Respirátor vs rouška. V čem se vlastně liší

V Česku spousta lidí stále nepozná rozdíl mezi rouškou a respirátorem. Také se poslední dobou často diskutuje o zpřísňování různých opatření a mezi ně patří také možné zavedení povinného nošení respirátorů v některých vnitřních prostorech. Máte přehled o tom, jaký je mezi rouškou a respirátorem rozdíl? A víte, že respirátory mají více druhů a že ne všechny jsou vhodné?

Roušku už známe (téměř) všichni

Slovo téměř píšeme proto, že ani po tolika měsících spousta lidí bohužel stále nepochopili fakt, že rouška se musí nosit také přes nos, jinak její nošení nemá žádný smysl.

Rouška by měla být bavlněná a ideálně vícevrstvá. Nošením roušky chráníte nejen sebe, ale také okolí, a to u respirátoru nemusí být samozřejmostí.

Respirátory a jejich (ne)funkčnost

Respirátory nejvyšší třídy se označují jako FFP3 (účinnost min. 98 %) a mají výdechový ventil. Takový respirátor vás sice perfektně ochrání, bohužel osoby ve vašem okolí už nikoliv, jelikož všechno vydechujete ventilem ven. Právě z tohoto důvodu byste měli ventil překrýt ještě i rouškou. Respirátor vás chrání před částicemi z vnějšího okolí. Například před prachem, mikroorganismy nebo nebezpečnými plyny.

Pokud tedy nosíte respirátor správně, ochrání vás lépe než samotná rouška. Respirátor na tvář lépe přilehne a rouška často nesedí těsně na tváři. Dost často se na roušce také časem vytahá buď gumička, nebo i samotná rouška. Rouška je samozřejmě také skvělý způsob, jak se chránit.

Zkratka respirátoru FFP znamená “filtering facepiece”, v překladu filtrační maska na obličej. Čísla za zkratkou pak značí evropský standard ochrany.

Druhý nejúčinnější respirátor je FFP2, tento typ respirátoru nemá výdechový ventil. Nejnižší povolená celková účinnost je 92 %. Dále pak respirátor FFP1 má nejnižší povolenou celkovou účinnost (78 %).

Čtěte také:  Pozitivní myšlení, pozitivní výsledky

Do Česka se nedávno dostal nový typ koronaviru, který je údajně silnější. Bohužel zatím stále není jisté, do jaké míry jsou vůči němu roušky účinné. Proto se doporučuje nosit raději respirátor nejvyšší ochrany (FFP3), ty jsou však finančně náročné. Jako běžný standard a nejpoužívanější se začíná prosazovat respirátor FFP2.

Autor: Ejmina, Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...