Pět tipů, jak mít doma stále uklizeno

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/155416046@N05/

Na odkapávači se leskne pyramida z nádobí, že by se za ni nemuseli stydět ani staří Egypťané? V koutě se vám vysmívá nejedno chmýří prachu a kytky už se smířily s podnebím subsaharské Afriky? Čas na změnu!

Znáte to. Člověk musí do práce, nakoupit, postarat se o děti, často i o manžela. Když už si vyhraníte čas sama na sebe, ponoříte se do knížky, jdete si rozproudit krev na Zumbu nebo se vypovídat do cukrárny s kamarádkou.

Zatímco už zmiňovaný nákup, praní nebo práci vynechat nemůžete, úklid je vedle toho věc, která se odsune vcelku snadno. Čistá domácnost však není jen o tom, kdyby náhodou přišla nečekaná návštěva. Pokud se na vysavač práší už víc jak měsíc a na vyklepání koberce ještě za dobu jeho existence nedošlo, můžete si zadělat na slušný zdravotní problém.  Znečištěné prostředí totiž přímo láká bakterie všeho druhu, a nejen je.

Investujte tak do svého zdraví i trochu jinak a udržujte svou domácnost v čistotě. Jestliže nepatříte zrovna mezi ženy, pod jejímiž rukama se byt leskne jako z reklamního katalogu, nezoufejte. Za prvé – nejste v tom samy, a za druhé – dá se to změnit!

Pravidlo číslo 1: Pravidelnost znamená méně práce

Tak schválně, kolikrát jste umývaly zaschlý hrnec? A kolikrát jste si říkaly, že už „nikdy víc“? Nádobí můžete umýt hned po tom, co navaříte. Vidíte na zemi smítko? Zvedněte jej. Zkrátka a dobře: Co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítra.

Pravidlo číslo 2: Ukliďte špínu dřív, než se stačí objevit

Možná budete koulet očima, ale je to tak. Moc dobře si vzpomínám, jak jsem nikdy nemohla pochopit, proč maminka „cídí“ byt, když přitom není vůbec špinavý.  Taky to nechápete?

Čtěte také:  Nečekaně chutné tipy na zajímavé a zdravé zahřívací nápoje

Zažili jste někdy pořádně špinavou koupelnu? Pravděpodobně jste pak její úklid odkládaly na „někdy“ a modlily jste se, ať to „někdy“ nikdy nepřijde. Zaschlá vana nebo plíseň na kachličkách – to jsou věci, kterým se ale dá zabránit. Stačí jen myslet na včasnou prevenci – kachličky vyčistit dřív, než se v nich plíseň usadí, vanu sem tam lehce otřít houbičkou…

Pravidlo číslo 3: Úklid patnáct minut denně

Nemluvím o mytí nádobí nebo žehlení. Zkuste si vyhranit čas 15 minut denně na „speciální“ úklid – zameťte podlahu, vytřepejte koberec, otřete umyvadlo a vanu v koupelně nebo utřete prach z poliček. Vyhnete se tak tříhodinovému víkendovému úklidu. A kdo by si chtěl zkracovat víkend zrovna úklidem, že?

Pravidlo číslo 4: Zapojte do práce i rodinu

Stále ještě častým jevem je, že my ženy děláme všechno samy. Buď proto, že nikdo jiný to neudělá stejně dobře nebo proto, že nám nic jiného nezbývá (v tom případě by to chtělo zvážit výměnu rodinných příslušníků 🙂 ).

Mějte na paměti, že vše nemusí být dokonalé a lehké domácí práce zastanou i děti. Činnosti rozdělte podle toho, kdo co zvládne a udělejte časový harmonogram. Úkoly však přesně specifikujte. Předejte tím hádkám a nedorozuměním. Dáte-li jednomu z vašich ratolestí za úkol uklidit kuchyň, řekněte, co  všechno to obnáší. Pouhé umytí nádobí nebo i vyleštění jídelního stolu, kuchyňské linky a sporáku?

Pravidlo číslo 5: Nepořizujte si věci, které vyžadují složitou údržbu

Zkuste se nad každým nákupem bytového doplňku zamyslet: Není to jen další lapač prachu? Nekupujte zbytečné dekorace, nezaplňujte police, při rozestavování nábytku netvořte zbytečná zákoutí, kde se chytá prach. Síla tkví v jednoduchosti!

Čtěte také:  Jak se postavit čelem k depresi a strádání

A co vy, také máte své speciální „fígle“, jak udržet domácnost, která je stále v pohybu, čistou? Pokud jste naopak typem ženy, která na podlaze nesnese ani smítko, mějte na paměti, že život by se neměl točit jen kolem úklidu. Naučte se najít mezi domácími pracemi a zábavou zdravou rovnováhu – pokud možno tak, aby zábava převažovala!

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: Pixabay a Vojtěch Novák

Mohlo by se vám líbit...