Podle průzkumu se 60 % Čechů hroutí ve své práci stresem

Řekli byste, že většina z nás pracuje ve vysoce stresovém zaměstnání? Pilotujeme stíhačky, operujeme mozky, řídíme atomové elektrárny? Spíš ne, viďte?  Lidí, kteří nesou ve svém zaměstnání denně na bedrech odpovědnost za planetu, je mnohem méně než nás, obyčejných pěšáků.

A přesto se podle průzkumu StressPulse společnosti ComPsych celých 60 % Čechů hroutí ve své práci stresem. Podle průzkumu agentury Behavio zase každý desátý Čech zažívá opravdu značný pracovní stres kontinuálně. Jen šest procent lidí říká, že stresu zažívají minimálně. A zatímco povolání pilota byste v tabulce stresujících zaměstnání asi čekali, jsou tam i takové, u kterých to překvapí.

Třeba práce v korporátu. Nebo řidič taxislužby, barman či IT manager. Zaměstnanci i zaměstnavatelé o problému se stresem vědí a snaží se jej snížit nejrůznějšími způsoby. Do společných prostor instalují pohodlné sezení a stolní fotbálek, plní bary čerstvým ovocem.

Jaké jsou nejčastější příčiny stresu v práci, která na první pohled stresová být nemusí?

  1. strach ze ztráty zaměstnání a statusu
  2. malá nebo žádná podpora vedení
  3. problematické mezilidské vztahy
  4. nejasné kompetence a povinnosti

Nahromaděný stres jen tak nezmizí, když se z práce vrátíte domů. Skrytou obětí stresového pracovního prostředí je rodina a děti, osobní život i zdravotní stav. Stres je spojený s podrážděností, extrémní únavou a neschopností se soustředit. Je například i jedním ze spouštěčů nezřízeného přejídání se. Přestože první reakcí těla na stres je přeložit chuť k jídlu na vedlejší kolej, aby se tělo mohlo vypořádat se situací, při neustupujícím stresu jej ovládne hormon kortizol. Pod jeho vedením pak tělo neustále mobilizuje zásoby k vytvoření glukózy. A ta, protože se adekvátně nespotřebovává, se začne ukládat, čímž maří naše snahy efektivně zhubnout.

Na stres můžete dvěma způsoby. Který si vyberete?

Čtěte také:  Datle obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek a nabízí i velké množství zdravotních benefitů

Můžete se buď stresovou situaci naučit zvládat, nebo se do ní vůbec nedostat. Nebo obojí najednou. To znamená eliminovat stresové stavy na minimum a ten zbytek se naučit zvládat tak, abyste se z toho nesesypali.

Přední odborné sdružení amerických psychologů Americká psychologická asociace nabízí seznam kroků, které k tomuto cíli vedou:

  1. Vystopujte stresory – po nějakou dobu si veďte záznam o tom, co a do jaké míry vás stresuje. Přemýšlejte o tom, jak jste reagovali, jak jste se cítili. Po čase zjistíte, že se ve vašich poznámkách opakují ty samé vzorce. Počet situací, na které se musíte naučit reagovat, se sníží na počet vzorců.

 

  1. Budujte odtokové kanálky – když cítíte, že přehrada vaší trpělivosti praská ve švech, upusťte páru. Ale způsobem, který neškodí vám, protistraně ani celkové situaci. Místo alkoholu, sladkostí, křiku a nadávek zkuste nával emocí prodýchat, touze po rychlých cukrech odolat, lahev ani neotevřít. Mějte třeba v kapse antistresový kamínek nebo si nacvičte reflex zadívat se v takovém případě do zeleně, na oblohu nebo na mořský útes na ploše vašeho monitoru. Můžete si nasadit sluchátka se svojí oblíbenou hudbou? Udělejte to a nechte se vést.

 

  1. Stanovte si hranice toho, co je pro vás přípustné a co ne – pro svého šéfa opravdu nepotřebujete být k zastižení sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Očistěte svá chytrá zařízení od balastu, který vás zbytečně stresuje, nedívejte se každou hodinu na došlou poštu a plánujte si pravidelné odstávky od systému. Ty bleskové, téměř neviditelné, třeba každou hodinu, hodinové klidně každý den, víkendové jednou za měsíc a dvoutýdenní alespoň dvakrát za rok. Nebo máte jinou potřebu odpočívat? Naslouchejte jí.
Čtěte také:  Několik způsobů, jak hubnout i mimo tělocvičnu

 

  1. Mluvte – se svým nadřízeným, se svojí kamarádkou, rodinou, terapeutem. A taky někdy nemluvte a jen poslouchejte.

 

  1. Myslíte si, že do seznamu patří i sex? Máte samozřejmě pravdu. Jen si musíte doma vyjasnit preference. Zatímco muži sex na uklidnění ve stresu používají rádi, ženy si raději zobnou oblíbenou čokoládu. V rámci antistresového cvičení můžete třeba v ložnici hledat kreativní způsoby, jak tyto dvě činnosti spojit.

Zdroj: https://www.apa.org/topics/work-stress

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com

 

Mohlo by se vám líbit...