Dárcovství krve – když jdete poprvé

Rozhodli jste se udělat dobrou věc, tím že půjdete darovat krev? Dárcovství krve, není vůbec složitá věc. Jen je potřeba se k tomu odhodlat. Nejlépe doprovázet již zkušeného dárce.

Co si s sebou vzít na první darování krve?

  • Zdravotní dokumentaci od svého praktického lékaře, občanský průkaz, kartičku zdravotního pojištění.

Podmínky pro darování krve

  • Svobodné rozhodnutí zdravého člověka
  • Věk více jak 18 let a méně než 60 let
  • Hmotnost min. 50 kg pro ženy a 60 kg pro muže

Jak probíhá samotné darování?

Po příchodu do odběrové stanice se zaregistrujete jako prvodárce. K registraci bude potřeba občanský průkaz a kartička zdravotní pojišťovny. Vyplníte své kontaktní údaje, např. bydliště, e-mail, mobilní číslo, kontakt na svého praktického lékaře.

Dále si projdete formulář, který pojednává o prodělaných chorobách současných i minulých. Poté čekáte na zkušební odběry, které se odebírají z opačné ruky než samotný odběr. Je třeba si tedy odběrovou ruku zvolit dopředu.

Interní laboratoř vyhodnotí váš krevní obraz, na jehož základě budete připuštěni k odběru krve. Poté s vyplněným formulářem jdete k posudkovému lékaři. Ten zhodnotí vaši anamnézu, krevní obraz a posoudí tlak. Na základě těchto informací, budete buď zařazen do odběru, nebo z nějakého důvodu vyloučen. Pokud jste vyloučeni, např. kvůli nízkému obsahu železa nebo nevhodnému krevnímu obrazu, je možné třeba za měsíc zkusit odběry znovu. Může se také stát, že budete odmítnut jako dárce, kvůli medikaci, kterou berete nebo kvůli prodělané nemoci, se kterou se léčíte. Zároveň u prvního odběru jsou posouzeny vaše veškeré prodělané nemoci ze zdravotní karty, kterou si přinesete od svého lékaře.

Pokud jste odeslán k odběru krve, tak to probíhá následovně. Umyjete si ruce a loketní jamky na rukách. Sdělíte odběrové sestře ruku, kterou jste si zvolili k odběru. Posadíte se na křeslo, kde vám napíchnou žílu. Nejprve se odebere několik zkušebních zkumavek pro testování krve a následně již probíhá samotný odběr. Odebírá se 450 ml krve, kdy je nutná doba odběru do 10 minut. Během odběru cvičíte s balonkem a zvyšujete tlak krve. Krev pak rychleji teče. Důležitý je také pitný režim a pořádné zavodnění organismu. Po ukončeném platném odběru si ještě chvilku posedíte, kvůli možným komplikacím, např. závrať, točení hlavy. Každé  následující odběry probíhají obdobně.

Čtěte také:  Infrasauna pomůže od alergií i stresu

Poté si v registraci necháte potvrdit platný odběr do své kartičky. Krevní skupinu se dozvíte až při následujícím odběru, nebo si můžete v průběhu příštího týdne zavolat.

Odměnou za darování krve bývá malé občerstvení a na konci roku odečet na základu daně při ročním vyúčtování ve výši 3000 Kč za jeden platný odběr. Zároveň máte nárok na 24 hodin placeného volna v práci.

Darovat krev můžete:

Muži: nejdříve po 3 měsících, tedy 4x do roka

Ženy: nejdříve po 4 měsících, tedy 3x do roka

Pokud máte svých prvních 10 odběrů, již získáte od Červeného kříže ocenění v podobě bronzové medaile profesora Jánského. Pokud budete v dárcovství dále pokračovat, budete i nadále oceňován Červeným křížem v podobě medailí a plaket.

Autor: Veronika Matějková, Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...