Reishi – vitalita a životní energie v houbě nesmrtelnosti

Latinsky Ganoderma lucidum, japonsky Reishi, čínsky Ling Zhi, česky Lesklokorka lesklá. Božská houba nesmrtelnosti je jedním z nejstarších klenotů tradiční čínské medicíny. Podporuje imunologické, neurologické, metabolické a cévní funkce. Lesklokorka lesklá obsahuje zhruba 250 různých látek, mnoho různých druhů polysacharidů, poměrně velké množství terpenů, adenosin, organické germanium a různé enzymy.

Leskokorka lesklá je chorošovitá dřevokazná houba s nejedlou plodnicí. Parazituje na odumřelých kmenech stromů. Vyrůstá buď divoce v různých přírodních podmínkách, nebo je možné ji dopěstovat na kmenech nebo pařezech listnatých dřevin či dalších hostitelích. V přírodě existuje asi 200 druhů reishi, ovšem pouze lesklokorka lesklá obsahuje výjimečný komplex účinných látek, které jsou tolik prospěšné lidskému organismu.

Finální produkty doplňků výživy z reishi se liší různými způsoby pěstování, sběru a dalšího zpracování. Reishi není problém najít i na území České republiky. Druh, který se používá pro další zpracování, má lesklý povrch a vypadá jako nalakovaný. Tato medicinální houba patří mezi opravdové krásky. Existuje celé spektrum barev – od béžové přes oranžovou, červenou, fialovou, hnědou až k černé.

Chuť reishi se popisuje jako zemitá a hořká. Říká se, že čím víc je chuť hořká, tím je reishi kvalitnější. Většina lidí proto preferuje užívání v kapslích před čajem, protože ani případná větší dávka cukru hořkost nepřekryje. V porovnání s kávou, naším nejoblíbenějším životabudičem, nezpůsobuje reishi úzkost, neklid a pálení žáhy. Ani žaludek nedráždí.

Lidský organismus není schopen strávit reishi v syrové formě. Nehledě na to, jak jemný prášek by byl z houby namletý. Nejkvalitnější produkty jsou takové, které neobsahují žádné přidané látky. Nejcennější část Ganodermy, esencí reishi, je sporový prášek, díky němuž se houba rozmnožuje. Na tunu hub se získá zhruba kilogram spóru. Sporový prášek je superživina, obsahuje polysacharidy, adenosin, triterpenoidy a proteiny.

Čtěte také:  Jak budovat opravdu zdravé mezilidské vztahy

Lesklokorka lesklá je používána v tradiční čínské medicíně na léčbu velkého množství chorob a onemocnění. Na celém světě se již používá jako prevence proti rakovině i pro zvýšení kvality života onkologických pacientů. Je vynikající na podporu imunitního systému, redukci stresu, zlepšení kvality spánku a snížení únavy.

Reishi bývá využívána jako doplňková léčba srdečních nebo onkologických onemocnění. Působí na pokles krevního cukru, cholesterolu a tlaku.

Užívá se i při onemocnění žloutenkou. Pozitivní účinky se začínají projevovat asi po čtyřech až osmi týdnech užívání. Ve výjimečných případech se mohou vyskytnout mírné nežádoucí účinky ve formě trávicích potíží nebo bolesti svalů.

Dlouhověkost, zdraví a soustředěný stav mysli. Pozitivní účinky božské houby oceňovali a stále oceňují lidé bez ohledu na náboženské vyznání, filozofickou školu či společenský původ. Reishi je předmětem neustálého zkoumání a hlavní hvězdou různých výzkumů a studií. Ani ti největší skeptici by neřekli, že není prospěšná! Obsahuje stovky biologicky aktivních složek, které pozitivně ovlivňují každou buňku těla. Studium reishi je za každých okolností velmi inspirující, poučnou a obohacující cestou, rozhodně stojí za to udělat si z ní celoživotního partnera a průvodce. Vhodnost užívání této medicinální houby při nemocích a braní léků je dobré zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

zdroj: https://www.acupuncturetoday.com/mpacms/at/article.php?id=32841

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com;

Mohlo by se vám líbit...