Jak vypadá útok kočky a co dělat

„Bylo už pozdě v noci, když jsem zaslechla z venku křik peroucích se koček. Z okna jsem zahlédla svého kocourka, jak ho zahnal do kouta místní toulavý kocour. Vyběhla jsem jen tak v pyžamu svému miláčkovi na pomoc. Křikem a dupáním odháním cizího, zatímco se otáčím ke svému kocourkovi a chci ho sbalit do náruče. V tu chvíli mi projela stehnem prudká bolest.“

Tak popisuje útok kocoura napadená milovnice koček. Také vzpomíná, jak byla překvapená. V tu chvíli vůbec netušila, co má dělat. V noci jí po telefonu nikdo nedokázal pořádně poradit. Na pohotovosti jí řekli, že musí okamžitě podstoupit vakcinaci a odkázali ji na traumatologii. Když se dovolala na traumatologii, dozvěděla se, že přijet ihned rozhodně nemusí, a ať druhý den kontaktuje veterináře.  Konečně veterinář jí poskytl uklidnění a kýžené rady.

Napadení kočkou se může zdát na první pohled neuvěřitelné, od psů nám připadá reálnější. Jenže psi podléhají povinnému očkování proti vzteklině, které se dá v očkovacím průkazu dohledat. Kočky ne. Následující doporučení vám pomůže v případě, že vás potká podobný osud.

Zajistěte kočku

Jako úplně první se pokuste kočku chytit. Pokud se to povede, dovezte ji na vyšetření k veterináři. Poté ji zajistěte v bezpečné místnosti s potravou a vodouzamezte jejímu setkávání s ostatními členy domácnosti, ať už mají dvě nebo čtyři nohy. Virus vztekliny vylučuje zvíře slinami pět dní před uhynutím. Takže pokud kočka po pěti dnech žije, máte vyhráno, přežijete to a vyhnete se očkování proti vzteklině. (Nezapomeňte tu kočku během těch pěti dnů samozřejmě krmit.)

Vydesinfikujte ránu

Ránu po kousnutí pečlivě vydesinfikujte. Nejlepší na desinfikování otevřené rány je desinfekce na bázi jódu. Měli byste mít v domácí lékárniče Betadine, který vám nejen v případě pokousání prokáže dobrou službu.

Čtěte také:  10 důvodů proč si ráno dát ledovou sprchu

Jděte na tetanovku

Zavolejte svému praktickému lékaři a popište mu situaci. S největší pravděpodobností budete pozváni na přeočkování tetanu. Při poraněních, kdy hrozí zanesení patogenů do krve, se tetanus přeočkovává automaticky, nehledě na to, jaká doba uběhla od posledního očkování.

Podezření na vzteklinu

Pokud dojde k úhynu zadržené kočky nebo se vám ji chytit nepodařilo a máte podezření, že by mohla být nakažená vzteklinou, je lepší kontaktovat lékaře a domluvit se s ním na podání očkovací látky proti vzteklině. Nemusíte v noci hned na pohotovost, není to tak, že se ráno probudíte s příznaky. Inkubační doba vztekliny u člověka se udává od dvaceti dnů až po jeden rok. Závěr je tedy takový, že nemusíte bezprostředně po útoku na pohotovost, ale vyplatí se návštěvu lékaře další den zbytečně neoddalovat. Vakcínu je nutné podat do objevení prvních příznaků.

Naše milovnice koček už kočičí šarvátky nerozhání. Když jí to přece jenom nedá, používá k tomu konev s kropítkem a útočné kocoury polévá. Alespoň se jí už nemohou pomstít hanebně zezadu za to, že jim zkazila vítěznou rvačku.

Autor a foto: Dita Tukan

Mohlo by se vám líbit...