Ajahn Brahm – jeden ze světově nejproslulejších duchovních vůdců

Jsou lidé, pro které je smyslem života stanovování si hmotných cílů a jejich naplňování, naproti tomu jsou ale i takoví, kteří svou existenci zasvětí duchovnímu poznání a podaří se jim výrazným způsobem ovlivnit životy nejen své, ale také mnoha dalších lidí. Ovšem, mezi standartním světským životem naší západní společnosti a životem duchovním leží dlouhá cesta, jíž musel každý z těchto jedinců projít. Velmi inspirativní příběh se nám nabízí v případě Ajahna Brahma, budhistického mnicha z thajské lesní tradice.


Mládí a život v Thajsku

Narodil se v roce 1951 v Londýně, pod jeho původním jménem Peter Betts, do průměrných sociálních poměrů. Bez potíží se dostal až na univerzitu, kde studoval teoretickou fyziku a kromě studia se také intenzivně věnoval zábavě, byl nadšencem do rockové hudby, navštěvoval koncerty, vlastnil motorku a jako většina studentů také holdoval alkoholu. Nicméně sám  tvrdí, že vždy pociťoval, že pro něj existuje něco víc, co doposud opomíjel, ale zároveň se neztotožňoval s křesťanskou tradicí, do níž byl narozen. Bylo to právě zhruba v jeho 20 letech, kdy jej oslovilo Budhovo učení a kupříkladu se rozhodl stát abstinentem.

Poté se ve svých 23 letech rozhodl učinit zásadní krok. Odcestoval do Thajska, kde se stal mnichem, nicméně plánoval, že to bude záležitost nanejvýš několika let, a že se posléze vrátí do Anglie. Stal se součástí Thajské lesní tradice, což jsou skupiny mnichů žijících v džunglích, většinou jen v malých chatrčích nebo jeskyních. V tomto období intenzivně obohatil své duchovní založení, podstoupil například šestiměsíční pobyt v džungli, kdy za celou dobu, za celý půlrok, nespatřil jediného člověka. Sám o této zkušenosti tvrdí, že to bylo jedno z nejšťastnějších a nejhlubších období jeho života.

Život v Austrálii

V osmdesátých letech odcestoval do Austrálie, kde poblíž Perthu, spolu s dalšími mnichy založil klášter Bodhinyana. Na tomto místě však tehdy nebylo vůbec nic a finančních prostředků bylo minimum, museli tudíž celý areál vlastnoručně vybudovat, což bylo extrémně náročné a trvalo to poměrně dlouhou dobu. Sám Ajahn Brahm se při této příležitosti naučil stavebnictví i instalatérství a řadu budov tohoto kláštera sám postavil.

Čtěte také:  Sůl je dobrý sluha, ale zlý pán

Dnes se jedná o největší komunitu svého druhu v celé Austrálii a Ajahn Brahm se stal velice slavným představitelem svého vyznání, kromě toho, že se věnuje svým každodenním povinnostem v klášteře, také cestuje po celém světě a přednáší, navštěvuje nemocné a umírající, odsouzené vězně a nabízí jim duchovní podporu.

Ajahnu Brahmovi bude již 65 let, což znamená, že je mnichem už více než 40 let. Po celou tuto dobu striktně dodržuje všechna pravidla spjatá s životem budhistického mnicha, jako je naprostý celibát, zákaz vlastnění jakéhokoliv obnosu peněz, úplná abstinence od jakýchkoliv intoxikačních látek, neposlouchání hudby a zříkání se i všech ostatních smyslových potěšení. Taky je mu jako mnichovi dovoleno jíst pouze to, co mu ostatní sami darují a jíst může jen ráno a v dopoledních hodinách. Přes tohle všechno žije podle svých vlastních slov naprosto spokojený  a šťastný život, ve kterém mu vůbec nic neschází.

Autor: David Web, Foto a Zdroj: Wikipedia.org

Mohlo by se vám líbit...