4 tipy pro pohodové a svěží vstávání

I když se snažíte chodit spát brzy, ráno se cítíte unavení a zcela bez energie? Nechce se vám vstávat z postele a tak tak se vybelháte z domu? Tak tady je určitě něco špatně. Možná má na váš spánek a vstávání vliv jeden z faktorů, kterému jste doposud nepřiřazovali téměř žádnou důležitost.


1) Jezte více vlákniny

Zkuste vyměnit jídla plná rafinovaného cukru za jídla s vysokým obsahem vlákniny. Tučná jídla také zavrhněte a zaměřte se na ovoce, zeleninu a různé druhy oříšků. Vysoký obsah vlákniny má například kukuřice, mandle, jablka, hrušky, avokádo, ovesné vločky, pohanka, brokolice a mnoho dalších. Efekt této stravy nepocítíte v rychlejším usínání, ale v kvalitě samotného spánku. Více času strávíte v hlubokém spánku, který má na lidský organismus výrazné regenerační účinky. Za stejnou dobu spánku tak získáte mnohem více energie, a budete lépe připraveni do dalšího dne. Účinky této terapie se dostavují takřka okamžitě, takže pokud máte problémy s ranní malátností a únavou, neváhejte přejít na vlákninu.

Čtěte také:  Rychlé hubnutí: nacpěte se zeleninou a ovocem k prasknutí


2) Vyměňte žárovky

Energeticky úsporné žárovky jsou skvělé v otázce šetrnosti k životnímu prostředí, bohužel ale neprospívají našemu spánku. Produkují totiž mnohem více modrého světla, než klasické žárovky. Toto světlo může do značné míry narušit klidný spánek. Ideálním kompromisem je proto vyměnit žárovky u svých nočních lampiček za žárovky LED. Ty umí, na rozdíl od úsporných žárovek, měnit barvu záření na oranžovou, která je označována za teplé světlo vhodné pro lidský spánek.


3) Pravidlo 8 hodin

Potřeby spánku každého člověka bývají odlišné. Plošně uváděných 8 hodin spánku je pouze celosvětový průměr; avšak většina lidí do tohoto průměru bohužel nepatří. Nejnovější výzkumy ukázaly, že pro osoby, které jsou fyzicky i psychicky zdravé, je vhodnější spát hodin pouze 7. Pokud vám takto dlouhý spánek nevyhovuje, pokuste se najít svou ideální délku.

Čtěte také:  Několik tipů pro opravdu kvalitní spánek


4) Zkuste pro vstávání jiný budík

Nepříjemné bzučení budíku přispívá k rannímu stavu známému jako spánková setrvačnost. Tedy stavu, kdy nejsme zcela v bdělém stavu a tím ne úplně vhodně začínáme svůj den. Výzkumy potvrdily, že příznivými zvuky pro ideální ráno jsou ty přirozené. Zvuky jako zpěv ptáků, šum lesa, nebo burácení mořských vln zvyšují jak fyzickou, tak psychickou bdělost a zlepšují náladu. Pokud se zrovna nenacházíte v přírodě, do vašeho domu mohou přirozené zvuky dodat mobilní aplikace Morning Sun a Glimmer.

 

Autor a zdroj: David Web (fitness specialista), Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...