Olej z černého kmínu pomáhá s trávením, na akné, při nespavosti i závažných onemocněních

Olivový, slunečnicový a řepkový? Rostlinných olejů existuje celá řada, ale pravdou je, že olej z černého kmínu není příliš známý. Přitom jej používali už staří Egypťané a oleji lisovanému ze semínek černuchy seté se dokonce pro své léčebné účinky přezdívalo zlato faraonů. Kromě kuchyně jsou jeho předností právě rozmanité léčebné účinky, napomáhá trávení, vhodný je pro pacienty s Crohnovou chorobou, ale využití má také v dermatologii. Je lékem pro nespavce, podle posledních výzkumů pomáhá i při onkologických onemocněních. Proč byste si měli dát lžičku tohoto zlata každý den?

Olej z černuchy seté obsahuje vitamíny i minerály

Černucha setá (Nigella sativa) je známá v oblasti od Středomoří až po Indii, olej ze semínek se lisuje za studena a používá se pro něj také název černuchový olej. Obsahuje obrovskou škálu vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Z vitamínů jsou nejvýznamnější řady B (B1, B2, B3, B6), D, E, F a biotin (vitamín H), z minerálů jsou zastoupeny vápník, hořčík, železo, zinek, draslík, měď a fosfor. Kromě toho obsahuje olej nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6, kyselinu linolovou nebo listovou. Jedna čajová lžička tak doplní nezbytné živiny hned po ránu a dodá dostatek energie na začátku dne.

Pro zlepšení trávení, na akné i nespavost

Olej z černého kmínu napomáhá trávení vlivem obsažených silic, i běžný kmín doma je první pomocí při potížích s prdíky u miminek. Těhotné a kojící ženy by černuchový olej měly užívat pravidelně, protože obsahuje kyselinu listovou a napomáhá i tvorbě mateřského mléka. Používá se také jako masážní olej při kolikách miminek. Kromě toho má skvělé regenerační účinky při ekzémech, kopřivce a lupénce, nadto výborně vyživuje a hydratuje suchou pokožku, ale lze jej použít i na hojení hnisavých ran.

Pro zlepšení trávení, na akné i nespavost

Při pravidelné konzumaci zklidňuje trávicí soustavu, napomáhá pohyblivosti střev a reguluje odvádění odpadních látek z těla, nadto snižuje nadýmání a plynatost. Je vhodný pro pacienty s Crohnovou chorobou pro zklidnění střev. Při trávicích obtížích jej využívali již staří Egypťané, ale pomáhá také při alergických reakcích nebo akné v kombinaci s jablečným octem. Při nespavosti naopak pomůže lžička oleje v kombinaci s lžící medu asi hodinu před spaním.

Čtěte také:  Podle průzkumu se 60 % Čechů hroutí ve své práci stresem

Na posílení imunity a proti bolestem

Tento rostlinný olej je také výborným prostředkem pro posílení obranyschopnosti těla, vhodné je užívat jednu lžičku oleje ráno a jednu večer spolu s medem nebo ovocnou šťávou. V lidovém léčitelství se používá při bolestech zubů, artritidě nebo migréně. Podle vědců je však vhodné použití i při onkologických onemocněních nebo HIV, protože má vliv na nárůst T-lymfocytů, které jsou schopné účinně regulovat imunitní systém. Při závažných chorobách je vhodné užívat jednu lžičku 3krát denně.

Autor textu: redakce; zdroj fotografie: eshop

Mohlo by se vám líbit...