody. Nikde jinde neprožijeme tak intenzivní chvíle duševní rovnováhy, jako se nám nabízí v obklopení listové zeleně. Je mimo jiné dokázáno, že právě tato barva působí na lidskou mysl dojmem velmi uklidňujícím, což je konec konců logické, poněvadž se jedná o prostředí nám přirozené. Příroda nám poskytuje útěk od uspěchané lidské společnosti a ukazuje nám, jak fungovat přiměřeným tempem.

Čtěte také:  Je sklenka červeného vína ekvivalent hodiny cvičení?

Nemám čas “nedělat nic”

Jak už jsem řekl, žijeme v době nervozity a stresu, což pramení ze skutečnosti, že trávíme spoustu času prací, studiem a jinými každodenními povinnostmi. A právě proto je také spousta lidí neochotna obětovat část dne pouhé relaxaci, často totiž lpíme na tom, abychom co nejproduktivněji využili každou vteřinu každého dne.

Otázkou však zůstává, co skutečně produktivní je a co naopak doopravdy až tolik ne. Toto je samozřejmě subjektivní záležitost a je na každém, aby toto dokázal sám za sebe rozlišit, nicméně i pro ty, kterým zásadně záleží na jejich práci a na tom, co dokážou, by mělo být motivací při nejmenším to, že ať už jde o cokoliv, s klidnou a odpočatou myslí se vždy dočkáme lepších výsledků.

Autor: David Web, Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...