Co jste nevěděli o asexualitě

Všichni máme nějaké potřeby. Většina z nás má určité potřeby v sexuální oblasti, to však neplatí pro všechny. Někteří lidé totiž sexuální potřeby nemají a dokonce nejsou ani jedním pohlavním přitahováni. Řeč je o asexuálních jedincích. V čem tedy asexualita spočívá? Pojďte společně s námi porozumět tomuto pojmu.

Co jste nevěděli o asexualitě

Když se řekne slovo asexualita, zřejmě se vám vybaví absence pohlavního styku. Tato představa je však poměrně mylná. Asexuální jedinci sice nebývají přitahováni ani jedním z pohlaví, nicméně asexualita není o sexuální abstinenci jako takové. U těchto jedinců spíše dochází k absenci touhy po sexuálním životě. Někteří lidé však nemají zájem o provozování sexuálních aktivit s dalšími lidmi, sebeuspokojování jim ale problém dělat nemusí. To je jedna ze skupin asexuálních lidí. Tu druhou tvoří lidé, kteří nemají zájem o pohlavní styk v žádné formě, jelikož nepociťují fyzickou potřebu sexu. Pro mnoho lidí je možná toto naprosto nepředstavitelné

Asexuálové a vztahy

Někteří asexuální jedinci však mají zájem o navázání romantických vztahů, někteří dokonce zatouží i po potomkovi. Základem takového vztahu je ale spíše emoční blízkost, o fyzický kontakt většinou příliš nestojí. Láska není pro asexuály cizím slovem, pouze nepovažují sex za důležitý a nevyhledávají ho. Část z nich je však schopna vyhovět partnerovi a pohlavní styk s ním provozovat bez vlastního potěšení. Jiní zase myšlenku sexu dosti silně odmítají. Někteří asexuální muži dokonce nejsou vůbec schopni dosáhnout erekce a být tak schopni sexuální aktivity.

Kde se asexualita bere

Vedou se diskuze o tom, zda je asexualita spíše naučená či vrozená. Jednotný pohled odborníků na tuto věc však stále neexistuje. Asexualita tak může být vrozená a projevit se v období puberty. Získaná by byla výsledkem traumatu ze sexuálního zneužívání, znásilnění či sexuálního nátlaku. Za asexualitou také mohou stát různé psychické poruchy či opožděný sexuální vývoj.

Čtěte také:  6 způsobů, jak nepřibrat při práci v kanceláři

Stinná stránka asexuality

Asexuální jedinci často zažívají nepřijetí okolím. Společnost propaguje určité vzorce chování, které nejsou asexuálové schopni dodržet, což jejich přesvědčení může ještě více prohloubit. Dost často to může vést k dalším psychickým obtížím až depresím. Okolí často nedokáže pochopit myšlení daného asexuálního člověka. Pro společnost je toto téma stále poměrně nové. Asexuálních lidí je ve společnosti něco okolo 1 %. Toto číslo je však závislé na tom, koho budeme za asexuála považovat, může být tedy o něco vyšší.

Autor a zdroj: Adéla Převorová, Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...