Nemůžu jít cvičit, nemám energii. Odborníci radí, co s tím

  • energie

Z průzkumů jasně vyplývá: „většinou ani tak nechybí energie na samotné cvičení, spíš na to, co mu předchází: vstát a jít. Jakoby vám do jednoho ucha šeptal bůžek lenosti, abyste vyleželi důlek do sedačky, a do druhého ucha bůžek píle, abyste tu sedačku alespoň 50krát za sebou zvedli do vzduchu. Ti dva se o vás přetahují, chvíli vyhrává jeden, chvíli druhý. Vy víte nejlépe, jak ta přetahovaná nejčastěji končí, do svědomí vám lézt nikdo nebude. Ale recept na to je.

Jste unavení? Jděte cvičit!

Vstaňte a jděte! Vůbec se přitom nezabývejte tím, jak moc se vám nechce. Vlastně to udělejte úplně automaticky, jakoby neexistovala diskuze. Pošlete oba bůžky do háje, ať se hádají v něm – a vy běžte. Berte to následovně: je zkrátka nezpochybnitelné, že dnes jdete cvičit. Víte proč? Odpověď vám prozradí osobní trenérka, držitelka licence ISSA (International sport sciences association), Alexandra Moravec Zajkr: „Protože když si nezacvičíte, budete unavenější, než když zůstanete ležet. A když si zacvičíte dnes, je větší pravděpodobnost, že si zacvičíte i zítra a třeba pozítří.“

Z nuly na sto? Nejste formule 1

Ortopedi a chirurgové vědí, že nejvíc náchylní na zranění pohybového aparátu jsou lidé, kteří jdou z extrému do extrému. Celý den sedí za stolem v kanceláři, aby se v půl páté vrhli do fitka na překonávání osobních i cizích rekordů. Lepší než urvat se na počkání po osmi hodinách statického sezení, je držet se průběžně v obrátkách. Osobní trenérka Alexandra Moravec Zajkr radí: „se svým trenérem byste měli mluvit nejen o tom, co se bude dneska trénovat a proč, ale i jak dlouhá a v jaké formě má být následná regenerace tak, abyste na další trénink přišli dostatečně odpočatí a minimalizovali tak riziko zranění či přetrénování.“

Čtěte také:  Dejte zelenou zeleným superpotravinám

Kam můžeš dojít, tam si zaběhni

V průběhu dne se zkuste hýbat co nejvíc. Jakmile to jde. Vlastně co nejvíc to poběží. Schody se například mnohem rychleji vyběhnou než vykráčí. Myslete na to už ráno a obujte si boty, které vás k pohybu podpoří, ne přibrzdí. Pokud máte rádi výzvy, dejte si třeba předsevzetí, že celý rok nepojedete výtahem. A zeptejte se v kanceláři, kdo by se k vám přidal. Přes den si každopádně hlídejte dostatek tekutin. A jezte vhodné jídlo ve správných dávkách a ve správný čas.

Kdo ví, co je pro vás nejlepší?

Samozřejmě vy sami. Jen se musíte naučit se poslouchat. Po každém cvičení si dopřejte krátký průzkum vašich pocitů. Uvědomte si, jaká náročnost cvičení vás naplní energií a jaká vás zneschopní se hnout. Vnímejte, jestli vás třeba nebolí hlava po tréninku v uzavřeném prostoru, jestli vám nevadí klimatizace, hlasitá hudba nebo jestli se na cvičení nemusíte soustředit tak moc, až vám to přetíží systém. S tím, co zjistíte, pracujte při plánování své další fyzické aktivity. A nebojte se dělat změny, i kdyby to znamenalo, že se někdo urazí. To, že někam chodí kamarádka a je tam spokojená, ještě neznamená, že vy budete také.

Na každý problém existuje řešení

  • Pohyb venku vám vyhovuje víc než vevnitř, ale jste příliš citliví na ideální podmínky. Když nejsou, nevytáhnete patu z domu. Recept? Postupné otužování, čtyřnohý parťák, správné oblečení a obutí.
  • Možná toho večer opravdu už máte plné zuby a představa hopsání ve třiceti lidech na třiceti metrech čtverečních je vám odporná. Recept? Vyzkoušejte trénink ráno nebo kolem oběda. Především v zimních měsících je fajn využít k tréninku hodiny kolem poledne, kdy je aspoň trocha sluníčka a šancí pochytat vitamín D – zázračnou dávku sluneční energie.
  • Možná má vaše únava původ ve zdravotním stavu. Recept? Návštěva u praktického lékaře, změna životosprávy, doplňky výživy, krevní rozbor. Nechte si poradit. Ale počítejte s tím, že než pocítíte změnu, může uběhnout nějaký čas.
Čtěte také:  Užitečné rady jak zatočit s kocovinou

Je také docela dost možné, že když se vám povede tělo na jednom místě vyladit, rozladí se na jiném. Někdy se nám původce nepohody najít povede, někdy ne. Důležité ovšem je, že nepřestaneme hledat.

Zdroj: https://www.shape.com/lifestyle/mind-and-body/6-surprising-reasons-your-workout-feels-harder

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...