Jak se slaví Velikonoce ve světe – v Rusku pečou useknutou pyramidu
Pletení pomlázek, koleda, barvení vajíček, pečení beránka a zajíčka, bochánků nebo mazanců. Z toho, ale i mnoho dalšího, se skládá tradiční oslava vzkříšení Ježíše Krista v Česku. Velikonoce mají však v různých částech světa mnoho dalších podob. V tomto článku se na oslavy v zahraničí podíváme z blízka.
Polsko
Ve středoevropských zemích se slaví Velikonoce velmi podobně. Co se týče našeho nábožensky založeného souseda, najde se pár výjimek. Je zvykem, že věřící chodí na Bílou sobotu do kostela, kde nechávají požehnat jídlu, které jedí až v neděli ráno. Jídlo se většinou skládá z bílé klobásy, chleba, křenu, soli a vajec. Další tradicí je „Smingus-Dyngus“, který převzalo v některých částech i Slovensko. Chlapci se snaží děvčata co nejvíce zmáčet vodou. Traduje se, že dívka, kterou polijí, se do roka vdá.
Itálie
V Itálii jsou Velikonoce z náboženského hlediska nejdůležitějším svátkem roku. Kromě tradiční mše zde můžeme najít také velmi zajímavé tradice. Na Sicílii se slaví „Abballu de daivuli“. Jedná se o oslavu, kde si někteří oblečou zinkové masky a červené róby a představují ďábly. V ulicích se následně snaží odchytit nové duše, které se mohou vykoupit tím, že koupí ďáblovi drink. Večer se pak zjevuje Panna Marie s Ježíšem a anděly a ďábly z ulic vyhání. Italové také pořádají procesí, které má zajistit na další rok dobrou úrodu a zdraví.
Řím
V Římě je zvykem, že papež připomíná křížovou cestu, která vede ke Koloseu. U něj stojí zapálený velký hořící kříž, který do dálky září. Každoročně se pak koná několik mší, z nichž se nejdůležitější odehrává na náměstí před bazilikou sv. Petra. Papež zde přednáší své „Urbi et Orbi“ – Městu a světu. Slavnostní mši sledují miliony lidí, je totiž zvyklostí, že jí přenáší živě televizní stanice po celém světě.
Francie
Velikonoce ve Francii se točí hlavně kolem rodiny a jídla. Je zvykem, že se setkává blízká rodina a společně hodují. Na stole nechybí tradičně jehněčí maso, pokrmy z vajec, dobré víno a sladkosti. Velikonoce jsou zde však především oslavou čokolády. Francouzi na ní v tomto období vůbec nešetří. Zvykem pak je jí poschovávat a děti mají za úkol jí co nejvíce najít. Další zvyklostí je také tzv. ryba. Jedná se o obdobu aprílového žertu. Z papíru se vyrobí ryba, kterou se pak ostatní snaží na někoho nenápadně nalepit.
Velká Británie
Ve Velké Británii je zvykem slavit Velikonoce ve velkém stylu. Zvyky se mění podle toho, v jakém hrabství se nacházíte. Tradicí je tancovat „Morris Dancing“. Jedná se o velikonoční lidový tanec, kdy mají tanečníci na nohách přivázány zvonky a v rukou dřevěné palice. Součástí choreografie je také mávání kapesníčkem. Pro křesťany je významným dnem Zelený čtvrtek. Chodí do kostelů a nechávají si žehnat posvátným olejem. V tomto období se také setkává královna Alžběta II. se staršími občany a obdarovává je penězi.
USA
Ve Spojených státech amerických se slaví především „Easter Egg Roll“. Událost se odehrává každý rok před Bílým domem. Prezident pozve děti, které mají za úkol hledat po zahradě barevná vajíčka, které tam poschovával velikonoční zajíček. Tato tradice se koná v Bílém domě již od roku 1878 a do USA se dostala z Evropy.
Čína
Přestože je Asie nábožensky velmi rozmanitý kontinent, v Číně, Japonsku a některých dalších zemích slaví Velikonoce velmi malá část obyvatel. Během těchto svátku je zvykem navštěvovat mrtvé a oslavovat příchod jara a nové začátky. Ženy tradičně malují vejce různými přírodními scenériemi. Vajíčka se zde považují za posvátný symbol, který opěvuje příchod nového života a úrody. V Hongkongu se pak v tomto období v místní diecézi nechává každoročně pokřtít tisíce lidí.
Rusko
V pravoslavném Rusku jsou oslavy Velikonoc velkou událostí. Předchází je sedmitýdenní půst. Velikonoce zde také nemají přesně stanovený datum, ale většinou připadají na týden po těch našich. Tradiční je pak návštěva mší. Rusové také barví vejce. Ty však nenechávají koledníkům, ale zůstávají na stole. Konají se velké hostiny. Chybět nemůže kulič, což je obdoba našeho mazance. Zvykem je také péct paschu. Pečivo, které tvarem připomíná useknutou pyramidu a představuje hrob Hospodina.
Ačkoliv existuje spousta variant Velikonoc, jsou nejen oslavou vzkříšení Ježíše, ale také příchodu jara a nové doby. Co se popularity týče, jsou tyto oslavy vytlačovány oblíbenými Vánoci. Přesto jsou však tradice spojené s Velikonoci krásnou oslavou, kterou bychom se měli snažit zachovat a náležitě si ji užít.
Autor: Ginger, Foto:Pixabay.com