Jak by měla vypadat ideální svačina na cyklovýletě?

Chystáte se na celodenní cyklovýlet? Pak se nejspíš neobejdete bez dobré energie v podobě kvalitního jídla, které si sebou zabalíte. Jasně, můžete spoléhat na to, že cestou potkáte bufet, kde se najíte. Pokud však doplníte spálené kalorie gulášem s pěti knedlíky, který zapijete pivem, dost možná se z dalších kilometrů stane utrpení. Nohy vás nebudou poslouchat, žaludek ztěžkne a místo toho, abyste měli po jídle novou energii, budete spíš zralí na spánek.

V dnešním článku vám proto dáme pár rad, jak doplnit energii, když už nemůžete a cíl je ještě daleko. Zároveň vás však neochudíme ani o tipy na jídla, která vás zasytí na delší dobu a nezatíží příliš žaludek.

Jak by měla vypadat ideální svačina na cyklovýletě?

Pokud odpoledne vyrazíte na hodinovou projížďku po okolí, není nutné s sebou vozit svačiny. Bohatě bude stačit, když se najíte před cyklistikou a pak se normálně navečeříte. Nezapomínejte však na dostatečnou hydrataci. Každý člověk by měl za den vypít 30–45 ml tekutin na kilogram své váhy. Během fyzické aktivity potřeba ještě stoupá, a tak má rozhodně smysl vzít si s sebou láhev s vodou. Při delším výletě můžete využít i iontové nápoje, které tělu doplní elektrolyty ztracené potem. Mezi ty nejdůležitější řadíme například sodík a draslík, které se podílejí na správné hydrataci organismu, či vápník, jenž ovlivňuje svalovou kontrakci. Opomenout nesmíme ani důležitost hořčíku, který pomáhá předcházet křečím a přispívá ke snížení únavy i vyčerpání.

V případě, že plánujete vyjížďku na několik hodin, má smysl řešit, co si dáte k jídlu, abyste doplnili energii a zbytečně nezatížili trávení. V opačném případě byste toho smažáku s hranolky a tatarkou v bufetu po cestě mohli litovat. Snažte se volit takové svačiny, které obsahují nižší množství tuku. Ten se ze všech makroživin vstřebává nejdéle, což u jídla při sportu není žádoucí. Zaměřte se proto na stravu, která bude tvořena převážně sacharidy, případně bílkovinami. Sacharidy totiž slouží jako primární zdroj energie a bílkoviny zase více zasytí a podpoří regeneraci.

Čtěte také:  Moderní sporty

Po čem tedy sáhnout?

  • ovoce, které se v batohu nezdeformuje – jablko, hruška, případně lyofilizované ovoce
  • proteinové tyčinky a sušenky
  • energetické tyčinky, flapjacky, raw tyčinky atd.
  • energetický gel ReCharge
  • sušené maso – jerky

Co si dát na cyklovýletě k obědu?

Pokud vyrážíte na celodenní cyklovýlet, je dobré myslet i na oběd a vydatnější svačiny. Při několikahodinové jízdě v terénu budete mít velký výdej energie a nejspíš také obrovský hlad. S tím je potřeba počítat a připravit se na něj. Opět se snažte, aby ani váš hlavní chod nebyl příliš bohatý na tuky.

Zabalit si můžete například:

  • obložené celozrnné pečivo se šunkou, sýrem, vajíčkem a zeleninou
  • pečivo s konzervou tuňáka či sardinek a zeleninou
  • těstovinový salát s masem či rostlinnou alternativou a zeleninou

Pokud s sebou nechcete vozit krabičky s jídlem, můžete se najíst i v restauraci, kterou máte cestou. Zkuste se však na tuto možnost připravit. Zjistěte si, jaké podniky na trase máte a co nabízejí. Obědovou pauzu pak naplánujte v místě, kde se dá vybrat i lehčí jídlo, po kterém budete schopni vyrazit vstříc dalším kilometrům.

Co by měl oběd v restauraci obsahovat?

  • zdroj bílkovin – libové maso, ryby, rostlinné alternativy masa, vejce, případně luštěniny
  • zdroj sacharidů – rýže, těstoviny, kuskus, bulgur, quinoa, brambory, batáty
  • zeleninu nebo ovoce
  • nápoj pro doplnění ztracených tekutin

 

Jak vidíte, strava na cyklovýletech není žádná věda. Pokud vás však čeká delší trasa, je potřeba udělat si dostatečné zásoby kvalitních potravin, které vám doplní energii spálenou sportem. Myslete také na to, že se cyklistika může protáhnout, a tak s sebou mějte raději i nouzovou svačinu navíc. Nechcete být desítky kilometrů od cíle bez jídla a vody.

Když už si s sebou na svačinu vezmete tyčinky a podobné dobroty, nezapomeňte, že obaly nepatří do přírody. Vyhraďte si na ně část batohu a vyhoďte do příslušných košů po cestě nebo v cíli. Tímto jednoduchým krokem můžete i vy pomoci chránit přírodu. Tak ať vám to šlape!

Čtěte také:  Plank front - jak ideálně cvičit

 

 

Mohlo by se vám líbit...